@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

İcra Takibinin Yapılamayacağı Durumlar

Borçluya karşı icra işlemlerinin yapılamadığı hallere bir göz atalım.

Tatil gün ve saatleri;
İcra kanunumuzda “gece vakti” icra takip işlemi yapılamamaktadır. Buradaki “gece vakti” güneşin batmasından bir saat sonra ile güneşin doğmasından bir saat önceye kadar, aradaki zaman dilimi gece vakti olarak adlandırılmıştır.  Ancak bu vakit aralığında bazı istisnalar mevcuttur. Bunlar ise bu vakitlerde haciz ve tebligat işleminin yapılabilmesidir. Buna göre; özellikle gece iş gören mekanlarda, bunlar bar vb. gece faaliyeti ile kazanç sağlayan işletmeler olmaktadır. Bir başka şekilde, gece vakti borçlunun mallarını kaçırma (alacaklıdan saklama) ihtimalinin varlığı, gece vakti haciz yapılabilmesine olanak sağlamıştır. Borçlunun böyle bir şüpheye sebep olması bu vakitte haciz işlemini gerçekleştirebilir.
Tatil günlerinde ise kural olarak, icra kanunumuz hiçbir icra takip işleminin yapılamayacağını belirtmiştir. Yine tatil günlerinde bu kurala bir kaç istisna mevcuttur. Bunlar, tatil günlerinde haciz yapılabilmesi, güvenlik tedbirlerinin alınabilmesi ve tebligat yapılabilmesidir.
Tüm bunlardan başka, icra takibi belli sebeplerden ötürü, belli süreler dahilinde ertelenmekte ve sonraki zamana atılabilmektedir. 

@erolkaranet - 16.09.2020
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.