erolkara

Bir süre önce yayınladığımız "Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması nedir? Nasıl Doldurulur?" başlıklı haberimiz üzerine ziyaretçilerimizden sorular gelmektedir. 

676 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 74 üncü maddesiyle, 657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinde düzenlenen devlet memurluğuna alınacaklarda aranacak genel şartlara sekizinci olarak "Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak" şartı getirildiği için kamu kurumlarında görev alacakların olanların tamamı bu soruşturmayı yaşayacak.
Bununla birlikte kişi tarafından doldurulması zorunlu olan 

GÜVENLİK SORUŞTURMASI/ARŞİV ARAŞTIRMASI NEDİR ?

12 Nisan 2000 tarihli ve 24018 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan "Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliği"nde, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının kapsamı, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapacak makamları, hakkında güvenlik soruşturması yapılacak personeli, güvenlik soruşturmasında ve arşiv araştırmasında araştırılacak hususlar ve kurumlarca bu hususa ilişkin izlenmesi gereken yöntem detaylı olarak açıklanmıştır.

GÜVENLİK SORUŞTURMASI/ARŞİV ARAŞTIRMASI NE KADAR SÜRÜYOR ?

"Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliği"nin 12 nci maddesine göre, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılması isteminin yetkili kuruma ulaşmasından itibaren arşiv araştırması sonuçları en geç 30 gün, güvenlik soruşturması sonuçları en geç 60 gün içinde neticelenmektedir. Ancak uygulamada bu süreler çok fazla aşılmaktadır. Dolaysıyla yapılacak yönetmelik düzenlemesinde sürelerin de yeniden ele alınmasında fayda bulunmaktadır.

SÖZLEŞMELİ PERSONEL (4-B) HAKKINDA DA GÜVENLİK SORUŞTURMASI/ARŞİV ARAŞTIRMASI YAPILACAK MI ?

"Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar"ın 12 nci maddesinde; "Sözleşmeli olarak çalıştırılacakların, ilgili kurumun saptayacağı özel koşulların yanı sıra, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin (A) fıkrasının 4, 5, 6 ve 7 nci bentlerinde belirtilen koşulları da taşımaları gereklidir." hükmü yer almaktadır.

676 sayılı KHK ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin (A) fıkrasına eklenen "Güvenlik Soruşturması ve/veya Arşiv Araştırması"na dair 8 nci bentle ilgili bu usul ve esaslarda da yapılması gereken düzenleme şu ana kadar gerçekleşmemiştir.

Ancak sözleşmeli personel 657 sayılı Kanuna tabi bir istihdam şekli olduğundan, bu statü ile çalışmaya hak kazananlar için sözleşme imzalanmadan önce güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmasına dair bir düzenleme yerinde olacaktır.


Güvenlik soruşturmması ve arşiv araştırması için gerekli olan dormlarda merak edilenlerin bir kısmına burada değinmek istiyoruz.

Soru : Yeni kimliğimi aldım güvenlik soruşturması Aile Sıra Cilt No Yeri geçmemekte ne yapılmalı yazmasam bir sıkıntı olur mu 

Yeni Kimlikler sadece alışılagelen sıra,cilt,kütük noların dışında memleketi, dini gibi soruların da yer almadığını göreceksiniz. Formda bu bilgiler isteniyor bu durumda ne yapacaksınız.
Unutulmamalıdır ki, Özellikle noksan veya yanlış yanıtlanmış bilgiler adayların alınmaması için yeterli bir neden olacağından, bütün bilgiler doğru ve tam olarak yazılacaktır.
Formda istenen bu bilgilere e-devlet (turkiye.gov.tr) sayfsına şifrenizle girecek ve kimlik bilgileri bölümünden bu bilgilere ulaşmış olacaksınız. Halen bir e-devlet şifresi almadıysanız çok geç kalmış olmaktasınız. Zira tüm devletle olan tüm işlemler buradan yapılmaktadır.Soru : Aile ve akraba hariç bilgi verecek kısmana kimler yazılmalıdır

Bu kısma arkadaşınız, dostunuz, herhangi bir tanıdığınız. Hakkınızda bilgi verebilecek dürüst olan kişileri yazmanızı tavsiye ederiz. Ancak sizi tanıyan ve hakkınızda olumlu düşünceye sahip olanları yazmanız önemli. Yoksa sizi sevmeyen birini yazarsanız yapılacak araştırmada söylemediğini bırakmaz :((  

Soru : Formda sütunlar yetmezse ne yapmalı

Eğer formda matbu verilen sütun yetersiz ise ek sütunlar ekleyebilirsiniz excel programından. 

Soru : En son çalıştığı yer kısmına: daha önce çalıştığınız resmi kurum veya özel şirketleri yazıyorsunuz. Daha önce çalıştığınız yerleri yazmanız + olacaktır sizin için.  İş çeşidinin yanına çalışma tarihleri ve ayrılma sebeplerini de yazmayı unutmayın. Ayrılma sebeplerine iş değişikliği, eğitim vb. sebepler yazabilirsiniz.

Soru : Nüfus Cüzdanı Suretini Onaylayanın kısmına ne yazacağız

Bu kısma dokunmuyorsunuz bu kısmı formu teslim ettiğiniz komisyondaki görevliler dolduracak.

Soru : Güvenlik soruşturma formu kardeşler bölümünde üvey kardeşte yazılıyor mu?

Ayrım söz konusu değil. Kardeş kavramı içerisinde bulunan aile bireyleri görüşseniz, görüşmeseniz bile belirtilmelidir. Ne kadar eksik bilgi o kadar olumsuz kanaate sebep olur.

Soru : Kaçak elektrik kullandım. Bu etkiler mi ?

Kaçak elektrik TCK da yazılı hırsızlık kapsamına alındı. Kaçak elektrik kullanmak, yüz kızartıcı suçtur. Ve 1 gün dahi ceza alınırsa memuriyete engeldir. Öyle 2 3 farkı dosyadan ceza alınmışsa olumsuz gelme ihtimali de yüksektir.


DİKKAT : SAYFAMIZ SÜREKLİ GÜNCELLENMEKTEDİR. TAKİP ETMENİZDE FAYDA VARDIR


3 Yorumlar

 1. Ben soruşturma için ailem dışında birde kız arkadaşımın ismini verdim. Benim ailemin evine gidip sorular sormuşlar.
  Bizde şimdi kız arkadaşımın evine de gidilir mi diye tedirgin oluyoruz. İsmi verilen herkesi sorgularlar mı acaba?

  YanıtlayınSil
 2. Tek cocugum kardeş kısmına kendimizi de yazacak mıyız yoksa boş birakacam

  YanıtlayınSil
 3. güvenlik soruşturmasında kardeşimin işlediği herhangi bi yüz kızartıcı suç benim atanmama engel olurmu

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Daha yeni Daha eski