@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Yunus Aleyhisselamın Kabrinden Türkiye'ye Dua

Yunus Aleyhisselamın Kabrinden Türkiye'ye Dua

El-Halil'den çıkıp Kudüs'e geri dönüyoruz. 2015 yılı turunda görmediğim yerlerden biri dah... Diyanet ve özel tur firmaları arasındaki fark biraz da memur zihniyetinden kurtulmuş ve daha farklı yerleri görebilme olanağı oluyor.

Diyanet'in Kudüs turu ile özel firma tırları arasında paramıza göre çok büyük farklılıklar olsa da şuna inanıyorum ki Kudüs'ü dolayısıyla Filistin'i bir ay geceli gündüzlü  gezseniz görmediğiniz pek çok yer arkanızda kalabilir.

İşte bunlardan biri. Yunus Peygamberin (aleyhisselam) kabri ve Nebi Yunus Cami..

Nebi Yunus Cami..
Yol üzerinde El- Halil yakınında Nebi Yunus Camii’ne uğruyoruz.

Cami, MS 1226'da Eyyubiler tarafından yaptırılmış ve Hebron'un kuzeyinde Halhul adlı bir kasabada bulunmaktadır. Batı Şeria'nın Filistin'deki en yüksek zirvesi Nabi Yunus Dağı üzerine inşa edilmiştir.

Burası Yunus (a.s.)’ın makamı şerifi. Yunus a.s.’ın 1 yıl kadar burada konakladığı yer olarak ifade ediliyor. Asıl kabrin ise Irak’ta olduğu düşünülüyor.

Cami imamı Şeyh İsam Vavi ile kısa bir söyleşi yapıyoruz. Vavi, bir süre İsrail hapishanelerinde kaldığı için 1991’den beri Kudüs’e alınmadığını söylüyor.

Mesafe 36 kilometre fakat İsrail izin vermiyor.

"Kanuniyi, Abdulhamid’i , Erdoğan'ı çok seviyoruz bu toprakları  5 defa umre yaptım, 1 tanesi Abdulhamid için bir tanesi de Kanuni Sultan Süleyman için. Osmanlı buradan ne zaman gitti o zaman karıştı buralar. Müslümanlar buralara gelsin, yalnız bırakmasın. Sizler buraya gelirseniz biz zafere ulaşacağız" diyen Şeyh İsam aynı camide bulunan Yunus Peygamber (Aleyhisselam)'ın kabri önünde Türkiye'ye dua ediyor. Biz de amin diyoruz.

İşte o dua..Hazreti Yunus ve Türbesi

Hz. Yunus’un türbesi Halil şehri yolu üzerinde yüksekçe bir tepede kurulu olan Halhul kasabasında kendi adına yapılmış olan caminin içinde bulunmaktadır.

 Hz. Yunus, Hz. Yakup’un oğlu Bünyamin’in neslinden gelmektedir. Hz. Yunus, annesinin yaşadığı Remle beldesinde ikamet ederken daha sonra Kudüs’e yerleşti. Allah, Hz. Yunus’u, peygamber olarak Musul yakınlarında bulunan, inançları bozulmuş ve putlara tapmaya başlamış olan Ninova halkına gönderdi. Bu sırada 30 yaşındaydı. Allah’ın birliğine inanmalarını sağlamak üzere tam 33 yıl çalıştı. Ne var ki, bu müddet içinde kendisine sadece iki kişi iman etti. Kavminin imana gelmesinden ümidini kesince beddua etti. Hz. Yunus, döndü, 37 gün daha imana çağırdı, fakat yine inanmadılar. Hz. Yunus, onları azapla korkuttu. Hz. Yunus, azabın geldiğini anlayınca aralarından ayrılıp gitti. Dumanlar çıkaran simsiyah bulutlar her tarafı kaplamaya başladı. Kavmi tevbe etmeye karar verdi. Allah da dualarını kabul ederek azabı üzerlerinden kaldırdı. Hz. Yunus, kavminin tevbe edip azaptan kurtulduklarından habersizdi. Yıllardan beri kavmini imana davet ettiği halde iman etmemelerine kızan Hz. Yunus, İlahi izin almadan kavmini terk etmişti. Bindiği bir gemiden denize atıldı ve balık tarafından yutuldu. Balığın karnında tevbesi ve duası kabul olunca ıssız bir sahile atıldı. Orada sağlığına kavuştu. Daha sonra tekrar kavmine dönerek onları irşat etti.

Hz. Yunus, ömrünün sonuna doğru Kudüs’e, oradan Halil’e geldi ve şu anda türbesi bulunan Halhul’da Hicretten 1533 sene önce vefat etti. Yunus Camii, ilk olarak H. 623 yılında Eyyubiler zamanında yapılmıştır.

Erol Kara - Kudüs İzlenimleri - 2018
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.