@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Kalp Ameliyatı Sonrası Günlerce Öksürtüldüm
12 günlük hastane günlerimden sonra yoğun bakım ve servisteki bol öksürüklü günlerim eve taburcu edildiğimde de devam ettirildi.

Sürekli öksürmem ve balgam atmam isteniyor, bunun yanı sıra triflow aletini de üflemem isteniyordu.

Doktorların taburcu edilirken verdikleri reçetedeki ilaca ilk tepki eczacımdan geldi. İlaçları alırken beni uyaran eczacım öksürmeme sebep olacak olan bu ilaçların gögüs kemiklerimi oynatacağını söylemiş, doktora sormamı istemişti.


Hangi doktora ulaşmam gerektiğini bilmediğim Bağcılar EAH'daki kalp doktorunun bana yanlış ilaç vereceğini de tahmin edemiyordum. Zira sorarsak alacağımız standart cevabı iyi biliyordum. " Doktor sen misin ben mi ? " ya da " Doktor yazmışsa doğrudur" neden hata yapsın" düşünceleri ilacı kullanmama sebep olan nedenlerden oldu.
Reçetedeki Mucostop denilen balgam sökücü , oksürten ilaç sayesinde gecem gündümüzü birbirine karışmış, her 20-30 dakikada bir ci,ğerim gögüs kafesinden çıkacakmış gibi öksürüyordum. Tükettiğim kağıt havlu günde bir - iki top oluyordu. Ve eczacımın dediği çıktı ve gögüs kemiklerimde oynama olduğu 10 gün sonra gittiğim doktor kontrolünde ortaya çıktı. Doktor göğüs kemiklerimin oynamış olduğunu, bunu nasıl yaptığımı sordu. Receteyi ve öksürten ilacı söyledim. Bana inanmadı. "Öyle ilaç vermeyiz "dedi. Yoğun bakımda, serviste ve taburcu olduktan sonra verilen ilacın öksürük için olduğunu söyledim. "Yok öyle şey" dedi. Ben reçeteyi gösterdim. Sustu kaldı. Hemen kesmemi, kemik kaynamazsa tekrar göğüs ameliyatı olacağımı söyledi. Bana balgam kurutucu bir ilaç ile mide koruyucu verdi.  Hastaneden tüm moral bozukluğu ile çıktım. Bu durumu Sağlık Bakanlığına ve Bakanlığın sağlıklı çözüm servislerine yazdım. sordum, bünyelerinde doktor olmadığı için cevap veremeyeceklerini söyledi. Ortada bir yanlışlık yapılmış ama kimse bu sorumluluğu almayacaktı. Olan bana , hastaya oluyordu. Açık kalp ameliyatı olan birinin asla öksürmemem gerekiyormuş.Bana zorla öksürmem için ilaç bile verildi. > Doktorun talimatı ile bir 10 gün daha kendimi tüm enfeksiyonlardan koruyacak şekilde kontrole gelmem istendi. 10 gün sonra göğüs ameliyatına tekrar girip girmeyeceğim kararı verilecekti.
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.