@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Adres Beyanında Ev Sahibi Beyanı Neden Geçersiz

İçişleri Bakanlığı'nın dolayısıyla Nüfus Genel Müdürlüğünün kabul etmediği bir uygulama yüzünden binlerce ev sahibi mağdur durumda bırakılmaktadır.

Adres beyanında bulunmama cezası alan devlet, adres beyanında bulunmak isteyen bir başka kişiye adeta zulüm yapmaktadır. Taşındığı ya da ayrıldığı yerden adresini sildirmeyenler yüzünden aynı mekana farklı kişilerin beyanını dikkat almayan Nüfus Genel Müdürlüğü bu sebepten adres beyanında bulunacak kişiyi mağdur etmektedir.

"Bize fatura getirin, sizi işleyelim" diyerek yeni, adres beyanında bulunacaklara bu şartı koşarak eski taşınanın ancak o zaman silineceğini belirten Nüfus memurlukları ev sahiplerinin verdiği yazılı dilekçeleri dahi dikkate almamaktadır.

Bir evde kimin oturup oturmadığını o evin mülk sahibinin bilmesinden başka kimsenin bilmeyeceği belli iken, nüfus müdürlükleri hangi akla hizmet alınmış bir karar doğrultusunda bu beyanları dikkate almaması vatandaşın da tepkisine sebep olmaktadır.

Bu nedenle başka yerde oturdukları halde kendilerini bir fatura ile başka bir yerde gösteren vatandaşların cinlikleri yüzünden mal sahipleri de, yeni taşınacaklar da mağdur olmaktadır.

Bugünkü uygulamaya göre, ev sahiplerinin beyanına itibar etmeyen Nüfus müdürlüklerinin bu yanlış uygulaması sebebiyle istedikleri adrese fatura çıkartabilenler istedikleri adresteki boş bir yere kaydını , o yerde ikamet etmese bile rahatça yapabilirken, ellerinde fatura olmadan bir yere taşınanlara ev sahibinin beyanı olsa da adres değişikliği yaptırılmamaktadır.

Konu hakkında bize yazan bir vatandaş, aylar önce evinden taşınan kiracı yerine kendi yakınını oturtmak istemektedir. Şubat 2018'de taşınmış kiracının adresini aldırmadığını gören ev sahibi Haziran 2018'de Nüfus müdürlüğüne giderek kaydın silinmesini talep eden dilekçe vermesine rağmen dilekçesinin süresi içerisinde işleme alınmadığını öğrenmektedir. Bu şekilde dilekçelerin hiç bir şekilde işleme alınmadığını öğrenen vatandaş, yakının adres beyanı yapılmasının engellediğini ifade etmektedir.

Bir başka vatandaşta eski bir kiracının icra kağıtlarının kendi adresine geldiğini, gelen bir uyarıda ise kapının kırılıp içeriye girebileceğine dair bir icra yazısı aldığını ve günler içinde hiç bir suçu, borcu yok iken haciz ekibi tarafından kapısının kırılıp içeri girmesinin korkusu içinde yaşadığını belirtmektedir.

İçişleri Bakanlı'ğının bu sorunu çözmek için bir yönetmelik çıkartmasının ve mal sahibinin beyanının dikkate alınarak beyan edilen adreste oturmadığını bildirdiği kişinin adresinin silinmesini kolaylaştırmasını sağlaması gerekmektedir.

Sorumluluğun dilekçeyi veren kişiye ait olacağı bu durumda aynı zamanda sahte bildirimlerin de önüne geçileceği görülecektir.

Son olarak Bakanlığa soruyoruz. Bir ev sahibinin binasında oturanları ve oturmayanları bildirmesinin neresi yanlış. Bir mal sahibi binasında oturmayanları beyan ederek silinmesini istemesi neden yasak kılınıyor ?  Ayrıca herkes fatura karşılığı bir yere abone olmak zorunda mıdır ? Bir kişi ebeveynlerinin, yakın akrabalarından birinin sahibi olduğu bir yere taşınması durumunda fatura çıkartmadan oturamaz mı ? Boş yeri tespit ederek orada oturmadığı halde o adrese bir GSM faturası çıkartmak ve çıkarttığı fatura ile beyanda bulunmasının yoolu açılırken, ev sahibinin dilekçesi neden dikkate alınmamaktadır. Bu mağduriyetler yüzünden bir türlü adres beyanında bulunamayanların zaman içerisinde ceza görmesi durumunda sorumluluk kime ait olacaktır.

Erol Kara - @erolkaranet - 13.08.2018
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.