@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Kadınlar Çiş kokusunda Namaza Tepkililer
Gaziosmanpaşa Merkez camiinde namaz kılmak zorunda kalan hanımlar abdesthanenin yanında namaz kılmak zorunda kalıyor

Gaziosmanpaşa ilçesindeki Merkez camiinde vakit namazlarını kılmak zorunda kalan hanımlar, abdest alma ihtiyaçlarının görüldüğü yerin hemen yanındaki namazgahda namaz kılmak zorunda kaldıklarını ve "çiş kokuları arasında burnumuzu sıka sıka namaz kılıyoruz" diyerek cami katında ve cemaati göreblilecek yere bakan kısımda yer istiyorlar.

İstanbul'un en kalabalık ilçesi olan ve ilçe merkezi olan Gaziosmanpaşanın merkezinde konuşlandırılmış Merkez camiinde gün içinde vakit namazlarını kılmak isteyen hanımlar çok dertli.


Genellikle çalışan bayanlar, öğrenciler, alışverişe çıkan hanımlar, turistik gezi için gelen kadınlar ve Müslüman turistlerin vakit namazlarını kılmak için merkezde bulunan ve en yakın caminin Bağlarbaşı bulvarının sonundaki yaklaşık 800 metre ötede bulunan cami dışında bir yer olmadığı için burayı tercih ediyor.

Zaten pek sıhhı olmayan abdesthanenin ve caminin bodrumunda yer alan ve girerken önce tereddüt yaşayan hanımlar rahat şekilde ve daha güvenilir bir yer olan cami katında bir yerin ayrılması gerektiğini belirterek " namazımız kazaya kalmasın diye mecburen geldik. Caminin balkon kısımları boş ya da son cemaat yerinin bir kısmı hanımlara ayrılarak gayet rahat namaz kılabiliriz. Gerçi namaz kıldığımız yer gayet güzel donatılmış, sevimli, sıcak güzel bir yer.. Çok masraf yapıldığı belli ama. Yakışık almadığı gibi alt kata girerken terddüt yaşıyoruz. Güvenli bir yer değil. İnsanı rahatsız eden en önemlisi de tuvalet kokusunun, abdets alanların çıkardığı sesler de rahatsız edici. Namazı huşu içinde kılamıyorsunuz. her an bir tehlike, kötü bir ses ve kötübir koku içinde mecbur kaldığımız için bir an kılıp kaçmak istiyor insan. Yapılan masrafa da yazık." Camiye sürekli gelen bir vatandaş da " Burası cuma cemaatinin genellikle kullandığı yer. Hanımlar haklı .. pek güvenli değil. Gaziosmanpaşa meydan zaten güvenli değil. Hanımlara son cemaat yerinde ya da balkonda yer ayrılabilir. Vakit namazlarında balkonlar bıoş. sadece cuma günü doluyor ki zaten o saatlerde hanımlar caminin hiç bir yerinde namaz kılma imkanı bulamıyor" dedi.

@erolkaranet - 22.10.2017
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.