@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Mide, Üroloji ve Diş İçin Turna Yemişi
 Turna yemişi, idrar yolu enfeksiyonu ve diş çürümelerine karşı olduğu gibi mide hastalıkları konusunda da alternatif olarak önerilebilen yöntemlerden biri olduğu açıklandı.
Soslarda, tatlılarda ek malzeme veya kuru meyve olarak çeşitli şekillerde tüketilen turna yemişi (cranberry); idrar yolu enfeksiyonu ve diş çürümelerine karşı olduğu gibi mide hastalıkları konusunda da alternatif olarak önerilebilen yöntemlerden biri olduğu açıklandı.
Tel Aviv Üniversitesi’nden bir araştırma ekibinin yapmış olduğu çalışmalara göre; turna yemişi tüketimi, bakteri tutunmasını engelleyici işlevi sayesinde, mide hastalıklarına karşı koruma sağlayabiliyor. Gastrit ve ülser gibi mide hastalıklarına sebebiyet veren helicobacter pylori bakterisinin mide duvarlarına yapışmasını engelleyerek, midede meydana gelebilecek enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabiliyor.

Gastrit ve ülser gibi mide rahatsızlıklarına alternatif tedavi; turna yemişi
Uzmanlar, bakterilerin hücre veya dokulara yapışması vücutta enfeksiyon oluşacağının habercisi olduğunu belirtirken, turna yemişi içeriğindeki proantisiyanidin (PACs) olarak adlandırılan bileşenler sayesinde bakteri yapışmasını önleyici özelliklere sahip olduğunu bildirdi. Bu nedenle turna yemişi tüketimi, idrar yolu enfeksiyonu ve diş çürümelerine karşı olduğu gibi mide hastalıkları konusunda da alternatif olarak önerilebilen yöntemlerden biri olduğu açıklandı.

Turna Yemişi Faydaları ve Kullanımı
Halk arasında yabanmersini ile karıştırılan turna yemişi hakkında bilinmesi gerekenler ve bu meyvenin inanılmaz faydalarını sizler için araştırdık…
Turna Yemişi hakkında bilinmesi gereken en önemli özellik bu bitkinin bir yaban mersini türü olmasına rağmen ihtiva ettiği bileşenler ve vücuda sağladığı faydalar aynı değildir. Latince “Crane-turna ve berry-yemiş” sözcüklerinden türetilmiştir ve yaban mersini değildir. Hatta bazıları kızılcık olarak bu bitkiyi tanımlamaktadır.
Turna yemişi ile ilgili bu hatayı düzelttikten sonra bu bitki hakkında biraz bilgi verelim. Anavatanı Kuzey Amerika’dır. Ülkemizde Karadeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Ancak meyveleri acımsı tada sahip olduğundan taze olarak tüketilmemekte, kurutulup tatlandırıldıktan sonra aktarlara ulaşmaktadır. Bu nedenle aktarlardan alınan turna yemişini diyabet hastaları kullanmamalıdır.
Turna yemişi antioksidan açısından en zengin meyvelerdendir ve antioksidan oranı %95 oranındadır. 2015 yılında düzenlenen Uluslararası Polifenol ve Sağlık Konferasında bu meyvenin antibiyotik kullanımı azaltabileceği belirtilmiştir. Yani bu meyve özellikle kışın tüketilmesi gereken harika bir yiyecektir.
Meyveleri A, C,E vitaminleri ile demir, betakaroten ve lif bakımından oldukça zengindir.

Turna Yemişinin Sağlığa Faydaları
Yapılan araştırmalar bu meyvenin tüketiminin antibiyotik kullanımını azaltabileceğini ortaya koymuştur.
Yüksek antioksidan oranı ile (%95 oranında) yaşlanmayı geciktirir ve vücudu yaşlanmanın olumsuz etkilerine karşı korur.
Serbest radikallerle mücadelesi ile kansere karşı büyük bir koruyucudur.
Yüksek antioksidan seviyesi ile kalp ve damar sağlığı açısından da önemli bir yere sahiptir. Damar daralması, kolesterol ve koroner kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.
Yapılan klinik araştırmalar turna yemişi tüketiminin bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı ve gribe karşı koruma sağladığını ortaya koymuştur.
Hafızayı güçlendirir. Beyin hücrelerinin zarar görmesini engelleyerem alzheimer ve felç risklerine karşı koruma sağlar.
En önemli özelliği idrar yollları enfeksiyonu üzerindeki etkisidir. İdrar yollarını temizlediği gibi idrar söktürücüdür. Kadınların menopoz öncesi yaşadıkları idrar yolları enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar.
Antibakteriyel özelliği vardır. Hatta en güçlü bakterilerden sayılan “E-coli” ile mücadelede dahi etkilidir.
Antibakteriyel ve diüretik etkisi ile alt ıslatma, romatizma, gut, mesane kasılması, boğaz enfeksiyonlarını engelliyor.

Turna Yemişi Nasıl Kullanılır, Nerelerden Temin Edilebilir?
Aktarlardan kurutulmuşunu temin edebileceğiniz turna yemişini kuruyemiş tarzı yiyebileceğiniz gibi, salatalarda, tatlılarınızda da kullanabilirsiniz. Kompostu tarzı kaynatıp içmeniz de mümkün.
Bir Hatırlatma: Yukarıda da değindiğimiz gibi ülkemizde yaban mersini (mavi yemiş) ile karıştırılan bu meyve bu türler içerisinde kurutularak satılan tek meyvedir. Hem bu özelliğinden hem de kırmızımsı renginden ayırt edebilirsiniz.
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.