erolkara.net

AGİ yani uzun adıyla Asgari Geçim İndirimi, çalışana aile durumuna göre verilen bir gelir vergisi indirimidir.

AGİ tutarı çalışanların evli olup olmaması, eşlerinin çalışma durumu ve sahip oldukları çocuk sayısına göre değişiklik gösterir. Belirtilen bu koşullara göre değişiklik gösteren AGİ tutarları her yıl Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından güncellenir. AGİ güncellemeleri her Ocak ayında yapılır.

Boşanan Çiftler Çocukları İçin AGİ den Nasıl Faydalanacak?

Boşanan çiftler için Asgari Geçim İndiriminin hesabında, hangi tarafın nafaka sağladığı dikkate alınır. Nafaka kim tarafından ödeniyorsa, indirimden de aynı taraf faydalanacaktır. Bu durum çocuk sayısına göre değişiklik gösterir. Örneğin, nafaka sağlayan kişi toplamda 3 çocuğu olmasına rağmen 1 çocuğu için nafaka ödüyorsa faydalanacağı asgari geçim indirimi de yalnız 1 çocuk için olacaktır.

Çiftlerin ikisinin de çalışması yani sosyal güvenlik kapsamında olması durumunda çocuklar sosyal güvenlik yönünden kime bağımlı durumdaysa o taraf asgari geçim indirimi almaya hak kazanacaktır.

Ancak nafaka veren çalışan eşin asgari geçim indiriminden yararlanmamayı tercih etmesi durumunda, diğer eş sosyal güvenliğe tabi olarak çalışması halinde velayeti altında olan çocukları için asgari geçim indiriminden faydalanması mümkün olacaktır.

iskanunu.com

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski