@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Beyaz Kod Tehlikesinden Vatandaşları Korumalısınız

Sağlık çalışanlarının emniyetini sağlamak için 2012 yılından beri uygulamaya başlanılan Beyaz Kod uygulamasının sonuçlarından biri geçtiğimiz gün Giresun'da ölümle sonuçlanan vakaya sahne oldu.
Tenzih ettiklerimiz dışında, bilhassa mesleğe yeni başlayan genç doktorların ve taşeron çalışan, topluma hizmet değil hezimet getirmekle, devletin verdiği imkanları kendi bireysel amaçları uğruna kullan art niyetli sağlık çalışanlarının çokça kullanmaya özendiği Beyaz Kod vatandaşların mağdur olmasına ve hatta ölüme varan can kayıplarına yol açmaya başladı.
Devletin doktorlarını, hastane çalışanlarını beyaz kodla korumaya çalışırken vatandaşlarını istismara karşı nasıl koruyacağını halen karara vardırmamış olması vicdanları sızlatmaktadır.
2017 tarihinde ‘Beyaz Kod’ birimine gelen şiddet başvurularının 17 bin 13 olduğunu açıklayan Bakanlık, verdiği istatistik raporunda son 5 yıllık verilere göre şiddetin en fazla  devlet hastanelerinde en düşük şiddet oranının da Özel Sağlık kuruluşlarında görüldüğünü açıklamıştı.
Neden devlet hastaneleri. Neden özel hastanelerinde çok az. Bakanlık bunu araştırsın. Özele gidenler de bu ülkenin insanı..Neden oralarda şiddet çok az....Ve neden genç doktorlar. Neden yaşını başını almış, statü kazanmış profesör, doçent değil de genelde pratisyenler, asistanlar, yeni uzmanlar, sağlık hizmetlileri...
Hatta şuna da dikkat edilmeli. Yıllar öncesine bakılsın. O saygın doktorlar nerede...
Zira devlet kadrolarına bin takla atarak işe girenler bilhassa taşeron çalışanları ile asistan doktorların ve aile hekimlerinin içlerindeki fırtınayı dindirememesi ve konumlarını hazmedememesi üzerine yoğunlaştırmaktadır.
Bakanlık sağlık çalışanlarının kendi aile ilişkilerine de baksın. Psikolojilerini kontrol ettirsin. Eşine, sevgilisine kızan vatandaşı şamar oğlanı görüyor. İçindeki nefreti vatandaşın yüzüne patlatıyor.Borç alıyor, ödeyemediği borcun ağırlığını vatandaştan çıkartıyor.
Ayrıca çuvaldızı kendisine batırması gereken sağlık çalışanlarını denetlemekten uzak olan devlet hastane odalarına neler olduğunu görmezlikten gelmeyi tercih etmektedir. Saatlerce bekleyip 3-5 dakikada ne olduğunu, ne yapıldığını, neyi olduğunu anlamadan doktorun yanından çıkartılan hastaleın şikayetini dikkate almamaktadır.
Aslında her hasta veya hasta yakını Sağlık Bakanlığı'nın müfettişidir. Birinci derece doktorla, sağlık çalışanlarıyla muhatap olan kişidir.Hataları, kusurları art niyetleri birebir gören vatandaşın kendisidir.
Yaşamdan o kadar çok örnek verilir ki, Sağlık bakanlığı Alo 170 çalışanlarının ülke nüfusunun yarısına sahip olması gerekir ki tüm şikayetler dinlenebilsin.
Önceki gün Giresun'da 82 yaşında sadece tek amacı yatalak eşine ilaç yazdırmaya giden vatandaşın ölümüne sebebiyet vermek büyük bir suçtur. Ne doktoru açığa almak, ne polisleri hapse tıkmak beyaz kod sorununu asla çözmeyecektir. Zira vicdanlar kanamaktadır.
Ve her vatandaş doğru dürüst bilgi alma hakkına sahip olduğu halde bu hakkını bile alamadığı hastanelerden potansiyel suçlu olarak sağlık hizmeti alacaktır.
Beyaz kod bu ülke halkı için ve bilhassa ham olarak nitelendirilecek sağlık çalışanlarının pek çoğu için lüks bir kavramdır.
Bu ülkede uygulanamaz.
Uygulanmaya devam ederse hapishanelerde yer kalamz. Mağduriyetler arttıkça artacak vatandaş hastaneye gitmeye korkacaktır.
En basitinden adı aile hekimi olanların dahi gelen hastayı aile bireyi görme anlayışı halen yerleşmemiştir. Raporlu olan hastaya verilecek ilaç için deveye hendek atlatan aile hekiminin verdiği bezginlik bile başlı başına strestir.

-Beyaz Kod nedir-

14 Mayıs 2012 ılından beri uygulanan Beyaz Kod, kamu ve özel tüm hastanelerdeki şiddet olaylarını izlemek üzere kuruldu.
Şiddet olayını kurum yöneticileri derhal, 24 saat hizmet veren 113 numaralı telefonla Beyaz Kod Birimi'ne bildiriyor.
Eş zamanlı olarak olay kurumun hukuk birimine ve adli mercilere intikal ettiriliyor, ardından da Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesindeki "Beyaz Kod Bildirim Formu" dolduruluyor. Şiddete uğrayan sağlık çalışanı da 113'ü doğrudan arayabiliyor.
Bildirim üzerine Beyaz Kod Birimi, olayın adli makamlara intikal ettirilip ettirilmediğini araştırıyor, bu yapılmamışsa olay derhal adli makamlara iletiliyor.
Beyaz Kod Birimi, ayrıca şiddet olayının gerçekleştiği sağlık kurumunun hukuk birimlerine de olayın bildirildiğini teyit ediyor.
Bakanlığın hukuk birimi, işlenen suçtan mağdur olan personele, bu kişinin vefatı halinde ise kanuni mirasçılarına talep edilmesi halinde hukuki yardım yapıyor.

Erol Kara - 30.07.2018


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.