@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Hırkaı Saadetin Ziyaretçileri Potansiyel Suçlu mudur ?
Yazımıza geçmeden çok önce şunu belirtmek istiyoruz. Hırka-ı Saadet ziyaretçilerinden korkuyor musunuz ?
Hırka-ı Saadet ya da Hırka-ı şerif...
Peygamber sevdalılarının her Ramazan ayında görebilmek için heyecanla bekledikleri kutlu elbise.
O hırkada Veysel Karani var, Hz. Ömer var, Hz. Ebubekir ( Allah onlardan razı olsun )  var ve en mübarek insan Hazreti Muhammed (selam onun üzerine olsun) var.
Bilindiği gibi, Mübarek Ramazan ayının ilk cuması müminlerin akın ettiği Fatih’teki Hırka-ı Şerif düzenlenen resmi törenle ziyarete açılmıştı.
Ziyaretçi akını her yıl olduğu gibi bu yıl da olmakta. Yakından veya çok uzaktan bu heyecanla gelen binlerce Müslüman o mübarek hırka-ı görebilmek ve vuslata erebilmek için koşup gelmektedir.
Ziyarete gelenler sanki "Peygamberimiz oradaymış" gibi hırkanın önünden saygı ile, salavatlar eşliğinde gözlerinin cilasını parlatmak arzusu ile dolu dolu olurlar..
Kokuyu çekmek, Veysel Karani olmak istemektedir.
Geldikleri yolun uzaklığından şikayetçi olmadan, saatler süren yolculuktan sonra Hırka-ı şerif camiinden içeriye girmekte, sırayla içeri alınmakta ve dakikalar sonra teşhir bölümüne gelince ne olduğunu anlamadan geçip gitmek zorunda kalmaktadırlar.
Çünkü burada ziyaretçinin oyalanmadan geçmesi gerekiyor. Gördün gördün.
Bir zamanlar küçük bir sanduka içerisinde üzerinde bulunan sakalı şerif ile birlikte teşhir edilen Hırka-ı şerif'in kokusunu almak mümkünken bugün devasa bir camin arkasında görülmesi mümkün.

