@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Sağlık Bakanlığı’nın Yüz Karası. Divriği Devlet HastanesiDivriği Sadık Özgür Devlet Hastanesi

Sağlık Bakanlığı’nın Yüz Karası. Divriği Devlet Hastanesi

Beş yıldızlı, akıllı donanımlı, teknolojik hastanede doktor yok. Son sistem doğumhanesi olan hastanede doğum yapma imkanı yok.

Sivas Divriği’nde bulunan Sadık Özgür Devlet Hastanesinde 3 branş doktorunun dışında doktor olmayışı yüzünden Sivas merkeze 180 km uzaklıkta bulunan ilçe halkı perişan oluyor.

Sivas’ın Divriği İlçesine İş adamı Sadık Özgür tarafından yaptırılan Divriği Sadık Özgür Devlet Hastanesinde ciddi ve acil hastalıklara müdahale edebilecek uzman ve branş doktoru eksikliği bulunduğu, en fazla ihtiyaç bulunan Kadın Doğum doktorunun son bir ay içerisinde sadece bir kez geldiği bildirildi.

Merkez ya da Çevre İlçelerden Görevlendirilen doktorların Haziran 2017 Nöbet Çizelgesi.
Divriği ilçe merkezi ile çevre köylerden gelen hastalara bakacak uzman ve branş doktoru bulunmadığı için hastalar 180 km uzaklıktaki ilçeye gitmek zorunda kalıyor.
Doktor yokluğu yüzünden Sivas merkeze olan gidiş gelişler nedeniyle hastaneye yetişemeden yolda ölen vatandaşların sayısının sadece 2016 yılında 5 kişi olduğu söyleniyor.

Madenleri ile ticaret, tarihi yapılarıyla bir turizm bölgesi olan yaz kış ciddi bir nüfusa sahip olan Divriği’nde mevcut Dâhiliye, Cerrahi ve Diş doktorlarının dışında ve en önemi olan çocuk ile kadın doğum doktorunun olmayışı büyük sıkıntılara neden oluyor.

Vatandaşlar Seslerini Duyurabilmek İçin Her Çareye Baş Vuruyor

Son bir ayda sadece 1 gün gelen Kadın Doğum doktoruna su gibi muhtaç olduklarını söyleyen Divriği halkı Cumhurbaşkanlığına kadar her yere dilekçeler gönderdiklerini, protesto ve yürüyüş eylemlerinde bulunduklarını dile getirerek “sesimizi duyan yok, bu nasıl hizmet, bu nasıl Sağlıkta devrim” demektedirler

Divriği Halkı Ne Yapacağını şaşırdı

Divriği’ndeki mevcut doktorların hastaların taleplerini karşılayamadığı, çoğu yaşlı ve refakat edecek kimsesi olmayan hastaların merkeze gitmelerinin imkansız olduğu dile getirilirken “ kadın hastalıkları ve doğum olayı en fazla ihtiyaç duyulan sıkıntımız. Düşünün merkezle aramızda 180 km var. Bu hastaların bir de çevre köylerden geldiğini düşünün. Burada doktor olmadığı için genç bir hanımın mhrs den randevu alıp il merkezine gidebileceğine kanaat getirmek bile akıl işi değildir. Günde bir tren 3 kez çalışan dolmuşlar var. Bir kadın hasta, ilerlemiş doğum günleri var bu hasta kadın yanında bir veya daha fazla bebesiyle o şehre nasıl gidecek. Kadın hali yolda tuvalet ihtiyacı olsa ne yapacak. Bu zamanda kime güvenilir de yola çıkılır. Dağ bayır sessiz. Biz diyoruz ki diş doktoru neden 3 tane. Neden çocuklara bakacak bir çocuk doktoru, kadınlara bakacak bir kadın doktoru yok. Bu zulümdür. Bu büyük bir ayıptır. Bu, bu ilçe halkına yapılan en büyük sıkıntıdır. Seçim zamanında akla hayale gelmedik siyasetçiler geliyor. Ne var ki sesimizi kimse duymuyor” diyen Divriği halkı bir çok kez protesto yürüyüşleri yaptıklarını, Bimer, Cimer , Sağlık Bakanlığı, Vali, Kaymakamlık , Meclis Başkanı, İl Sağlık Müdürlüğü dahil herkese dertlerini ilettiklerini ama devletin vurdumduymazlık içinde bulunduğunu iddia etti.

Kale Holding Onursal Başkanı Sadık Özgür tarafından Sivas’ın Divriği ilçesine 30 milyon TL harcanarak yaptırılan ve en ileri teknolojiyle donatılan Divriği Sadık Özgür Devlet Hastanesinde açılışın üzerinden yıl geçmeden kadın doğum uzmanı, çocuk doktorunun başka illere tayin edildiği o günden bu yana büyük sıkıntılar çekildiği ifade edildi.
İlçede ağır sanayinin bulunduğu, maden ocakları, baraj ve TOKİ inşaatları, altın madeninde yaklaşık 5 bin, Kangal ilçesindeki krom ve demir ocaklarında ise bin işçinin çalıştığı anımsatılarak, “Bir iş kazası olsa kazaya müdahale etmek için ambulanslar bile yetersiz kalır.  Hastanenin yoğun bakım ünitesi ayrı bir dert.  İş kazası yapan bir işçi bacağını kaybetti. TOKİ;’de çalışan bir işçi düşerek öldü. Biz aynı zamanda turistik bir ilçeyiz, dünya mirası listesinde Ulu Camii ve darüşşifa da var. İlçemize her yıl binlerce turist geliyor. Hastanemiz teknik olarak her şeye elverişli ama sağlık personeli verilmesi gerekiyor” denilmektedir.

