@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Çandarlı İbrahim Paşa Hamamı Tarihe Karıştı


Atatürk Bulvarı ve Haşim İşcan geçidi açılırken o bölgede bulunan fetih sonrası tarihlerde yapılmış İbrahim Paşa Hamamından 1950 lerde kalanlar

Tarih
Yapılış tarihi: 15yy.
Yaptıran: Çandarlı II. İbrahim Paşa
Yıkım tarihi: 1956
Yıkım nedeni: yol yapımı
Yer: Saraçhane

Binek hayvanları için gerekli malzemelerin üretildiği ve satıldığı bir çarşı olan saraçhane İstanbul’un fethinden hemen sonra inşa edilmiştir. Hem bulunduğu semte adını vermiş hem de bölgedeki ticari etkinliğin gelişmesini desteklemiştir. Çandarlı İbrahim Paşa Hamamı da 1494 yılında bu canlı ortama eklenmiştir. Hamamı yaptıran Çandarlı (İkinci) İbrahim Paşa, Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş döneminde büyük güce sahip olan Çandarlı ailesinden çıkmış son sadrazamdır; idam edilen ünlü Çandarlı Halil Paşa’nın oğludur.

Bu çifte hamam yapısı hakkındaki bilgiler çok kısıtlıdır. Yapının mimari özellikleri Pervititch sigorta haritasındaki çizimden ve Avusturyalı sanat tarihçisi Heinrich Glück’ün çizdiği plan ve anlatımlarından öğrenilebilmektedir. Tipik bir Osmanlı hamamının özelliklerini göstermektedir. Camekan, yani soyunma ve dinlenme bölümleri ahşap çatıyla örtülüdür. Diğer mekanlar da küçük tonoz ve kubbelerle kapatılmıştır. Yüzyıllar boyunca bulunduğu mahalleye hizmet veren hamam, Eski Eserleri Koruma Encümeni’nin koruma kararına rağmen, 1956 yılında Atatürk Bulvarı’nın açılması sırasında ortadan kaldırılmıştır.

Construction date: 15th century
Commissioned by: Çandarlı II. İbrahim Paşa
Destruction date: 1956
Cause of destruction: Road construction
Location: Saraçhane

The saddlery has been built just after the conquest of Istanbul in the year 1453. Not only did it give its name to the area (Saraçhane), but also provided an impetus for trade in this district. Çandarlı İbrahim Paşa Hamam was added to this lively environment in 1494. Çandarlı İbrahim Paşa (the second) who financed the hamam to be built was the last grand vizier from the famous Çandarlı family which had a great power during the formation period of the Ottoman Empire. Çandarlı İbrahim Paşa was at the same time the son of well known Çandarlı Halil Paşa who had been executed.

We do not know much about this “double hamam” structure meant for men and women.

Architectural features of the building can be obtained from the drawings in Pervititch Insurance map, and through plans and descriptions of the Austrian art historian Heinrich Glück. This edifice had characteristics of a typical Ottoman hamam. The major change and rest rooms had wooden roofs whereas other spaces had small vaults and domes. The hamam which was used for centuries was destroyed during the construction of Atatürk Boulevard in 1956, despite the decision of the Historical Monuments Conservation Department to protect the building.

Bilgiler : http://www.hayal-et.org/
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.