@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Lahana Turşusu Faydaları ve TarifleriKış geliyor. Buna bağlı olarak da turşuları bir kez daha hatırlamış oluyoruz.

Turşunun faydasını dile getirdikten sonra size lahana turşusu tarifini vereceğiz ve ayrıca popüler turşu tarif videolarından bir kaç tane de yazımıza ekleyeceğiz.

Meraklılarına afiyet olsun.

Lahana Turşusu Kalori Değeri:

Bu besinin 100 gramında 17 kcal kalori, ayrıca besinin 1 Porsiyon (Orta) yani 90 gramlık miktarında Lahana Turşusu 15.3 kalori bulunmaktadır.

Lahana Turşusunun İnanılmaz Faydaları

Lahana turşusu laktik asit kullanılarak işlenen bir lahana bazlı fermente besindir. Onun yüksek besin değeri zinde ve sağlıklı tutar. Lahana B, C, A ve K vitaminleri açısından zengindir aynı zamanda önemli miktarda lif de içerir. Fermente gıdalar , dünyada lahana turşusu ile bilinmeye başladı. Lahana turşusu lezzetinin yanısıra sağlık ve güzellik avantajları da bulunmaktadır.
 
İşte Lahana Turşusunun faydaları:

Kanseri Önler
Lahana turşusu bulunan izotiosiyanatlar denilen bir bileşik kanserli hücrelerin gelişimini önlemeye yardımcı olur. Bu şekilde, kolon, meme, prostat ve akciğer kanseri riskini azaltır. Ayrıca, lahana turşusunda bulunan antioksidanlar serbest radikallerle savaşır ve bunların zararlı etkilerinden vücudu korur. Lahananın sağlık faydalarını görebilmek için her hafta bu turpgillerden en az 4-5 kez tüketilmesi tavsiye edilir.

Kalp Hastalığı Riskini Azaltın
Lahana, potasyum, magnezyum ve flavonoidler açısından zengindir. Her üçü de kalp rahatsızlıkları riskini önleyen ayrılmaz unsurlardır. Bunun dışında, bu fermente sebzenin lif zenginliği ana damarlar ve kan damarlarındaki tehlikeli kolesterolü yok eder. Çoğu durumda düşük yoğunluklu lipoprotein hızını azaltır. Bu nedenle, kardiyovasküler hastalıklara karşı vücudu korur.

Anne ve bebek için faydalıdır
lahana Turşusu, anne karnındaki bebeğin gelişimi için çok önemli olan folat içerir. Bunun için anne adayları için vazgeçilmez bir besindir. Ayrıca, lahana demir alımını arttıran ve bebeğin sağlıklı büyümesini sağlayan C vitamini ile doludur.

Sindirim Artırır
Temiz ve sağlıklı bir sindirim sistemi, İrritabl Bağırsak Sendromu gibi bozukluklardan kişiyi korur. Sindirim sistemini dengelemeye yardımcı olan laktik asit, probiyotik bakteriler lahana turşusunda mevcuttur. Lahana Turşusu, boşaltım sistemini de düzenler ve böylece mide ülseri ve kolon kanserlerini önler.

Beyin fonksiyonlarını koruyun
Lahana turşusunda bulunan B6 vitamini bileşikleri, beyin ve sinirlerin düzgün işleyişini sağlar ve RBC oluşumunu destekler.

Kan Şekeri Düzeyini düzenler
Lahana turşusundaki magnezyum ve liflerin kombinasyonu şeker hastaları için çok faydalıdır. Vücutta kan şekeri seviyesinin düzenlenmesinde etkilidir.

Kemik erimesini azaltır
Lahana turşusunda bulunan bol mineraller, güçlü kemiklerin oluşmasına ve osteoporozdan korumaktadır. Lahana Turşusunun kemik sağlığı üzerine etkilerini içinde bulundurduğu K vitamini ve magnezyum sağlamaktadır.

Enerji Verir
Lahana turşusu yüksek demir içerir. Bu vücudun metabolizmasını ve kan dolaşımını artırarak size enerji verir. Bunun yanı sıra, demir, anemi gibi bir çok hastalığı önler.

Bağışıklık Sistemi
Çeşitli sağlık sorunlarının oluşmasını  bol vitamin ve mineraller sayesinde Lahana Turşusu önler. Tek porsiyon lahana turşusunda günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 35’i karşılanır. Ayrıca, bağırsak florasını korumaya yardımcı olur.

Enflamasyon azaltır
Lahana turşusu, anti-inflamatuar etkileri vardır ve ağrıyı hafifleten organik bileşikler ile doludur. Bunun için kas ve artrit gibi ağrıları hafifletir.

Lahana Turşusu Tarifi 

Malzemeler (5 litrelik cam kavanoz için)
3 kg. beyaz lahana
1.5 su bardağı üzüm sirkesi
3 tepeli yemek kaşığı kaya tuzu( salamuralık)
1 avuç nohut
1 yemek kaşığı şeker
5-6 iri diş sarmısak
Ayrıca doğranmış lahanayı ovmak için 2 yemek kaşığı tuz

LAHANA TURŞUSU NASIL YAPILIR

Öncelikle besmele çekmeyi sakın unutmayın.Besmelesiz yapılan şeylerin lezzetli olmadığına inanıyorum.
Lahanayı akşamdan istediğiniz büyüklükte doğrayın
üzerine iki kaşık tuzu atıp harmanlayın
Üzerini örtüp sabaha kadar bekletin
Sabahleyin lahanaların içine sarmısakları ikiye veya üçe bölüp atın.Arzuya göre havuçta atabilirsiniz.
Yeniden karıştırıp,kaynar suyla çalkaladığınız ve dibine nohut attığınız cam kavanoza lahanaları sıkıştırarak bastırınız.Dibinde biriken lahananın suyunu turşuya katmayın ki turşu ağırlaşmasın
Üzerine sirke ve ağzını kapatacak kadar suyu koyup 20 dakika kadar bekletiniz.Bu işlemi lahanayı ovduğumuz tuzun suya çıkması ve tuz ayarını daha iyi yapabilmek için uyguluyoruz
Bu süre sonunda kavanozdaki suyu bir kaba süzüyoruz.(lahanalar kavanozda kalacak)
Şimdi tuz ayarını yapabiliriz
Bu suya tuzu şekeri katıp karıştırıyoruz.Elinizle karıştıracaksanız,elinizin temiz olmasına dikkat edin ki turşuda bakteri üremesin.
Hazırladığımız suyu yavaşça lahanaların üzerine dökün.Hava boşluğu kalmamasına dikkat edin.
Ağzına temiz bir poşet geçirin ve kapağını sıkıca kapatın.
Güneş almayan bir yerde ortamın sıcaklığına göre 2 veya 3 hafta kapağını açmadan bekletin.
Turşuyu açtıktan sonra mutlaka serin bir yerde bekletin ki ağırlaşma olmasın.

LAHANALARI NEDEN TUZLA OVUYORUZ?

Lahana ilk haliyle doğranıp basılmaya çalışıldığında çok yer kaplıyor.Turşu olgunlaşmaya başlayınca da kavanozda bir sürü boşluk kalıyor.Bu yüzden akşamdan tuzlayıp bekletiyoruz ki kavanoza rahat ve daha çok lahana girmiş olsun.

Ayrıca bu yöntemle, acımsı lahanaların acı suyu da gidiyor. 

@erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.