@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Hangi Poşetlerden Para Alınmaz.
Yaklaşık iki yıl önce başlayan paralı poşet alımları konusunda tüketiciler işyeri sahipleri tarafından ve ücret ödenmemesi gereken poşetlere para vererek satın almak zorunda kalıyor. Oysa, Resmi Gazete'de yayınlanan "Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine ilişki Usul ve Esaslar " Başlığı altında hangi poşetlerin ücretli hangilerinin ücretsiz olduğu net olarak yazmaktadır.

Uygulamanın bazı poşet gruplarını kapsamamasına rağmen hemen hemen her yerde tüketiciden yine taban fiyatı 0.25 TL üzerinden ve firmasına göre daha yüksek bedelde ücretler alınmaktadır.

HANGİ POŞETLER ÜCRETSİZ 
  • Marketlerde ekmek, sebze, meyve, peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açıkta satılan gıdaların hijyenini korumak amacıyla kullanılan çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 500x350 milimetre ebadından küçük saplı/sapsız poşetler,
  • Plastik içeren malzemelerden, dokumalı veya dokumasız metotlarla üretilen, tekstil ürünü çok kullanımlık poşetler 
  • Petshoplardaki canlı sucul hayvan satışında ve bazı bitkilerin satışında kullanılan sapsız poşetler
  • Yumrulu ve/veya benzer tohumlu bitkilerin satışında kullanılan sapsız poşetler,
  • Kuru temizleme, lostra ve benzeri iş yerleri gibi sadece hizmet verilen fakat ürün satışı gerçekleştirmeyen yerlerde verilen poşetler, 
  • Kargo poşetleri 
  • Gümrüksüz mağazadan alman ürünler için ilgili mevzuatı gereği kullanılması zorunlu olan özel poşetler,
  • Eczanelerde sadece ilaç satışında kullanılan, çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 200x350 mm (körük kalınlığı ve sap uzunluğu dâhil) ebadından küçük saplı/sapsız poşetler kapsam dışında tutulmuştur.
  • Üzerinde Barkodu olmayan poşetler
  • Fatura ya da perakende fişinde belirtilmeyen poşetler
Ücretlendirilemez. 

UZAKTAN SATIŞTA ALTERNATİF TAŞIMA SEÇENEĞİ SUNULMAK ZORUNDA

Plastik poşetle gönderimi sağlanan uzaktan satışlarda ise alternatif taşıma ekipmanı kullanım seçeneği tüketiciye sunulacak. Tüketici tarafından plastik poşet tercih edilmesi halinde poşetlerin satışı zorunlu olacak.
Ne var ki uzaktan alışveriş yaptırmaya başlayan marketler sipariş listesine otomatik olarak poşet eklemektedir. Aşağıda verdiğimiz linkte de görüleceği gibi  uzaktan satışlarda  alternatif taşıma ekipmanı kullanım seçeneği tüketiciye sunmak zorunda. Tüketicinin istemi dışında ya da istemlı olarak market alışverişleri sırasında istenilen poşet sayısına olumlu cevap vermek zorunda değilsiniz. İşletme bu durumda ürünleri ne şekilde teslim edilmesi gerektiğini tüketiciye sorarak alternatif taşıma seçeneği sunmak zorundadır. 
İnternet üzerinden market alışverişinde müşteriye alternatif sunmayan işletmeye bu durumda suç işlemekte, keyfi olarak poşet satışı yapmaktadır. Bunun önlemenin yolu ürünlerin getirildiği poşetlerin satın alınmayacağının, kutu ya da daha farklı bir taşıma yöntemle getirilmesini istemek olacaktır.
Mesela, siparişi kutu ya da sepetle getirilip evde boşaltma gibi bir alternatif sunmalılar. İsteyen de markette olduğu gibi internet üzerinden de poşeti satın alabilir. 
Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esas linki:

http://webdosya.csb.gov.tr/db/cygm/icerikler/plasposetue20181227-20181227091110.pdf

@erolkaranet - 23.09.2020
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.