 Açılışın ardından doktorların başka ilde görevlendirildiğini ifade eden vatandaşlar acilen kadın doğumcu ve çocuk doktorlarının gelmesini, bu doktor sayısının da en az 2 ya da daha fazla olmasını, hastaneden bu doktorların eksik olmamasını söylerken 3 diş doktorunun görev yaptığı, bir dişin bir doğumdan daha önemli olup olmadığının sorgulanmasını istediler.

Hastanede doğumhane olmasına rağmen doğum yaptıracak doktor olmadığı için il merkezine giden hamileler , gidemedikleri zaman  yasal ya da yasal olmayan, ehliyetli ehliyetsiz ebelere gitmek zorunda kaldıklarını belirttiler. Bu tür doğum yaparken de ya aşırı kanamadan ölümlerin olduğu ya da çocukların doğum esnasında öldüklerini anlattılar.-+

Sivas Divriği’de Sadık Özgür Devlet Hastanesi’nde uzman doktor olmamasından dolayı yaşanan ölümleri ve hastaların tedavi olmak için Sivas Merkez’deki hastanelere gitmek zorunda kalmalarını protesto etmek için 14 Eylül 2017’de hastane önünde eylem yaptıklarını dile getiren halk doktor yokluğunun çilesini yıllarca yaşandıklarını belirtiler.

Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir’in meclise verdiği önerge

2013 yılında Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir’in meclise önerge verdiğini, önerge sonrası doktorların görevlendirildiğini daha sonra bunların başka yerlere atandığı için yıllarca seslerini duyan kimsenin olmadığı iddia edildi

MHRS'den... Hastanenin sözde Aktif 5 Servis var. Fakat hizmet Veren Üç Servisi Çalışıyor

15 bin nüfuslu Divriği’de bu durumun halkın sağlığını tehdit ettiğinin altı çizilirken “Belirli aralıklarla muayene olması gereken ve aynı hekim tarafından kontrol edilmeyi isteyen hamile bir kadının 180 km uzakta muayene olmaya mecbur bırakılması, yine çocuk hastaların 180 km uzaklıkta bir hastanede tedavi edilmeye muhtaç olması, kronik rahatsızlıkları bulunan şeker,tansiyon, KOAH hastalarının yanı sıra birçok hastanın da ihtiyaç duyduğu ve uğruna 180 km gittiği dahiliye uzmanının olmaması, en kolay müdahale edilebilen ve geç kalındığı taktirde hastanın ölümüne neden olabilecek apandisit gibi nedenlerle ameliyat olması gerekenlerin 180 km yol kat etmesi, kalp krizi, epilepsi, kanama, yaralanma, nefes darlığı gibi durumlarda hastanın Divriği’den Sivas il merkezine gönderilmesi çoğu zaman hastanın yollarda hayatını kaybetmesi demektir” denildi.

MHRS'den Kadın hastalıkları ve Doğum Doktoru YOK

Genel cerrahi, diş ve dâhiliye dışında doktoru olmayan hastanede en önemli ihtiyaç olarak belirtilen Kadın Doğum ve Çocuk doktorlarının acilen ve vakit kaybedilmeden atanması istenilen hastanede her Çarşamba günü görev verilen kadın doğum doktorunun son bir ay içerisinde sadece bir kez geldiği ve onun da geleceği günü öğrenenlerin en az 50 kişi olduğu ve dakikalarla yarışılan bir muayeneden geçilebildiği belirtildi.

MHRS'den Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktoru YOK

Aktif olması gereken hatta yapılan laboratuar testlerini takibi içinde aktif olması gereken hastanenin web sitesi çalışmazken "Böyle hastane, birçok şehirde yok" denilen ve Divriğili iş adamı Sadık Özgür tarafından yaptırılan ve temeli 19 Kasım 2009 tarihinde atılan 20 bin metrekare alana sahip Divriği Sadık Özgür Devlet Hastanesi'nde, her odada tv, buzdolabı, refakatçi koltukları, dolap, banyosu içerisinde 56 adet hasta odası, mahkum odası, ibadethane, morg, çamaşırhane, kantin, berber, 6 adet poliklinik, mutfak, kütüphane, konferans salonu, yemekhane, 12 dairelik lojman, 4 gözlem odası, 2 ameliyathane, 3 yataklı yoğun bakım servisi, doğumhane ve yeni doğan servisi, sterilizasyon ünitesi ve görme özürlüler için yönlendirme sistemi, 400 kişilik biyolojik arıtma tesisi, 14 adet havalandırma santrali, 12 adet normal diyaliz merkezi, birer adet Hepatit B'li ve Hepatit C'li özel diyaliz merkezi Radyoloji, tomografi ve ultrason birimlerinin yanı sıra biyokimya, mikrobiyoloji ve patoloji laboratuarı, 800'den fazla yangın dedektörü, 50 adet kritik noktalarda ısı ve doğalgaz dedektörleri , 62 kamera sistemi bulunuyor.

Akıllı ve Tam Donanımlı Hastanenin Web Sayfası YOK 


erolkaranet / haber

2017 yılında Yazdığımız habere Sivas bülteni bu şekilde yer vermiş.


Haberi okumak için tıklayınız

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.