erolkara


Boyneronline alışveriş sitesinden çocuğumun beğendiği bir ürünü alarak ona sürpriz yapmak istedim.

İstedim ve ürünün siparişini verdim. Çocuğumun sevinci benim için çok önemliydi.

Bilgisayarımın önüne geçtim ve istemiş olduğumuz üründen 2 adet sipariş verdim. Parasını internet üzerinden hemen ödedim. 2 - 7 gün arasında geleceği ve ürün adeti stokta 10 adet olarak yazılıydı.

Ben bir baba olarak ürünün siparişini vermekle sevinirken verdiğim siparişin beni pişman edeceğini asla ve asla düşünmemiştim.

Muhatabım yıllara imza atmış ve köklü bir firma olarak bildiğimiz Boyner markası idi. Aklıma olumsuz hiç bir durum gelmemişti.

Ben öyle sanmışım.

Pişmanlığım ve çocuğuma mahcup oluşuma sebep olacak bir alışveriş sürecine girdiğimi ilerleyen günlerde görecektim.

İşte o süreç ve öğrendiklerim / yaşadıklarım

"Boynerlediğiniz Ürünlerden Haber Var" mesajı ile 2 Eylül 2018 tarihinde Boyner online üzerinden 2 adet "Boyner Evde Fırın Kabı" adlı ürünü alıp ücreti olan 20.94 TL+ 8 TL kargo parası ile bedelini anında yani peşin olarak havale etmekle yaptığım alışverişin onayı olarak gelen eposta ile alışverişim onaylandı.

"Boyner.com.tr’yi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. 1002488796 numaralı siparişiniz başarı ile gerçekleşmiştir. Sipariş detaylarınız aşağıdaki gibidir." denilen ürünü 2 -7 gün arasında Yurtiçi kargo ile göndereceklerini bildirdiklerinde kızıma müjdeyi verdim.
İstediği ürünü aldığımı söylediğimde çok sevinmişti.Ve geleceği günü hayal ederek beklemeye başladı/başladık.

Bir de mesajınız altında "Boyner.com.tr üzerinden yaptığınız alışverişlerde, siparişleriniz, satın alma süresinden sonraki 2-7 gün içinde kargoya teslim edilmektedir. Siparişinizin teslim tarihinde herhangi bir değişiklik olması durumunda öncesinde size bilgi verilecektir. Mesafeli satış sözleşmenizi ekteki dosyada bulabilirsiniz." yazısı da bir güven duygusu vermişti.

Yıllardır internet üzerinden sorunsuz alışveriş ettiğim için ve "boyner" diye bir marka adı taşıdığı için aklımıza olumsuz bir şey gelmemişti.

Ve sipariş verirken kalan ürün adeti 10 adet olarak yazılıydı.

Gerçi bir kaç gün sonra aynı ürün sayfasında yine 10 adet gözüküyordu ama aklıma yine de kötü bir şey gelmemişti.

Ürün gelecek diye beklemeye başladık.

Ne var ki ürün yerine sürekli kısa mesajlar geliyordu.

Ürün tedarik aşamasındadır kargoya verilecektir tarzı mesajlardan biri gidip bir geliyor ve bir türlü ürün kargoya verildi mesajı gelmiyordu.

Ve sonunda soralım dedik ve telefonlara cevap vermeyen şirketin twitter sayfasından mesajımızı gönderdik.

Aradılar. Tedarik süreci devam ediyormuş..

Tekrar yazdık..

Aradılar .. Ürünü tedarik edemiyorlarmış Para iade edeceklermiş.

Biz ürünü istedik. Zira uzaktan satış sözleşmesinde ürünün tedarik edilmesi, benzeri ya da müşteri temin ederse müşteriye fiyat farkı verilmesi gerekiyormuş..


Son aramada ürünü istediğimizi, parayı istemediğimizi bildirmemize rağmen...

Bir kaç gün sonra para iadesini hesabımızda gördük.

Tabii, sadece bunu görmedik..

Çocuğumuza karşı mahcubiyet, psikolojik gerginlik, bekleme stresi ve şok...

Sadece bizler değil Yüzlerce ve belki binlerce müşteri Boyner'e sipariş verdiği için bin pişmanmış..

Gerek twitterdan gerekse şikayetvar.com dan hatta ekşidözlük'ten ( ve belki de bizim göremediğimiz bir çok yerde) baktığımızda şikayet eden edene.. Ve hepsinin ortak şikayeti tedarik edilemeyen ürün..

Keşke bunları sipariş öncesi görseydik..

01.10.2018 İTİBARIYLA ŞİKAYETVAR.COM DA EDİLEN ŞİKAYET YAZISI 8315TEDARİK BAHANE FAİZLER CEBE 

Paralar 10-15 gün işletiliyor. Ürün tedarik edilmedi diye faizi kullanılmış para ana para olarak tüketiciye geri gidiyor , faizlerde şirket tarafından kar hanesine yazılıyor..

Yani, bir iddia ... Boyner toplanan paralarla faizi kullanıyor. faiz üzerinden de kar etmeye çalışıyor. Bizim ödediğimizücret 29 TL ise yüzlerce, binlerce liralık ürün alanların da gönderdikleri ve günlerce banka hesabında faize yatan paralar iyi bir kazanç ...

Bizzat kendileri tarafından hazırlanmış bulunan UZAKTAN SATIŞ SÖZLEŞMESİne baktığımız zaman şunları göreceksiniz.

7.7. SATICI Sözleşme konusu Ürün'ü tedarik edemeyeceğinin anlaşılması halinde, bu durumu öğrendiği tarihten itibaren üç (3) gün içinde açık bir şekilde ALICI'yı kanuna uygun yöntemle bilgilendirmek ve sözlü/yazılı onayını almak kaydıyla, eşit kalite-fiyatta başka bir mal/hizmeti tedarik edebilir ve Sözleşme konusu taahhüdünü bu suretle yerine getirmiş sayılır. ALICI söz konusu onayı verip vermemekte herbakımdan serbesttir ve onay vermediği hallerde sipariş iptaline (Sözleşme feshine) ilişkin akdi-kanuni hükümler uygulanır.


Biz her halukarda tedarik edilemeyeceğini üç günden çok sonra duysakta sözleşme gereği "eşit kalite-fiyatta başka bir mal/hizmeti tedarik edebilir" kuralına  "ve Sözleşme konusu taahhüdünü bu suretle yerine getirmiş" uymadığı da ve böylece gözler önüne serilmiş bulunmaktadır.

Bir tüketici olarak, 1952 yılından bugüne 65 yıllık geçmişe sahip Altınyıldız ,Çarşı, YKM, Beymen, Altınyıldız, Fresh Company, Fabrika, Network, Que, Divarese, T-box, Morhipo ve Hopi gibi markalarla piyasada bulunan Boyner firması biz tüketicilere adeta şok durumlar yaşatmaktadır.

Bu da yakın bir gelecekte Boyner'in de tarih olacağını gösterir mi bilinmez ama arkasında çok "ah" olduğu kesin.

İşte şikayetlerden örnek görmek isteyenler twitter ve şikayetvar.com'a hatta ekşisözlük sayfalarına bakabilirler.

https://twitter.com/boyneronline
https://www.sikayetvar.com/boyner
https://eksisozluk.com/boyner--86533

1 Yorumlar

  1. Elinde olmayan ürünü satışa sunuyor iptal etmek istiyorum iptal olmuyor hep tedarik süreci diyor çok pişmanım

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Daha yeni Daha eski