@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Cennetin Taşlarını Taşıyan Cami Cemaate Neden Kapalı


İstanbul Müftülüğünün bu durumdan haberi var mı yok mu, bilemeyiz.

Bir okurumuz gönderdiği fotoğraflarda Sultanahmet - Kadırga semtleri arasında bulunan ve içerisindeki 3 ayrı yerde bulunan hacer-ül esved taşlarıyla meşhur bulunan caminin namaz saatleri dışında kilitlendiğini duyurdu.
Bilindiği gibi,İslam dininde kutsal sayılan, ana parçası Kabe'de bulunan ve cennetten geldiğine inanılan Hacer-ül Esved taşının 4 parçası, İstanbul'daki Sokullu Mehmet Paşa Camisi'nde bulunuyor.
Bunu duyan Müslümanlar'da o mübarek taşa olan hasretliklerini gidermek için İstanbul Fatih ilçesindeki Kadırga semtinde bulunan Şehit Sokullu Mehmet Paşa camiine geliyor.
Ne var ki cami tenha yerde oluşundan mı, ziyaretçilerin gelip gitmesinin azatılmak istenmesinden mi nedir gözden uzakta oluşunun verdiği rahatlıktan mıdır nedir, denetimden uzak olduğu için biraz keyfi idare ediliyor gibi... İddia böyle..
Bir süre önce yazmıştık. Minberde bulunan taşların fazla dokunulması için minber tacı yerinden oynamaya başladığı için cami görevlileri ziyaretçilerin buna dokunmaması için kendilerince önlem almaya çalışmış. Kimseyi dokundurtmuyorlar.Hatta önlemi öylesine ileri götürmüşler ki, fotoğraf çekimlerine dahi müdahale ederek, ziyaretçilere engel olmaya başlamışlar.
Okurumuz 13 Mayıs 2018 günü saat 13:30 sularında cennetin taşlarını görmek amacıyla camiye geldiğini ve öğlen vakti, hem de öğle namazının eda edildiği saatlerde caminin kapısına kilit vurulmuş olduğunu gördüğünü bildirdi.
Cami avlusunda top oynayan çocukların, ki çocuklar cami içerisinde bulunan Kuran kursu talebeleri imiş, demelerine göre namaz dışında sürekli kapatılıyormuş. Nedenini bilmeyen çocuklar görevlilerin olmadığını dile getirmişler.
Okurumuz, bir yetkili olur diye kursa gittiklerini ve fahri olarak kurs hocalığı yapan bir beye durumu aktarmış. Önce imamların olmadığını yapacak bir şey olmadığını dile getirse de dayanamamış birini aramış ve 10 dakikaya kadar gelir demiş
Yaklaşık 10 dakika içinde yaşlı bir bey gelerek kapıyı açar ve sabırla bekleyen ziyaretçilerin girmesini sağlar.Kendisi de resmi görevli değilmiş. Hayır iyilik olsun diye bekliyormuş. Caminin içerdeki çinilerin çalınmasını önlemek için namaz saatleri dışında kilitlendiğini bir müezzin ve bir imamın görev yaptığını, hatta emekli olan imamında burada gönüllü görev yaptığını dile getirdi.
Diyanet, camilerin sabah namazından yatsı namazı sonrasına kadar açık tutulması gerektiğini her fırsatta belirtirken hem B grubu cami olan, hem İstanbul'un göbeğinde yer alan, selatin cami ayarında tarihi ve içindeki cennet taşlarıyla farklı bir yere sahip olan caminin yerli ve yabancı turistlerin muhakkak surette ziyaret ettiği bir mekanın kapalı tutulması mantık olarakl klabullenemeyecek bir durum olarak görülürken, İstanbul Müftülüğünün konuya ilişkin ne kadar bilgisi var bilemiyoruz.
Biz durumu buradan aktardık.
Elbet bir cevap veren olur.

@erolkaranet - 14.05.2018
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.