@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Otel lobisindeki panoda asılı olanlar duyurular
Kafileyle bir arada İlk umremizi yapmak için lobiye indik. Umreciler birikmiş, otobüs bekliyorlardı. İlk 3 grup gittikten sonra 4. grup olarak biz kaldık.
Şu ana kadar aksi giden durumun düzeleceği ümidi ile beklerken panoda turumuza ait planı gördüm. Mekke'de ne zaman ne yapacağımız panoya asılmış idi.
Bu hoşuma gitti. Zira günü birlik duyurular bazen işe yaramıyordu.
Hangi gün ne olacak, nereye gidilecek, ne yapılacak yazıyordu.
Kafilemize ait görevlilerin kaldıkları odalar ve telefon noları vardı.


İlk günlerde panoya asılı programda görevli telefonları yok tabi.. Sonraki günlerde birilerinin ikazıyla,sizi bulamıyoruz hocam denildikten sonra alt tarafa görevlilerin isimleri yazıldı.

Bir de şuna dikkatinizi çekerim.İlk programda 17 haziran'da Medine'ye gitmemiz planlanırken son hafta tarih bir gün geri çekilerek 16 Haziran olmuştu.


Hatme-i Hacegan programı

Bunun ne olduğunu sonradan öğrendim.Hatme-i Hacegan demek toplu halde zikir demekmiş. Menzil cemaatine bağlı olanlar ve meraklılar mescidin bir bölümünde toplanıp Fatiha ve İhlas okuyorlarmış. Okunan Fatiha ve ihlas hatim sayılıyormuş ve hatim sevabına dahil oluyorlarmış.


Menzilcilerin fatiha ve ihlas okuyarak hatim sayılmasına esas olarak da "Resûlullah (s.a.v) Efendimiz, ihlas sûresini üç defa okuyan kimsenin Kur’an’ı bir kere hatmetmiş gibi sevap elde edeceğini" müjdelemesi olarak gösteriliyor.

Mantık olarak şöyle düşünün. Resullullah'ın (as) Kur'an-ı kerim'i hiç bilmeyenlere olan bu tavsiyesi ( öğrenmeye çalışmak koşuluyla ) burada kolay yoldan hatim etme tembelliğine dönüşmüş. Hatta yapılan bir toplantıda umreci bir bayan "Hocam ben bu hafta 15 hatim yaptım, bağışlar mısınız" demesi üzerine az daha küçük dilimi yutacaktım. 1 hatimin bile bir haftada bitemeyeceğini söylediğimde biri anladığım anlamda hatimin değil. 1 Fatiha üç ihlas ile yapıldığını söylediğinde şaşa kaldım.:))))

Eğer bin defa İhlas sûresi okursanız büyük hatme oluyormuş. Bu da üç yüz otuz üç (333) Kur’an hatim sevabına denk geliyormuş.( Allah akıl fikir versin - İşin kolayını bulmuşlar. Baştan sona Kur'an-ı kerim'i okuyanlar boşuna yorulmasın koskoca menzilciler kolayını bulmuş )Medine'ye ilk planlama 17 Haziran 23017 iken gördüğünüz gibi bir gün geri çekilerek 16.06.2017 olmuş.
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.