@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Öfke Cuması Ne Demek

Dün Tüm Türkiye dahil bir çok İslam ülkesinde Kudüs tepkisi vardı. Ve her nereden çıktıysa mübarek bir gün olan dünkü Cuma'ya hemen her yerden "Öfke Cuması" denildi.

Ve ilk olarak soruyoruz.. Öfke Cuması nedir ?

Dün ve bugün haber medyasına baktığımızda utandık, mahçup olduk, buna bir anlam veremedik.

Tekrar soruyoruz. "Öfke Cuması" ne..

Daha bir kaç hafta önce tüketim politikası güdenlerin ortaya attığı "Kara Cuma" isimlendirmesinden bu kelimenin farkı ne ?

Hatırlanacağı gibi, ABD'den başlayıp zamanla dünyaya yayılan alışveriş çılgınlığı ‘Kara Cuma/Black Friday’ bu yıl 24 Kasım’da ülkemizde de yapılarak etkisini gösterdi.

Yıllardır Amerika'da 'çılgınca' bir alışverişe sahne olan "Black Friday" ülkemizde de bu yıl etkili bir şekilde sesini duyurdu.

Türkiye gündemine de sokulan Black Friday’in (Kara Cuma) Müslümanlar için mübarek bir gün olan cuma gününü hedef alması düşüncesiyle, adeta kutsiyetini hedef aldığı kabul edilerek ülke çapında Müslüman kesim tarafından tepki gösterildi.

Bir çok sosyal toplum kuruluşları tepkisini açıklamalarla dile getirirken hızını alamayan bazı vatandaşlar da "Kara Cuma" adı altında satış yapmak isteyen mağazalara fiili tepki gösterdiler.

Diyanet İşleri Başkanlığı da "Kara Cuma" çılgınlığı için hutbe irat etti, STK'lar "kara cuma diyenlerin kalplerinin kara olduğunu" söyledi.

Daha "Kara Cuma" tartışmaları bitmeden sözde Müslüman olan bir örgüt ortaya çıkıyor ve "Öfke Cuması" diye mübarek cuma günümüze leke sürüyor.

İslam'ın iyilikler üzerinde kurulu olduğunu bilmeyen bir güruh kendi cumasına dil uzatıyor

Bunu yapanların İŞID'den ne farkı var.

Bunun ardından "Kara Cuma"ya tepki gösterip "Öfke Cuması" manşetlerini atanları da anlamış değiliz.

Bugüne kadar Filistin'e sahip çıkıyor gözüküp de sahip çıkmayan, laf salatası ile ne yaptığı belli olmayan örgüt Hamas'ın uydurduğu "öfke cuması" sözü Hamasîn gerçek kimliğini göstermiş oluyor

Hamas'ın Müslümanların kutsal, mübarek, feyizli, bereketli, hayırlara çağran cumasına dil uzatması anlaşılır gibi olmadığı gibi haddi de değildir. Hamas böyle bir isimlendirmeyi yaptığı için İslam aleminden özür dilemelidir.

Cumamıza hakaret eden Hamas gibi örgütlerin münafıklığını gösteren bu tür düşüncesiz çıkışlardan anlaşılmalı ki,  Filistin üzerinde sadece kamburdur. Filistin halkı için toplanan milyarlarca dolar paranın hesabını veremeyen, Filistin'in mazlum halkının üzerinde sülük gibi yaşayan bu örgütün Müslümanın Cumasına dil uzatma hakkı olmadığını bir kez daha vurgulamak istiyoruz.

Söz de, adı İslami Direniş Hareketi olan Hamas, bu tür söylemle sadece ve sadece İslama , Filistin halkının direnişine , kurtuluşuna , bağımsızlığına engel olmak için özel olarak finanse edilmiş bir örgüt olduğunu Müslüman'ın cumasına verdiği bu isimle alenen ortaya koymuştur.

Ve Tüm Türkiye'de daha geçen günlerde batının "Kara Cuma"sına  tepki gösteren sözde İslamcı medyanın dün ve bugün manşetlerine "Öfke Cuması" diye yazması da iki yüzlülükten başka bir davranış biçimi değildir.

Müslümanın Cumasına ister kara, ister öfke ya da buna benzer sıfat takan her kim olursa olsun herkesi kınıyoruz. Taktıkları isimde haşr olsunlar.

Hatta "Öfkenizde boğulun" diyoruz. "Münafıklık etmeyin" diyoruz. Cumamıza hakaret etmeyiniz.

Ey, Ben Müslüman'ım diyenler Uyanık olun, oyuna gelmeyin.

Aranıza nifak sokan, biz  "ıslah edicilerdeniz" diyene kanmayın. Hatta Allah-u Teala 'nın buyurduğu şu emri ilahiyi Unutmayın, "Kendilerine: 'Yeryüzünde bozgunculuk yapmayın' dendiği zaman, 'Bizler sadece ıslah edicileriz' derler." Bakara 02/11 ayetini de unutmayın

Erol Kara - 09.12.2017
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

1 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.