@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Lanetli, Ölü Deniz Yahudinin Kozmetik Pazarı Olmuş
2015 yılında Diyanet İşleri Başkanlığının Kudüs'ten Umre'ye programında Kudüs Gezisinde yaptığımız turda , gezi dahilinde olduğu halde götürülmediğimiz Lut Gölü'ne 2018 yılında yaptığımız turla gitme fırsatı bulduk.

( Günah diye (!) Lut Gölüne Götürmediler yazımız için tıklayınız )

Kudüs’ten çıktıktan sonra doğuya doğru gitmeye başlıyoruz. Hazreti Musa aleryhisselam'ın kabrini ziyaret ettikten sonra Eriha istikametine doğru yol alıyoruz. Bu kez Ölü Deniz denilen Lut Gölüne gideceğimiz söyleniyor.

Yine, uzaktan mı göreceğiz düşüncesi alsa da bu kez rehberimize güveniyoruz. Kesin kıyıya kadar gideriz ümidi içindeyiz

Asfalt yol boyunca giderken çevrede çıplak tepeleri gördükçe çölde gider gibi hissediyoruz. Zaman zaman gördüğümüz yol levhalarından deniz seviyesinden ne kadar metre aşağıda olduğumuzu öğreniyoruz.

Giderek ısınaN hava aynı zamanda bazılarımızın kulaklarında uğuldamaya sebep oluyor.

Ölü Deniz'in deniz seviyesinden 422 metre alçakta ve dünyanın en çukur yeri iolduğunu bir kez daha bilgilerimize katıyoruz

Ölü deniz’e sadece biz Türkler Lut Gölü diyormuşuz. Bu topraklarda yaşayan Lut Kavmi’ne ithafen bu isim verilmiş. Bizim dışımızdaki herkes “Ölü Deniz” ismini kullanıyormuş.

Gölün Doğu tarafı Ürdün’e Batı tarafı İsrail’in yönetimide imiş..


Eksi 422 metre ile dünyanın en çukur yerindeyiz.

Bu arada bu gölden ciddi bir tuz üretimi yapıldığını ve bunun kozmetik sektörü için üretim amaçlı çıkarıldığını öğreniyoruz.


Küvete konulan tuz, cilde sürülen tuz, saça sürülen tuz, kremi yapılan tuz, rengarenk paketlerde satışa sunuluyor. Yahudi bu lanetli gölden para kazanmaya başlamış bile. Öğrendiğimiz bir bilgiye göre de, buradan üretilen kozmetik maddelerinin de faydalı olduğuna dair bilimsel bilginin olmayışı da enteresan geldi bize.


İçeriğinde magnezyum, sülfür, kalsiyum ve potasyum olduğu için faydalıymış. İyi de, bu maddelerin bütün ciltlere, her durumda faydalı olma olasılığı, zararlı olma olasılığından daha fazla değil. Hangi tür ciltlere nasıl kullanılması lazım? Dermatolojik bir kaynak yok bunu açıklayan. Buna rağmen yüksek fiyatlara peynir ekmek gibi satılıyor.


Otobüsden inip bir marketin önünde bekliyoruz. Rehberimiz market yetkilisinden izin alıyor. Yahudi asıllı olan yetkili mağazadan geçmemizin gerektiğini ve alışveriş yapmamız şartıyla kıyıya ineceğimizi söylemiş.


Bizde numaradan alışveriş yapacakmış gibi doğal maddelerden üretilmiş kozmetik ürünlerinin satıldığı mağaza reyonları arasında dolaşıyor ve kıyıya yakın bir yere geçiyoruz.


Az sonra parkımsı bir yere geçiyoruz. Kenarlarda ateşi hazır ızgaraların sıcaklığı havanın sıcaklığına karışıyor. Yüzümüze vuran sıcaklık bunaltıyor.


Günümüzün kozmetik sanayinde kullanılan doğal çamurlar ile  çamur banyosu yapabilecek olanların girdiği Ölüdeniz’de batmadan yüzenleri görüyoruz. Kumsalda uzananlar, kahvaltı yapanlar ve bikinili,şortlu olarak gezinen turistleri görüyoruz.


Rehberimiz, İsrail’in bölgedeki Yahudi yerleşim birimlerinin turistik ve tarım açısından alt yapılarını geliştirmeye çalıştığına değinerek, İsrail’in Ölü Deniz çevresindeki bölgesini, güvenlik, ekonomik ve turistik açılar olmak üzere, stratejik bir bölge olarak değerlendirdiğine vurgu yaptı.

İsrail’in Ürdün sınırındaki Lut Gölü çevresinde Filistinlileri barındırmamaya çalıştığını belirten rehberimiz, bu bölgenin tarım açısından çok verimli topraklara sahip olduğunu ve turistik bir çekim merkezi olduğunu ve işgalci Yahudinin bu bölgenin doğal kaynaklarından Filistinlileri mahrum bıraktığını ifade etti.


Kudüs turu izlenimleri Temmuz 2018

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.