@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Denize yıldırım düşünce balıklar ölür mü?
Denize veya Okyanusa yıldırım düştüğünde suda yaşayan canlıların bundan etkilenip, etkilenmediği merak konusu.
Peki, denize yıldırım düştüğü zaman suyun içindeki canlılar bundan nasıl etkileniyor?

Yıldırım düşmesi balıkları öldürür mü?
Denize, Okyanusa yıldırım düştüğünde etkisi yatay olarak yayılır. Yani suyun altına doğru hareket edemeyip sadece yüzeyde yayılıyor.
Balıklar da yüzeyde değil, suyun altında oldukları için bundan etkilenme ihtimalleri çok düşük.
Ancak dünyanın farklı bölgelerinde defalarca kayda geçirildiği üzere, yıldırımın suya düşmesini takiben suyun yüzeyinde beliren ölü balıklar olabildiği de görüldü. Bunlar, yüzeye yakın, (6 - 30 metre arasında) bir derinlikte sürüler halinde yüzen balıklar olup, üst üste düşen yıldırımlar nedeniyle ölenlerdir.

Ancak tatlı sularda durum başkadır. Tuzlu su kadar iletken olmayan tatlı sularda bu akım yüzey boyunca dağılmadığı için daha derinlere doğru iner ve daha fazla canlının zarar görmesine neden olur.
Tuzlu suyun daha iletken olmasının nedeni NaCl2'dir Sodyum(Na) ve Klorür(Cl) iyonlarının elektrik yüklerini taşımasıdır. Elektrik akımı tuzlu su ile buluştuğunda bu iyonlar ile doğrudan akımın yönü değişecektir ve iyonların bulunduğu her noktaya elektrik akımı ulaşacaktır.

Yıldırım düşmesi denizdeki insanı öldürür

Siz siz olun,yağmurlu ve kara bulutların yoğun olduğu havalarda denize girmenin hayatınızın sonu olacağını düşünün. Bir yıldırımın milyonlarca bir değerle ölçülebildiği bir elektrik akımı ile dolu olduğunu düşündüğünüzde denize düşen bir yıldırımın yayacağı düşünelemeyecek kadar çok kuvvetli elektirik akımı ile suyun içinde bulunan bir insanın kömüre döneceği asla unutulmamalıdır.. 

Diyaelim ki denizde yıldırımlı bir havaya yakalandınız, o zaman yapmanız gereken şey mümkün olduğunca suyun yüzeyinde kalmamak olmalıdır. çünkü denize yıldırım düştüğünde gerilim suyun yüzeyinden ilerler. bu yüzden denize yıldırım düştüğünde balıklar zarar görmez ancak insan görürü. evet, işte böyle bir durumda yapmanız gereken şey derinden derinden yüzerek kıyıya çıkmak ve bir yere sığınmak olmalıdır

Derleme @erolkaranet - 03.07.2021

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.