@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Kalp ameliyatı sonrası korse nedir nasıl kullanılır

Göğüs Korsesi:
Kalp ameliyatı sonrası göğüs kemiği (sternum) açıldı ise hastaların güvenliği açısından göğüs korseleri tavsiye edilmektedir.Korse göğüs kemiğini çepeçevre sararak; vücut hareketleri sonucu oluşabilecek risklerin en aza indirgenmesini sağlar.
Taburcu olduktan sonra 2 ay boyunca kullanılması önerilir. İstirahat halindeyken çıkarılabilir. Ancak ani gelebilecek öksürüğe karşı hazırlıklı olunmalı ve kalp yastağı bulundurulmalıdır.
Hasta korsesiz ise yastığı iki eliyle göğsüne bastırıp öksürebilir. Oluşabilecek risklerin azaltılması ve öksürürken hastanın ağrı duymaması bakımından bu durum da önemlidir. Açık kalp ameliyatları sonrası sık sorulan sorulardan birisi de; ameliyat sonrası korse kullanımının gerekliliği ile ilgilidir.

Korse kullanmalı mıyım?
Kalp ameliyatı sonrası korse kullanımı kimi hekim tarafından uygulanmasa da aslında bir tür emniyet kemeri gibidir. Korse kullanan hastaların, göğüs kemiklerinin daha erken zamanda iyileşebileceği unutulmamalıdır. Bunun yanı sıra, göğüs kemiğinin, vücut hareketlerinden asgari düzeyde etkilenmesi de söz konusudur. Yani korse kullanan hastaların, göğüs kemiklerinde hareketlerden kaynaklanan açılmaların ve bunlara bağlı enfeksiyonların gelişme olasılığı hayli düşüktür.
Özellikle aşırı kilolu hastalarda önerilen bir ekipman olan göğüs korseleri çeşitli boyutlarda olabilmektedir. Hastanın kilosu ve beden özelliklerine göre belirlenen korseler ameliyat sonrasından başlamak üzere yaklaşık olarak 6 hafta boyunca destek amaçlı kullanılabilir.
Kalp ameliyatı sonrası korse kullanımında hastaların konfordan şikayet ettikleri durumlar olabilmektedir.
Korse kullanımı bu şikayetlerin başında gelir. Hastalar bir an evvel korseden kurtulmak ve eski düzenlerine geri dönmek istemektedirler.

Korse Kullanım Kuralları
Korse kullanımını belli bir kurallar zincirinde kullanılmalı ve hastanın konforu da sağlanmalıdır. Bu kuralları şu şekilde sıralayabiliriz.Doktorunuzun önerdiği sürelerde korse kullanın.
Uygun olan korse tipini doktorunuz belirlesin.
Ayağa kalkmadan hemen önce mutlaka korsenizi bağlayın.
Korseyi önerilen sıkılıkta kullanmaya özen gösterin.
Korseniz bağlı dahi olsa, ağır kaldırmayın.
Öksürük anında kollarınızı göğüs üstünde birleştirip göğüs kemiğinizi destekleyin.
Korseniz takılı olsa bile omuzlarınız üstünde yatmaya çalışmayın.
Otururken veya yarı oturur pozisyonda yatarken korsenizi çıkarabilirsiniz.
Korse çıkarıldıktan sonra gelebilecek öksürük nöbetlerine karşı yanınızda mutlaka destek amaçlı bir kalp yastığı bulundurun. Öksürük anında göğüs kemiğinizi desteklemenin pratik bir yolu da budur.

Korse Hangi Durumlarda Takılır?
Yıllarca kadınların daha ince bir bele sahip olmak için tercih ettikleri korseler, aslında ameliyat sonrası kullanılan ürünlere benzer.
Ancak sağlık için kullanılan korselerin daha farklı bir yapısı vardır ve duruş konusunda hastanın destek almasını sağlar. Birçok ameliyat sonrası korse kullanılmaktadır. Ayrıca bel kayması, bel sorunları ve ani bel tutulmaları halinde korse kullanılarak daha kolay hareket imkanı sağlanır.
Ağrı kesici ilaç almak yerine korse kullanmak birçok açıdan daha etkili ve yararlıdır. Bu yüzden ameliyat sonrası korse kullanımı tavsiye edilmişse, mutlaka kullanmanız gerekmektedir.

Korse Kullanımı
Tarihte ilk korse kullanan toplumun Türkler olduğu bilinmektedir. Eskiden kalın enli kuşaklar bel ağrılarını azaltmak için kullanılır, sıkıca bağlanarak bel rahatsızlıklarının tedavi edilmesini kolaylaştırırdı. Halen kırsal bölgelerde kullanılan bu yöntem, geleneksel kıyafetlerin de şekillenmesini sağlamıştır.
Günümüzde çelik korseler posdür bozukluklarının tedavi edilmesi için kullanılır ve 2500 yıllık bir geçmişe sahiptir.

Derleme @erolkaranet


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.