videoerk






İstanbul'da Yaşayanların Fark Etmediği Bayram.. 6 Ekim İstanbul'un Kurtuluşu

Bugün, pek çok İstanbullunun, daha doğrusu 15 milyon nüfusu barındıran güzide şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun kutlandığı bugün yani 6 Ekim'den milyonlar habersiz.

Türkiye'nin göz bebeği olan İstanbul'un işgalden kurtuluşunun 96'üncü yılı kutlanırken, İstanbul'da bayrak asanların sayısı ne yazık ki kamu kuruluşlarının dışında yok gibi.

 4 yıl 10 ay 23 gün süren işgalin bittiği bugünden habersiz olan İstanbullular yaşanan zorlu günlerden kurtulan İstanbul'u hoyratça kullanmaya devam ediyor.

96 yıl önce özgürlüğüne kavuşan İstanbul'a, Türk ordusunun coşkun bir bayram havası içinde, çiçek yağmuru altında girdiği günden habersiz yapılan kutlamaları görenler neyin kutlaması, neyin töreni yapılıyor diye gösteri yapılan yerlerde birbirine soruyor.

Oysa İstanbul bugün emperyalist hain Batının iğrenç ve pis ayaklarından kurtuldu. İstanbul'u kurtaranların torunları bundan habersiz. 

Ne kadar acı değil mi ?

İSTANBUL'UN KURTULUŞU

İstanbul'un düşman işgalinden kurtuluşunun 95'inci yılı kutlu olsun İtilaf Devletleri tarafından 13 Kasım 1918'de fiilen işgal edilen, tarih boyunca Türkiye'nin göz bebeği olan İstanbul'un işgalden kurtuluşunun 96'inci yılını kutluyoruz.

Tarih sahnesinde var olduğundan beri bağımsız yaşamış Türk Milleti, 1. Dünya Savaşı'nda müttefikleri yenilgiyi kabul edip savaştan çekilince yenilmiş sayıldı. İtilaf Devletleri donanmaları 30 Ekim 1918'de imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması'na dayanarak 13 Kasım 1918'de Haydarpaşa önlerine demirleyip İstanbul'a girdiler. Fiilen gerçekleşmiş olan işgal, 16 Mart 1920 günü resmi işgale dönüştü.

6 Ekim 1923'te, 5 yıl süren düşman işgalinden kurtulan İstanbul'a, Türk Ordusu sevinç çığlıkları, mutluluk gözyaşları ve çiçek yağmuru altında girdi.

24 Temmuz 1923 tarihinde Lozan Barış Antlaşması'ndan sonra, 23 Ağustos 1923'ten itibaren İtilaf kuvvetleri İstanbul'dan ayrılmaya başladı. Son İtilaf birliği ise 4 Ekim 1923 günü Dolmabahçe Sarayı önünde düzenlenen bir törenle Türk bayrağını selamlayarak şehri terk etti.6 Ekim 1923'te ise Şükrü Naili Paşa komutasındaki 3. Kolordu İstanbul'a girdi ve işgal resmen sonlandı. İşgal 4 yıl 10 ay 23 gün sürdü. Her yılın 6 Ekim'i böylece İstanbul'un kurtuluş günü olarak belirlendi ve kutlanmaya başlandı.

 İSTANBUL'UN KURTULUŞU KUTLAMA SÖZLERİ

Beş yıl süren işgalin ardından 6 Ekim 1923 günü İstanbul’da sevinç ve gözyaşlarıyla karşılanan askerlerimize minnettarız. İstanbul'umuzun kurtuluşunun 96. yılı kutlu olsun

Kadim şehir, Akıllı Şehir İstanbul’un düşman işgalinden kurtuşunun 96. yıldönümü hepimize kutlu olsun

6 ekim İstanbul'un kurtuluşu kutlu olsun.

Bugün İstanbul’ un Kurtuluşunun 96. Yılı Kutlu Olsun hepimize..

İstanbul, bizim tarihimizin ve uygarlığımızın bir özetidir. İstanbul'un kurtuluşu kutlu olsun.

Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın. Tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun..  İstanbul'un kurtuluşu kutlu olsun.

“Geldikleri gibi giderler” (Atatürk)  Gittiler de… İstanbul’un işgalden kurtuluşunun 96. yılı kutlu olsun.

İstanbul iki deniz arasında bir inci parçasıdır. (Nedim) Bu inci parçası olan İstanbul’un işgalden kurtuluşunun 96. yılı kutlu olsun.

Dünyaya son kez bakacaksın deseler, bu bakışı İstanbul’un Çamlıca’sından isterim. (Lamartine)  Son nefeste bile gözlerin güzelliğini aradığı şehir olan İstanbul’un işgalden kurtuluşunun 96. yılı kutlu olsun.

Peygamberin muştusuna nail olmak için feth olunan şehri yine o fethi yapanların torunları işgalden kurtardı.  İstanbul’un işgalden kurtuluşunun 96. yılı kutlu olsun.

Bu öyle emsalsiz bir şehirdir ki, bir taşına bütün Acem ülkesi fedadır. (Nedim) Mülk-ü Acem’in feda olduğu  İstanbul’un işgalden kurtuluşunun 96. yılı kutlu olsun.

İstanbul’un düşman işgalden kurtuluşunun 96. Yıldönümünde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve İstanbul’un kurtuluşunu sağlayan başta Ebedi Başkomutan Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere işgale direnen, bu güzel vatan için mücadele ederek vatanı bizlere emanet eden, uğrunda canını feda eden ve vatana eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehitlerimizi rahmetle, minnetle, sevgi ve saygıyla anıyor, gazilerimize saygı ve şükranlarımı sunuyoruz.

#istanbul #istanbulunkurtuluşu #6ekim


Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski