@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Cuma Saatinde Medineye Yolculuk
Yine Garip bir planlama...

Müslümanın arzusu Mekke ya da Medine'de olmaktır. Ölmek isteyenler dahi vardır. Hasretle, özlemle, içlerindeki yangınla oraya gitmeye imkan bulanların arzusu da muhakkak ki ibadettir.
Hele bir de cuma günü orada olur da, Kabe'de ya da Ravza'da cuma namazı kılmak yok mu. Bu mutluluğun ölçüsü de olmaz.
Cumamı Kabe'de kıldım, Kabe'yi seyrede seyrede namazımı kıldım sözleri duyulur, tatlı talı anlatılır ya da imrenerek, kıskanılarak dinlenir.
Ramazan Umremizin Mekke'deki safhasında son cuma gününü de idrak edeceğiz diye günlerce hayal eder ve bu günü de iple çekerken, bir kaç gün önce yapılan değişiklikle Medine'ye gidiş tarihimiz bir gün önceye alındı.
Medine'ye gidiş tarihimiz 16 Haziran ve gidiş saatimize dikkat 13:30...
Cuma namazına 12:30 da durulan Mekke'de siz yola çıkma hazırlığı yapıp, otobüste olmanız gerekiyor.
Cumayı kılmanıza izin verilemez bir planlama yapılmış. Otelde ya da otele yakın bir mescitte kılacaksınız ve Kabeye yakınsınız ve Kabe'de kılamıyorsunuz.
Kimse nasip demesin.
Birilerinin dikkatsiz planlaması.
Hem fıkhen de cuma saatine yaklalışdığı bir anda da bir Müslüman cumayı kılmadan yola çıkamaz.
Kılmak zorundasınız.
Kılacağız inşaallah ama Kabe'de kılmanız için engeliniz var.
13:30 da hareket edecek otelden otobüse binerek, otobüsle gittikten sonra 15 - 20 dakika yol yürüyerek ve harem kapılarından geçerek ( Cuma günü harem'in kapıları 2 saat önceden dışarıdan gelenlere kapatılır. İçeriye alınamazsınız ) gitmek zorunda kaldığınız Mescid-ül Harem de bu şartlarla nasıl son cumayı kılarsınız.
Kılma ihtimali %3-5 ..
Bir gün önce grup hocasına bu skıntıyı ilettik. Bu nasıl bir planlamadır, bunu yapan cuma olduğunu, cuma olduğunu bilse de cuma namazı kılamdan yola çıkılmayacağını, çıkılsa da mutlaka cuma kılınması gerektiğini bu şartlarda 12:30 başlayan namaza gidilirse 13:30 da nasıl otele dönüleceğini merak ettiğimiz sorduk.
El cevap : Hacı ağbi biz de cuma kılacağız, otelde kılmayız bizlerde harem'de kılacağız. Dışarıda kılacağız siz de öyle yapın. :(((
13:30 yazdık ama 14:00'i bulur hareket etmemiz.
Siz de gider harem'in dışında kılarsınız hutbe biter bitmez kalkar gelirseniz inşaallah maşaalah otobüse yetişirsiniz.
Otobüs hareket saatinde araç içinde bekleyen 40 kişinin hakkını nasıl yeriz. Onları bekletmek zorunda kalırsak nasıl vebal yükleniriz dediğimiz de bir şey olmaz hacı ağbi, bizim haberimiz var öyle söylersin.
Sabah 09:00 da Harem'e girdik.Son tavafımızı yaptık. Kabe'yi son kez izledik. Cuma hürmetine Kur'an-ı kerim'i okuduk. Tefsirimizi de de kaldığımız yerleri okuduk.
Saat 12:05'de ezan okundu.
Bu saat Hanefilerde kerahat vaktidir. namaz kılınmaz.
Bir çok insan cuma başladı diye cumanın ilk sünnetini kıldı.Bazılarına hatırlattık. "herkes kılıyor bir doğru sen misin" diye azarlandık.
Kerahat vakti namaz kılanlar da bizler de hutbeyi beklemeye başladık. Hutbe başlangıcına yakın Kabe-i Muazzama'nın önündeki yerimizden ayrıldık. Çıkış kapılarından birinin yakınına doğru yer aramaya başladık. her yer hıncahınç dolu.
Sonunda say alanında Merve çıkışına yakın bir yer bulduk. Tam seccadeyi serecektik ki, müdahale edildik. Yerin sahipleri varmış, abdest almaya gitmişler. Başka bir yere geçtik. 10 - 15 dakika oturduk ki askerler herkesi kaldırdı. Daha sonra pervanelerin önünde pek kimsenin oturmaya cesaret edemediği boş bir yere seccademizi serdik. ( Namaz bitene kadar titredik, donduk, üşüdük )
12:25 de iç ezan okundu. Kerahatin bitmesine 5 dakika var.
12:30 imam hutbeye çıktı.
Hutbe 13:05'de bitti.Farz sünnet derken 13:15 de tamam ettik. 15 dakika sonra Medine'ye gidecek otobüs kalkacak bir Harem'deyiz.
Kapıya yakın oturduğumuz için Harem'den kısa sürede çıktık. Koşa koşa 60 derece güneşin altında kan ter içinde durağa geldik. Harem'in ortasından, ilk beklediğimiz Kab'ye yakın yerde olsak 30 - 40 dakikada çıkamazdık.
Otobüs yok.
Bekledik. Saatler 13:45'i gösteriyor. Geldi. Bindik.
Otobüs hemen kalkmaz, hem dolmayı bekledi, dolsa da duraktan çıkmak için önündeki otobüsü bekledi.
Ve şükür hareket ettik.
Otelin önüne geldiğimizde 14:17 olmuştu.
Herkes otobüslere binmiş, ben de bindim.
Biri itiraz edecek olsa hocalara gönderecektim.
Kimse ses çıkarmadı.
Nefes nefese bir cuma namazı idrak etmiş olduk.
Bu planlamayı yapanlara da bolca rahmet okuduk.
İki ayağımızı bir pabuca sokmuşlardı.
Otobüs beklemeden ahreket ettik. Ve Medine yolculuğuna başladık.
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.