 Yıllar önce ziyaretçiler bu kadar yakın olabiliyordu

Yıllar önce Padişah 1. Ahmet döneminden Cumhuriyet Türkiye'si dönemince insanların zaman zaman dokunduğu, kokusunu içine çektiği kutlu hırkadan bugün nasiplenmek imkansız hale getirildi.
2002 yılında yanlış insanların eline bakımı yapılsın diye verilen mübarek hırkanın yanmasından sonra tekrar onarılmış, katlı olarak teşhirden bütünüyle teşhir edilen bir hale getirilmişti.
Buraya kadar anormal bir durum söz konusu değil.
Son birkaç yıldır Hırka-ı şerif'in teşhirinde büyük hatalar yapılmakta, ziyaretçilerin soğumasına sebep olacak görüntüler çirkin bir hal almaya başlıyor.
2016 yılında restorasyon çalışmalarının yapıldığı günlerde toz toprak içinde ziyarete açılan hırka-ı saadet tepkilere neden olmuştu. Bunun yanı sıra cami çevresinde konuşlandırılan güvenlik yapılanması ise adeta çok gizli ve önemli bir kuruma giriliyor havası veriliyordu.
İnsanların ibadet edeceği bir camiye girmesi sıkı güvenlik denetiminden olması çirkin olduğu kadar her geleni potansiyel bir suçlu gibi görmek insani davranışlara yakışmıyordu.
Bu yıl da aynı.. Xray cihazından geçirilen, bu yetmiyormuş gibi ellerindeki torbalara, üst baş aramasına kadar didik didik edilen ziyaretçinin morali ilk önce burada bozuluyor.
Yetmiyor, kuyruğa sokulan, nizami bir şekilde sayılarak içeri alınan ziyaretçinin sağında solunda dizilen sivil görevliler "bir yanlış yapılırsa müdahale etmeye hazır" duygusuyla görev yapan gençlerin bakışları altında ezilip duruyorsunuz.
Şunu hatırlatmakta fayda var. Hırka-ı şerif yanmadan önceki yıllarda hırka ziyaretçileri gönül rahatlığı ile girerken bugün korku içinde kalmaktadır.
Sanki hırka-ı şerife zarar veren sokaktaki insanlarmış gibi korku ve endişe içinde bir atmosfer yaşatılıyor. Topkapı sarayında bunu göremezsiniz.Bir başka müzelerde böyle durum söz konusu değildir. Hatta yurt dışında dahi.
Sanki bu ülke beşinci sınıf dünya ülkesi halkı da öyle. Muz cumhuriyetinde miyiz.
Topkapı Sarayı derken bir ikinci vahim durum, fotoğraf çekmeniz durumunda bir kaç yerden tepki almanız, hatta kolunuzdan tutulup çekiştirilmeniz işten bile değil, artık.
Vatandaş yakından uzaktan gelmiş. Gönlünde sevdası. Elindeki cep telefonu ile bir iki kare alacak. Hatıra olarak, ailesine, torununa, sevdiklerine göstermek üzere. Asla böyle bir imkan yok.
Hemen tepkiler, ürkütücü uyarıcı sesler ve hatta gergin,agresif çıkışlar. Nereye geldiniz, neyle karşılaştınız, ne yaptınız da bu tepkiyi çektiniz.
Çekse ne olur. Saatlerce çekim yapmayacak ya. Bir iki, kare. Mutlu olacak.Protokol ve hatırlı kişiler doyasıya ziyarette olurken sade vatandaşa gör-geç
Tabi bu yasak sadece halktan kişilere, Garip gurabaya.. Etiketi olmayana. Eğer siz makam mevki sahibi iseniz, yetkililere kim olduğunuzu söylerseniz oda bile boşaltılır. istediğiniz gibi çekim yapabilirsiniz. Vatandaşın elindeki cep telefonu hırkaya zarar veriyor diyelim, gazetecilerin, protokolün elindekiler zarar vermiyor mu.. ?
Yığılmaları önlemek için gibi bir bahane de yanlış. Adam yürürken dudağında salavat, elinde cep telefonu bir iki kare çekse ne olur. Neyiniz eksilir.
Hatta personelden biri var ki, Allah muhafaza.. Her an saldırmaya hazır. Kolunuzdan tuttuğu gibi camdan atacak.. Terbiyesizce, adam cami görevlisi değil, bar,pavyon, kumarhane bodygardı. El kol hareketleri had safhada. Agresif, çirkin..
Oysa Peygamber hatırası bir kutlu hırkanın çevresindeki insanlar munis, mülayim,sakin,efendi olmalıdır. Gelenler peygamberlerin ziyaretçisidir. Peygamberin ziyaretçisine kaba davranmaya kimsenin hakkı yoktur. Bu görevlilere önce bunu öğretmek lazım.


2005 yılı hırka-ı şerif ziyareti 

Bilsinler ki, Ravza-ı Mutahhara'da görev yapan komandolar bile bunlardan daha yumuşak, daha naif, daha sakin..
Gerekirse bunlara, burada görev alanlra Abese süresini hem Arapça hem Türkçe öğretmeli, tefsirini ezberletmeli.Anlayana kadar öğretmeli.
Gelen ziyaretçi kutlu ziyaretçidir. Kilometrelerce yoldan gelip bir kaç saniye içerisinde teşhir edilenin önünden geçirilip baştan savılmamalıdır. Hakaret hiç edilmemelidir.Sert davranılmamalıdır.


2018 Yılı Hırka-ı şerif 

Yapamıyorsanız, ziyaretçiden korkuyorsanız teşhir etmeyin.
Sahi siz peygamber sevdalılarından neden korkuyorsunuz.
Yedi sekiz görevliyi kapıya dizip yardım toplayacak olanlar da avuçlarını yalar. Zira içeriden çıkanlar muhatap oldukları bu davranışlarla sizlere kuruş bile vermez.
Böyle giderse hırka ile başbaşa kalırsınız.

Erol Kara - 02.06.2018
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.