@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Görmez'in Sağlıkçılara Tavsiyesindeki İnce Nokta
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, 2017 yılı hac organizasyonunda görev yapacak sağlık personeliyle bir araya geldi.
Görmez 2017'de hac zamanı Mekke ve Medine’de hacı adaylarına sağlık hizmeti verecek olan sağlık görevlilerine Kızılcahamam’da dört dörtlük imkanlar içinde iki günlük seminer düzenliyor.
Seminerin asıl amacı hacda görev yapacak olanlara geçmiş yıllarda yapılan hataların tekrarlanmaması, hacıya hizmetin asli görev olduğunun hatırlatılması ve bu arada görevlilerie motivasyon olması.
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, konuşmasında her zaman olduğu gibi karşısındaki incitmeyecek o yumuşak uslübuyla tatlı tatlı övgü dolu sözlere söyledi. Bazı sözleri de anlam yüklüydü. Acıtmadan inceden uyarı şeklinde idi.
Her yıl hac ibadeti boyunca sağlık görevlilerinin özverili çalışmalarına bizzat şahit olduğunu, bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
En güzel hatırlatması da "Rahman’ın misafirleri" ile ilgili olandı
Evet, gerek umre gerekse hac zamanı kutsal topraklara gidenler "davet edilmedikçe gidemeyen, "nasipdar kulların" oluşturduğu bir "ümmet toplantısıdır"
Kimi elinin bolluğunca, kimi darlığında sonuçta davete uyup "lebbeyk - buyur " nidalarıyla kutsal topraklara giden Müslümanların her biri rahmeti bol olan Allah-u Teala'nın aziz misafirleridir.
Kutlu insanlara hizmet, başkanın dediği gibi ibadettir.
Ne var ki görevli giden bir çok kişi gidince asli vazifesini unutmakta, ne oldum delisi olup hacıya, Rahmanın misafirlerine gereken görevini yapmamaktadır.
Hacıya hizmeti kendine zul gören, zihniyeti fukara ve nankör görevli zaman zaman gerginliklere de neden olmaktadır.
Tabii görevli de gitse kutsal toprakların maneviyatını solumak, damarlara, yüreğe işlemek her Müslümanın arzusudur.
Prof.Dr. Mehmet Görmez seminerde bu konuya değiniyor ve aslında hep korktuğu, söylemeye haya ettiği, ardı arkası kesilmeyen şikayetlerden dolayı yine incitmeden diyor ki "Hac ibadeti büyük bir ibadet ve bu ibadetin içinde sizler ayrı bir ibadet yapıyorsunuz. Rahman’ın misafirlerine hizmet edenler ayrı bir sevap kazanıyor. Hem hac ibadetini yapmak hem de Rahman’ın misafirlerinin sağlıklarıyla ilgilenmek, onlara şefkatle yaklaşmak, onların dertleriyle ilgilenmek ibadet içinde ibadettir”
Diyor ki Başkan, "orada ibadetini, hac ya da umre menasikisini yaparken asli görevini unutma."
"Seni gönderiyorum ama kendini ibadete kaptırıpta hizmetten elini ayağını çekme."
“Hac ibadetinde hacı adaylarının sağlıklarıyla ilgilenirken kendinizi de unutmayın" diyerek verdiği vazifenin yanında ödülü de hatırlatıyor. Yaptığın vazifeyi "adam gibi"  yaparsan ibadet etmiş olursun. Bir de dini vazifeni yaparsan iki kere ibadet etmiş olursun.
"Belki kendi imkanınla gelemeyeceğin bu topraklara vazife alarak geliyorsun. Haccını yapmak isterken kendini, asıl vazifeni unutupta sakın vebal altına girme" diyen başkan söylese de söylemese de görevli giden her kişinin mutlaka yerine getireceği hac görevini yapacak olan vazifelilere hatırlatıyor.
Şu unutulmamalı ve düşünülmemelidir ki,, hacca görevli gidenler " Başkan,' Hacı adaylarının sağlıklarıyla ilgilenirken bunun yanında Kabe’ye gidip kendinizle de baş başa kalın. Kendi yolculuğunuza çıkın' dedi, " diye asli vazifeyi sallamayın, o hacılar yüzünden, o sebeble oralara gittiğinizi asla unutmayın.
Birbirinize göz yummayın. Hak yemeyin.İzinli saatleriniz dışında dini vecibeleri yapmaktan uzak durun. Size verilen saatlere riayet eder, Allah'a sığınır, kul hakkından uzak durur ve kolaylık isterseniz "huzurlu, mutlu" evinize dönersiniz.
Yoksa kabus dolu saatleri eve döndüğünüzde sıkça yaşarsınız. Huzursuzluk ve psikolojik dengeniz bozulur.
Başkan bize "Kabe’ye gidip kendinizle de baş başa kalın. Kendi yolculuğunuza çıkın" dedi, ben yolculuğa ç.ıktım" diyerek hastane önünde mağdur yüzlerce hacıyı acılar içinde kıvrandırmayın.
Hacıdan alacağınız haklı bir beddua ömrü billah üzerinizden kalkmaz.
Çünkü haccın her günü edilen dualar kabul edilir.
"Hac meşakkettir" diyenlerin çoğunun kendi egolarından, işbilmezliğinden, basiretsizliğinden, adam sendeceliğinden oluşturduğu meşakketlere kılıf olarak kullandığını da unutmayın.
Hacının haklı bedduasını alıp da erdem sahibi olunan görülmemiştir.
Allah şimdiden vazifenizi ve haccınızı mebrur eylesin.
Erol Kara - 10.07.2017
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.