@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Kudüs Turunun Ardından 2018

17 temmuz - 20 Temmuz arasında nasip oldu ve Kudüs'e Yani Filsitin'e yani Atalarımın toprağı olan ve Allah-u Teala'nın kutsal olarak bildirdiği, peygamber efendimizi Hz. Muhammed Mustafa salli aleyhi ve sellem tarafından "gidilmesi" emredilmiş, gidilemezse "kandilleri için yağ gönderilmesi" gerektiği emri verilmiş üç mescitten biri olan Mescidi Aksa topraklarıma gittim.

Gittiğim firmanın adı lazım değil.. Yazma gereği duymuyorum. İster reklam olur deyin ister farklı düşünün lakin kayıt olduğum gün "neredeyse gitmekten vaz geçirecek" duygular içerisinde bırakacak söz ve davranışların karşılığı diyelim.

Küçük bir not bırakalım da, bilgileri olsun. Kayıt esnasında ön muhatap bayanın dışında 50 -100 TL'ye müşterinin kaçması umurunda olmayan , "ister kayıt ol ister olma biz de böyle" zihniyeti ile müşteri kazanmaktan çok müşteri gelmese de olur'un resmi..

Çirkin, yukarıdan bakma, önemsememe, uzlaşma değil olmasan da olur.. "Biz böyleyiz"i sanıyorum işverenleri 35 yıllık denilen firmayı bu düşünce ile bugüne getirmemiştir.. Hiç sanmıyorum.

Zira 25 yıllık bir yönetici olarak çalışanların kraldan fazla kralcı olduklarını iyi bilirim.

Ha, nasılsa müşteri çok. kapıdan kim girmiş, kim çıkmış patron nereden bilecek. Kayıt kaç kişi ile yapılırsa gelen müşteri raporu olarak sunulabilir.

Ama kapıdan dönen kaç kişi.. Bu asla ve kat'a bilinemez.

Neyse geçelim..Ben turdan bahsetmek istiyorum..

Kudüs Turuna hangi firma ile giderseniz gidin gideceğiniz yerler bellidir. Şablon haldedir. Güzergahların dışına mesela Gazze'ye gidemezsiniz. Ramallah'a gidemezsiniz. vs. Tur programlarında yoktur. 3 gece 4 güne sığdırılan aslında rehberimizin ifadesiyle 15-20 günde değerli yerleri anca gezebileceğiniz Filistin topraklarında bazı yerler işgalci siyonistler tarafından yasak edilmiştir.

Zira yasak edilen topraklarda zulüm var, kargaşa var, savaş var, ölüm var, kan var, isyan var vs vs..

Rehber dedim de aklıma geldi. Adını vermek istemediğim firmanın rehberi aynı zamanda bir ilahiyatçı olan Metin Üstündağ idi.

Metin hoca, tur boyunca sorumluluğunu yüreğinden hisseden ve hissettiren bir insan.

Kimseyi kırmadan elinden gelenin fazlasını yapmakla meşgul ve uyku ya da arazi olmayı düşünmeyen tertemiz bir insan ki, bu düşünce sadece benim değil turda bulunan 15 kişinin ortak düşüncesi.

Metin Üstündağ bir rehber. Aldığı parayı gerçekten hak ediyor. Ha, ufak tefek bir kaç yeri atlasakta hiç ama hiç göze çarpmadı:Daha önce giden ben bile görmediğim, hissetmediğim, bilmediğim yerleri görünce bunları sorgulamadım bile.

Rehber gibi bir rehber. Koşturan, öğreten, tavsiye eden...Diyanet'in 2015 yılı Kudüs turunda tatmadığım duyguları, görmediğim gerçekleri bu kez gördüm. Yer gördük, insan gördük, dert gördük, dostluk gördük, ikram gördük,özlem gördük, çile gördük, hasret gördük.

Kudüs turumuz 2018 yılında mükemmel ötesiydi.

İnşaallah devam edeceğiz. Şimdilik üzerimizde hakkı kalmasın diyerek, rehberimize bir teşekkür yazısı idi bu..

2018 yılı Kudüs yazılarıma devam edeceğim, inşaallah.. Gidemeyenlerle, özlem duyanlarla ya da hatıralarını canlandırmak isteyenlerle paylaşmak amaçlı..

Buradan turumuzu mükemmel hale getiren sevgili rehberimiz Metin Üstündağ'a sonsuz teşekkür ediyoruz. Ve nasip olursa bir yere gidersem kendisi hangi firmada olursa olsun yola çıkarım.

Teşekkürler Metin Hoca.. Bu Kudüs Turu damağımızda kaldı. Sayende..


2015 Kudüs hatıralarım için tıklayınız

Erol Kara - Kudüs Turu izlenimleri Temmuz 2018
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.