erolkaraAdalet Bakanlığı, boşanan eşe “ömür boyu” nafakaya sınır getiriyor. Bakanlık komisyonunun alternatifli çalışmasına göre, Türk Medeni Kanunu’nun 175. maddesindeki, “yoksulluk nafakasına” 5 yıl sınırı konulacak, süreyi aile mahkemesi hâkimleri belirleyecek.

Mevcut TMK 175. maddesine göre, “Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan malî gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir. Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz” ifadesi yer alıyor.

Türk Medeni Kanunu'nun 175. maddesinde nafaka hakkında bazı ibareler yer alıyor. Bu ibarede ise "Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan mali gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir. Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz" ifadesi yer alıyor.

SÜRESİZ NAFAKA SINIRLANDIRILIYOR

Konu ile ilgili olarak Hürriyet'ten Oya Armutçu'nun aktardıklarına göre nafaka konusu ile ilgili olarak bir taslak çalışma yapıldı. Yapılan çalışma ile bu maddede yer alan süresiz ibaresi kaldırılacak. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan'ın önerisi doğrultusunda Adalet Bakanlığı "en az 1 yıl" ve "en çok 5 yıl ile sınırlandırmayı" görüşüyor.

TASLAĞA GÖRE EN FAZLA 5 YIL NAFAKA

Boşanmalar kapsamında çocuksuz boşanmalarda en fazla 1 yıl nafaka ödemesi, çocuklu boşanmalarda ise yine dava açılış tarihinden itibaren tedbir nafakası doğrultusunda nafaka süresi 3 veya 5 yıl yoksulluk nafakası verilmesi görüşülüyor. Ancak Adalet Bakanlığı tarafından oluşturulan komisyonda nafaka süresine ilişkin alternatifli çalışmalar da yürütülüyor.

KADINI MAĞDUR ETMEYECEK BİR ÇALIŞMA

Bu konu ile ilgili olarak Adalet Bakanlığı yetkilileri Hürriyet'e bir açıklama yaptılar. Yapılan açıklamada çalışmayan, sosyo-ekonomik durumu zayıf kadını mağdur etmeyecek hakkaniyete uygun bir düzenleme yapılması için çalışma gerçekleştirdiklerini ifade ettiler.

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski