@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Hudeybiye ve Cirane Neden Geldik Ne Var Burada

Ramazan umresine gittiğimiz firmanın Diyanet organazisayonundan bir farkı olarak tercih etmemize sebep olanlardan biri de alışılagelmiş gezi yerlerinin fazlalığı idi.Diyanet yıllarca aynı yerler içerisinde gezdirdiği hacısınına Mekke ve Medine'de daha farklı yerleri gezdirmekten neden se imtina eder.

15 Yıl önce neyse bugünde aynı. Aynen hacılara verdiği kitapalrın değişmediği gibi. Hatta o kitaplardaki rsimler bile eski. Güncellemeyi bir türlü yapmayı akıl etmiyor.

Suudlular aslında eskisi gibi ketum değil. Eskiden resim çektirmek kesinlikle yasak iken artık dopdolu bir özgürlük fotoğraf çekimlerinde yaşanırken , bir çok müze oluşturmaya başlamış olması da yenilikler peşinde oldukları için..

Mesela Osmanlı Tren İstasyonundaki müzeye hacılar halen götürülmez, götürülse de içeriye sadece girilir çıkılır. Oysa geniş kapsamlı bir müze haline getirilmiş. Hacılarımız gezdirilmiyor..Hoş, gezdirseler bile arapça bilmeyen bir görevliniz varsa boş boş gezer durursunuz.2014 Haccında gittiğimizde Diyanet hacıları buraya dahi getirmiyordu. Mesela halen Süleymaniye kışlasının yolunu bilen yoktur.

Halen Mekke ve Medine Müzelerinin Diyanetin gezi planında olmayışı, Cirane, Hudeybiye mikat sınırlarına hacıların Diyanet tarafından götürülmemesi pek mantıklı gelmiyor.

Evet, bu yıl özel şirket tercih nedenlerinden biri de buydu. Buydu ama gerek Hudeybiye ve gerekse Cirane mikat sınırlarına gitmemiz programlarında olmasına rağmen rehberlerimizin sırılsıklam cahilliği burada da kendini gösteriyor ve sadece alelacele 2 rekat namaz kıldırararak buradan geri dönüyoruz.

Neden buralara geldik. " Mescitte iki rekat umre namazı kılıyorsunuz ve otobüslere dönüyorsunuz" Sanki yangından mal kaçıracağız.

Arkadaş otobüste elindeki kitapçıktan okuduğun bu yeri bir de yerinde göstere göstere anlatsana. Ne var buralarda.Buranın önemi nerede ne oldu ne yapıldı neler yapılmış ..

Tık yok.İn otobüsten iki rekat namaz kıl ve bin otobüse. Öyle namaz vakti falan da yok ortada. Sabahın erken saatleri.Öğlene 4-5 saat var.

Yani işten kaçınmak hacıdan bir an önce kurtulmak hevesi.

Gerek Hudeybiye gerekse Cirane anlatılsa, tanıtımı yapılsa insanın derinliklerine ileyecek derin izler bırakacak özelliklere sahip.

Binlerce km öteden gelmiş bir daha gelir gelmez hacıyı sen bir yerlere getiriyorsun ve bilgi vermeden, anlatmadan, nakış nakış işlemeden apar topar geri götürmeye çalışıyorsun.

O kutsal toprakların adam gibi anlatsanız.. Olmaz.

Biz Hudeybiye ve Ciraneye neden geldik. Orada neler görmemeiz gerekirdir. Oranın man ve önemleri, oradaki duvarlar, taşlar , otlar bize ne anlatmalıydı.

Belki dile gelseler anlatacakları çok olay , çok güzellik, çok ibretlik vardır.

Ama cahil gidip cahil geldik.

Neyniş bizi Cirane ve Hudeybiye'ye getirdiler.Laf ola torba dola. Dostlar alışverilşte görsün.

Buradan Diyanete bir kez daha sesleniyorum. Artık gezi planlarınızı güncelleyin. Daha fazla yerleri ve daha olgun bir tanıtımla Müslüman Türk hacılarına anlatın.

Erol Kara - 5.07.2017
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.