@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Çalıştığı Yerden Parasını Alamayanlara Çözüm Yolu
Soru :  “Ben bir işyerinde çalışıyordum. Düne kadar maaşlarımı gününde alamadığım için ayrıldım. Şimdi benim icralık borcum var, icra dairesinde. Şu an benim 2 aylık alacağım var  bu alacağımı icra yoluyla icra dairesi alabilir mi? İcralık borcuma karşılık. Vereceğiniz cevap için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Cevap : Sayın ziyaretçimiz, işyerindeki alacağınızı kendiniz alamıyorsanız ve bunun icra yoluyla alınmasını istiyorsanız yapacağınız iş, alacaklınıza ya da alacaklı vekiline durumu anlatmanızdır.
Alacaklınıza bu işyerinde olan alacağınızı, işyeri unvan ve adresini, alacağınız tutarı bildirseniz onlarda o işyerine 89/1 haciz ihbarnamesi gönderir.  Bu ihbarname doğrultusunda işveren varsa size ait tüm alacağınızı, sizin alacaklınız olan kişi ya da kurumun açmış olduğu icra dairesine yatırmak zorunda kalır.
Eğer alacağınız olmazsa işyeri buna itiraz edebilir.

Bir okurumuzun gönderdiği soruya ilaveten, bazı işçiler işten ayrıldıktan sonra içeride kalan ücretlerini almakta zorlanmaktadır. Ya da hak edilmiş olan kıdem tazminatını bugün yarın diye ötelenmesi yüzünden zamanında alamamaktadır. Bu durumda olan okurlarımızın gidebileceği bir çözüm yolu da yukarıdakine benzemektedir. Eğer, hakkınızda icra takibi varsa bu yolla tahsilini sağlarsınız ya da açılmış bir icra takibiniz yok, kimseye borçlu değilseniz alacağınız miktar için kendiniz firmanıza bir icra takibi başlatabilirsiniz.. 
İcra takibi sonrası ödeme emri alan kişi/kurum bu kez alacağınızı icraya yatırır. Siz de paranıza kavuşmuş olabilirsiniz.

Yayım tarihi : 27.06.2017 - Güncelleme : 21.05.2021
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.