@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Kudüs'te Son Yemek Kilisesi ve Allahın Hikmeti [video]

2018 yılı Temmuz ayında yaptığımız Kudüs  turumuzun ilk gününde uğradığımız yerlerden biri de Hazreti isa aleyhisselam efendimizin havarileri ile birlikte "Son Akşam Yemeği" ni yediği yere geldik.Burası Kudüs'teki, Kur'an-ı Kerim'de de bahsedilen meşhur Zeytin Dağı'nda bulunan ve iki bin yılı aşkın bir zaman önce yapılmış, zamanla buralara sahip olan Milletler tarafından ya tahrip edilmiş, ya onarılmış ve her seferinde özelliğini kaybetmiş ancak buram buram Osmanlı kokan bir yapı


Hazreti İsa'nın sözde yakalanıp, çarmıha gerilmesinden hemen önceki akşamında Matta, Markus, Luka ve Yuhanna'nın da aralarında bulunduğu 12 havarisi ile yediği yemek sırasında İsa aleyhisselam'ın sözleri tarihteki yerini koruyan konuşması da burada olmuştur.


Hazreti İsa , yemek sırasında eline ekmek aldı, şükredip ekmeği böldü ve öğrencilerine verdi. “Alın, yiyin” dedi, “Bu benim bedenimdir. Sonra bir kâse alıp şükretti ve bunu öğrencilerine vererek, “Hepiniz bundan için” dedi. Çünkü bu benim kanımdır"

Hiristiyanlar için bu olay daha sonra her pazar günü yad edilecek olan Evhiristiya yani Şükran ayinin de kökenini teşkil edecektir.

Hazreti İsa yemek esnasında ertesi gün havarilerinden birisinin kendisini ele vereceği kehanetinde bulunur


Rönesans ressamları tarafından çokça işlenen bir konu olan ve bunların içinde en bilineni Leonardo Da Vinci'nin yaptığı resimde de canlandırılan Santa Maria Della Grozia Manastırı'nın yemekhanesindedir. İsa ve havarileri akşam yemeği yemektedir. Hazreti İsa tam ortada oturmaktadır. Diğer figürler üçlü kompozisyonlarla iki yanına sıralanmışlardır. Bu resimde Leonardo, İsa'nın içlerinden birinin kendisine ihanet edeceğini söylediği anda kişilerin yüzündeki dramatik ifadeyi çok iyi yansıtmıştır. İsa'nın arkasındaki pencereden içeri süzülen bir ışık, dikkati İsa'ya çekmektedir.

Kudüs'te Son Yemek Kilisesini İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yemekten sonra Hazreti isa aleyhisselam dua ve ibadet için Getsemani Bahçesine ( Okumak için tıklayınız Gethsemane Bahçesi , Kudüs'te 2000 Yıllık Zeytin Ağaçları ve Gestamane Bahçesi ) gidecektir. Ölümünü hisseden Hz İsa hüzünlenir, secdeye kapanır ve dua eder.

Son Akşam Yemeği Odasından dikkat çeken ayrıntılar

Tüm Filistin'de olduğu gibi dış kapısına kilise diye yazılsa da içeri girince kullanılmayan bir cami havasında görülen yerde ilk göze batan yerin mihrap ve hutbe okunması için küçük bir mihrap göze çarpmaktadır. Zamanında Kanuni Sultan Süleyman'ın emriyle camiye çevrilen yer de kelime-i tevhid yazılı vitraylarla döşeli pencereleri de görmek mümkün.Tabii bunların karşısında dua eden, ilahi söyleyen gayrimüslimleri görmek de mümkün.. Bu da Allahu Teala'nın bir hikmeti olsa gerek.


Tabii burada görebileceğimiz sırlardan biri bu ise diğer ide direkler üzerinde analı yavrulu penguen heykeli de ayrı bir sırrı ifşa ediyor.


Resimde, ortada duran ana pengueninin çevresini sarmış bulunan yavru penguenlerin analarını nasıl yediğini görebilirsiniz. Kimi gözünü, kimi gögüslerini yemeğe çalışan yavru penguenlere kendini feda eden bir ana penguen.. Bu heykel aynı zamanda Hiristiyan inancına göre kendini feda eden hazreti İsa'nın "bu benim etim, bu benim kanım" sözlerinin de temsil ettiğini göstermektedir.


İncil'de Son Akşam yemeğinde geçen diyaloglar şöyle anlatılmıştır:

Mat.26: 17 Mayasız Ekmek Bayramı’nın* ilk günü öğrenciler İsa’nın yanına gelerek, “Fısıh* yemeğini yemen için nerede hazırlık yapmamızı istersin?” diye sordular.

Mat.26: 18 İsa onlara, “Kente varıp o adamın evine gidin” dedi. “Ona şöyle deyin: ‘Öğretmen diyor ki, zamanım yaklaştı. Fısıh Bayramı’nı, öğrencilerimle birlikte senin evinde kutlayacağım.'”

Mat.26: 19 Öğrenciler, İsa’nın buyruğunu yerine getirerek Fısıh yemeği için hazırlık yaptılar.

Mat.26: 20 Akşam olunca İsa on iki öğrencisiyle yemeğe oturdu.

Mat.26: 21 Yemek yerlerken, “Size doğrusunu söyleyeyim, sizden biri bana ihanet edecek” dedi.

Mat.26: 22 Bu söz onları kedere boğdu. Teker teker, “Ya Rab, beni demek istemedin ya?” diye sormaya başladılar.

Mat.26: 23 O da, “Bana ihanet edecek olan” dedi, “Elindeki ekmeği benimle birlikte sahana batırandır.

Mat.26: 24 İnsanoğlu*, kendisi için yazılmış olduğu gibi gidiyor, ama İnsanoğlu’na ihanet edenin vay haline! O adam hiç doğmamış olsaydı, kendisi için daha iyi olurdu.”

Mat.26: 25 O’na ihanet edecek olan Yahuda, “Rabbî*, yoksa beni mi demek istedin?” diye sordu. İsa ona, “Söylediğin gibidir” karşılığını verdi.

Mat.26: 26 Yemek sırasında İsa eline ekmek aldı, şükredip ekmeği böldü ve öğrencilerine verdi. “Alın, yiyin” dedi, “Bu benim bedenimdir.”

Mat.26: 27 Sonra bir kâse alıp şükretti ve bunu öğrencilerine vererek, “Hepiniz bundan için” dedi.

Mat.26: 28 “Çünkü bu benim kanımdır, günahların bağışlanması için birçokları uğruna akıtılan antlaşma kanıdır.

Mat.26: 29 Size şunu söyleyeyim, Babam’ın egemenliğinde sizinle birlikte tazesini içeceğim o güne dek, asmanın bu ürününden bir daha içmeyeceğim.”

Mat.26: 30 İlahi söyledikten sonra dışarı çıkıp Zeytin Dağı’na doğru gittiler.

Kudüs turu izlenimleri Temmuz 2018

Keywords :The Last Suppers - upper room

Gethsemane Bahçesi

Kudüs'te 2000 Yıllık Zeytin Ağaçları ve Gestamane Bahçesi


Kudüs'te Son Yemek Kilisesini İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.