@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Hacılar Dikkat. Arabistan'da Sim Kart Almak Zorlaştırıldı.
Suudi Hükümeti aldığı kararla SIM kart satın alan kullanıcılara pasaport ve parmak izlerini kaydettirme zorunluluğu getirdi.

Suudi Arabistan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Komisyonu aldığı bir kararla, bugüne kadar istenilen şekilde ön ödemeli ( hazır) kart almak isteyen telefon kullanıcıları parmak izi vermeden ve kimliklerini işletmeden hat satın alamıyorlar.

Yaklaşık 8 aydır uygulamaya göre Suudi vatandaşları ile yurtdışından gelen özellikle hac ve umre yolcularının talep ettiği Suudi GSM hatlarını satın almak zorlaştırıldı. Geçen yılın sonlarına kadar her yerden istenilen kadar hazır kart alanlar Suudi Arabistan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Komisyonunun aldığı kararla hem kimlik, pasaportlarında bulunan kimlik nolarını hem de parmak izlerini vererek hat satın alabilmektedir.Bu parmak izleri, ulusal veri tabanına gidecek ve her telefon kullanıcısının izi sürülebilecek. Bununla birlikte, mobil operatörler de parmak izini doğrulamayı sağlayan uygulamaları kullanıma sunacak ve böylece SIM kartı alan kişinin parmak iziyle telefonun kullanıcısının parmak izi eşleştirilebilecek.

Yurt dışından gelenlerin gümrüklerde alınan parmak izleri ve beraberlerinde verilen bir çeşit kimlik nolarının Telekominikasyon firmalarının veri tabanına işleniyor. Sim kart almak isteyenler hem bu numaraları,hem kimlikleri ve hem de parmak izlerini onaylattıktan sonra sim kart alabilmektedir.


Edinilen bilgiye göre, Uygulamanın ilk aşaması yeni müşteriler ve bilhassa hac ve umre için ülkeye gelenlerin takip edilmesi amaçlı da kullanılacak. Veriler gümrük kapılarından alınan verilerin Ulusal Bilgi Merkezinde toplanıp ilgili kurumlara dağıtılmasıyla oluşacak.

Parmak izlerinin alınacağı cihazlar, SIM sahiplerinin kimliklerinin doğru olmasını sağlamak için Ulusal Bilgi Merkezi ile bağlantılı olacak.

Karar, İçişleri Bakanlığının SIM kart sahipleri hakkındaki bilgilerin korunması ve insanların hileli kimlik kartlı ile cep telefonlarını almasını önlemek ianlamak olduğu belirtildi.

Mahihaber / Suudi Arabistan / Özel
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.