@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Fırında Levrek En Kolay Nasıl Yapılır

Balıklar arasında nedendir bilmem ama bir levreğe bir de hamsiye bayılıyorum . Özellikle yılın ilk ayları levrek balığı için ideal zamanlar.  Levrek ızgarada, fırında veya tavada yapılabilen çok lezzetli bir balık.. Kokusuz balık pişirmenin diğer yolu fırında balıktır. 

Levrek balığı fırında yapıldığı zaman balığın kokusu da eve sinmiyor.. Çok uğraşmadan basit olsun ama lezzetli de olsun diyebileceğiniz bir balık yemeği hazırlamak aslında çok kolay.
siz de denemek isterseniz işte tarifi :) :)

MALZEMELER:

Kişi Başına 
1 adet levrek
1 adet limon
2 adet soğan
1 diş sarımsak
Sıvıyağ
Tuz

YAPILIŞI:

Temizlenmiş balığı iyice yıkayıp suyunu süzmesini bekleyin. Fırın tepsisine yağlı kağıt serip üzerine halka halka doğranmış soğanları, soğanların üzerine halka halka doğranmış limonları, limonların üzerine ise balığı yerleştirin. Balıkların üzerine sıvı yağ gezdirip sarımsak ve tuzu ekleyip 180 derecelik fırında balıkları pişirin...

Fırında Levrek Kaç Dakikada Pişer?

Pişirme süresi balığın büyüklüğüne ve fırınınızın tipine göre değişebilir. 700-800 gr civarında bir levrek, 200 derecede turbo özelliği olan bir fırın da yaklaşık 25 dakikada pişebilir. Balığınızın piştiğini rengine bakarak anlayabilirsiniz.

Levrek balığının faydaları
Levrek balığı, içerisinde barındırdığı vitamin ve minerallerle dikkat çeken bir balık çeşididir. Az miktarda yağ ve bol miktarda protein de içeren levrek özellikle kasların gelişimi için önemli bir besin kaynağıdır. Levrek balığında A, B1, B2, B6, B12 ve D vitaminleri bulunur. Bu vitaminler balığı, özellikle kış hastalıklardan korunmada etkilidir. Ayrıca levrek şeker içermediği için diyabet hastaları tarafından da sıklıkla tercih edilir. Haftada iki kez yenmesi durumunda da vücuttaki bitkinlik hissi azalır.

Çok Önemli
Deniz levreğini her zaman tercih edin. Havuz balıkları kalite ve lezzet yönünden iyi olmadığı gibi sağlıklı da değildir.

İpucu 
Fırında levrek balığı yaparken fırın kabında doğrudan pişirebileceğiniz gibi yağlı kağıt veya folyo kağıdı da kullanabilirsiniz. Ancak folyo kağıdı kullanacaksanız altına yağlı kağıt koyarak yüksek ısıda zararlı etkenlerinden korunmalısınız.

Sağlığınız için birçok faydası olan balığı masanızdan eksik etmeyiniz

AFİYET OLSUNN

@erolkaranet


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.