@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Kudüs'te Huruc ya da Yükseliş Mescidi [video]
Huruc Mescidi ya da Mescid-i Huruc.. Göğe yükselme makamı - Chapel of the ascension - Yükseliş Şapeli - Yükseliş Mescidi


Hz. İsa'nın İslam'a ve bir kısım Hristiyanlara göre katına yükseldiği yer.Peygamberimiz ( selam onun üzerine olsun) Miraca Kudüs'ten çıktı. Hz.İsa buradan yükseldi. Bu iki olay Kudüs'ü Kudüs yapan değerlerden sadece biridir.


İki peygamber de buradan semalar üstüne yükseltilmiştir. Buranın kutsaliyeti ile inanıyoruz ki, Allahın davet ettiği kulları buraları ziyaret eder ve rabbinin katına yükselir.


Gayrimüslimler Zeytin dağın'da bulunan bu mescide her ne kadar kilise tabelasını takmış olsalar da  Müslümanların imzası gürül gürül okunmaktadır. Bir imza Eyyubi hükümdarı Selahaddin Eyyubi'den bir imza da Osmanlılardandır..

Yükseliş Mescidi Zeytin Dağı'nın tepesinin ana yolunun doğu tarafında, deniz seviyesinden 830 m'de Rus Ortodoks Kilisesinin hemen yanında yer almaktadır.Kapalı bir avlunun ortasında inşa edilmiş sekizgen şekilli kubbeye sahip olan yapı ilk kez Konstantin’in annesi Helena’nın isteği üzerine inşa edilmiştir. Bizanslıların kalıntılarının bulunduğu yapı 1187'de Selahattin Eyyubi tarafından camiye dönüştürülür.

Osmanlı döneminde, güney tarafında minare ilave edilerek cami haline getirilir.

Kısaca İslam'ın imzası Filistin toprakları dahil tüm Ortadoğu'da, Asya'da, Afrika'da olduğu gibi dünyanın hemen her yerinde görülmesi mümkün olan bir milletin varlığıdır


Kapının girişinde bulunan tezgahda buraya ve Kudüs'e ait materyaller bulunsa da hac yapmak isteyen gayrimüslimlerin ilk durağı olan Huruc Mescidinde Müslümanlar hariç giriş herkese ücretlidir.


Kudüs - Zeytindağı’nda bulunan bu mescid, Hz. İsa’nın göğe yükseldiği yerde Selahaddin Eyyubî tarafından yaptırılmıştır. Eyyubi burayı yaparken duvarların çatısını açık bırakmıştır.Mum yakan gayrimüslimlerin yapacakları hac için ilk ziyaretleri burasıdır. İç avulunun orta yerinde Hazreti İsa aleyhisselam'ın göğe yükseldiği alan olarak belirlenmiştir.Burada Hazret İsa'nın göğe yükselirken bıraktığı ayak izi olduğu var sayılır.

Hristiyanlar açısından da çok kutsal olan bu yer, Hacı olmak isteyenlerin kutsal yürüyüşe başlangıç noktasıdır.  Ziyaretçiler, yeryüzünde Hz.İsa'nın son noktasında, kitaplarından metinlerden ve vaazlardan pasajlar okur, ilahiler söyler mum yakarak bir çeşit ibadet ederler.


Osmanlının fethinden sonra Müslüman ve Gayrimüslimlerin birbirleri arasındaki didişmelerin son bulması içinde Osmanlılar Eyyubi'nin açık bulundurduğu üst tarafa kubbe yaparak buranın bir İslam türbesi olduğunu vurgulamıştır. Ve o günden bugüne yani Osmanlıların bıraktığı yerden bugünkü Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından buraların onarım işleri yapılmaya devam etmektedir.


Daha önceki gezi notumuz için tıklayınız

Kudüs turu izlenimleri Temmuz 2018
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.