@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Bakla deyip geçmeyinBöbrek dostu Bakla böbrek taşlarını düşürüyor!

Vitamin ve protein açısından son derece zengin bir besin olan baklanın taneleri tazeyken yeşil, kuruyunca kahverengidir. Kuru Bakla, Taze Bakla’ya göre daha besleyicidir. Kuru Baklanın 100 gr.’mında yaklaşık olarak 26 gr. Protein, 58 gr. Karbonhidrat ve 341 Kalori vardır. Ayrıca Bakla B1, B2, B6 ve K vitaminlerinin yanı sıra potasyum ve magnezyummineralleri açısından da oldukça zengindir.

Baklanın Faydaları: Bakla hazmı kolaylaştırır. İdrar yollarını temizler. Böbreklere oldukça yararlıdır: Böbrek ağrılarını hafifletir, böbrek kumlarının ve taşlarının dökülmesine yardımcı olur. Göğüs hastalıkları ve öksürüğe iyi gelir. Sinirlere çok iyidir. Uykusuzluğa yararlıdır. Baklanın kuru çicekleri çay gibi demlenip içilirse idrarı söktürür. Zararlı ve zehirli maddelerin atılışını kolaylaştırır. Böbrek taşı ve kumunu düşürür.

Bakla Nasıl Kullanılır?

Bakla taze ve kuru olarak tüketilebilir. Çiçekleri ve yaprakları da kullanılır. Baklayı kabuklarıyla yemek mineral ve vitamin kaybını azaltır. Baklada nişasta oranı yüksek olduğu için kan şekerini yükseltir. Bu nedenle şeker hastaları için önerilmez.

Sağlığımız Açısından Bakla

Uzmanlar, baklanın böbreklerin dostu bir gıda olduğunu belirtti . Bakla'nın vitamin ve protein açısından nihayet derece zengin bir gıda olduğunu dile getiren uzmanlar, 'İçeriğinde A,B,C, B1, B2, B6 ve K vitaminlerinin yanında potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum mineralleri bolca mevcuttur.

Kuru ve taze olarak tüketilebilen bu gıda hazmı kolaylaştırır,idrar yollarını temizler ve böbrekler için faydalıdır.Böbrek ağrılarını hafifletir, böbrek kumlarının ve taşlarının dökülmesine muavin olur.Ayrıca göğüs hastalıkları ve öksürüğe de iyi gelir.

Doğal depamin kaynağıdır. Depamin açığı , Parkinson hastalığına yol açar.Bakla,içeriğinde mevcut bulunan Lutein'den dolayı gözler için yararlıdır.Kötü kolesterolü düşürür ve kan şekerini düzene sokar.Hemoroit ve kabızlığa iyi gelir.Baş ağrısına iyi gelir.Cilt için nihayet derece faydalıdır.

Baklayı pişirdiğiniz gün tüketmenizde fayda var. Zira birkaç gün bekleyen bakla yemeği, karaciğeri yorabiliyor. Ayrıca bu besini vücutta su tutma sıfatı dolayısıyla çok fazla sık tüketmemek lazım geliyor .'

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.