@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Taşköprüyü Gezmeyen Dünyayı Gezdim Diyemez.
Tarih ve doğal güzelliğin merkezi Taşköprü'de zaman nasıl geçer anlamasınız.

Her yerinden tarih ve tabiatın her türlü nimetinden faydalanabileceğiniz ender ilçlerden biri olan Taşköprü'de gezeceğiniz yerler.

Taşköprü çeşitli uygarlıklara sahne olmuş, tarih ve kültür zenginlikleriyle dolu bir yerleşim yeri.

İlçenin karşısında bulunan Zımbıllı Tepe'deki Romalılardan kalma Pompeiopolis harabeleri ve antik kenti bunun en belirgin kanıtı.

İlçede Selçuklu ve Osmanlı tarihinin izlerine rastlamak da mümkün.
Oğuzların Kayı boyundan olan Taşköprüler konuşmaları, şiveleri, giyimleri ve gelenek göreneklere bağlılıkları ile dikkat çekiyor.

İlçeye adını veren tarihi Taşköprü, uzun yıllara meydan okuyarak dimdik ayakta duruyor. İlçenin tek giriş çıkış yeri burası. Gökırmak üzerindeki 69 metrelik köprü, M.S. 1366'da Yağmur Bey'in oğlu Ali Bey tarafından yaptırılmış.

Taşköprü aynı zamanda Türkiye'nin başlıca sarımsak üretim merkezlerinden. Yılda 20 bin tonluk üretim kapasitesiyle dünya pazarında Çin, İran ve Malezya ile rekabet ediyor.
Taşköprü'de meşhur kuyu kebabı yanında sarımsak yeniliyor.

Uluslararası üne sahip Taşköprü sarımsağı, bu ünü kalitesine ve uzun ömürlü oluşuna borçlu.
Adını yalnızca festivallerde duyduğumuz Taşköprü sarımsağı, bölgede çalışan binlerce kadın - erkek üreticinin el emeği, göz nuru ve geçim kaynağı... İlçe geleceğini sarımsağa bağlamış durumda. Eğer desteklenirse, sarımsak artık sanayi bitkisi olarak, yalnızca Taşköprülü üreticilerin değil, Türkiye'nin de yüzünü güldürecek.Taşköprü ilçesi adını Gökırmak üzerinde Çobanoğulları zamanında yapılmış olan yedi gözlü 68 metre uzunluğundaki Taşköprü'den almıştır. Kastamonu il merkezine 42 km. uzaklıkta bulunan ilçenin eski adı Ponpeiopolistir.

İlçe tarih boyunca çeşitli uygarlıkların yerleşim bölgelerinden birini oluşturmuştur. M.Ö. 64 yılında Romalıların egemenliği altına girmiş ve Paflagonya eyaletinin merkezi olarak "Zimbıllı Tepesi" denilen yerde kurulan tarihi Pompeiopolis kenti, akropol ve devlet büyüklerinin oturduğu yer olarak kullanılmıştır.

Romalılar Poplogonya'yi zaptettikten sonra komutan Pepenin isminden dolayı TAŞKÖPRÜ'YE (Pompeiopolis) demişler. Etiler Orta Anadolu'da yasarken Taşköprü ve civarından Gasga (Kaska) adlı bir devletin hüküm sürdüğünü Eti kaynakları haber vermektedirler. Gagalar yaptıkları savaşların sonunda Eti'lere yenilmişler Paplogonya Eti egemenliğine girmiştir( M.Ö. 1330).. Bizanslılar Çağı'nda Kastamonu gelişince Ponpeiopolis küçülmüştür.

Taşköprü, M.S. 1366 yılında Yağmur Bey'in oğlu Ali Bey tarafından Kastamonu Emiri Adil Bey'in oğlu Celaleddin Beyazıt (Kötürüm Beyazıt) adına yaptırılmıştır.

Taşköprü'ye en fazla önem veren Muzafferettin Gazidir. Türk-İslam Cağı'ndan istilaya uğramamış ve savaş görmemiş olan Taşköprü arkeoloji itibariyle pek zengin ve ehemmiyetli bir yerdir. Höyükleri, tumuluslari, kaya tünelleri, kaya mezarları, kaleleri, Muzafferettin gazi Hamamı, Abdal hasan Koyu Hamamı, Kornapa, Yazıhamit Kızılkese Camileri birer sanat eseri olup ayakta duran vesikalardandır.
Taşköprü'nün 5 km kuzey doğusundaki kale bir kısım dağların arasında kalmıştır. Kale 100 metre kadar yükseklikte bir tepe üzerinde sarp kayalıklar oyularak yapılmıştır.

Taşköprü'nün 10 km güneyinde bulunan Ali Saray Köyü'nde bazı harabeler vardır. Bu köyün Ören mevkiinde ve bati tarafındaki tarlalarda bazı duvar harabeleri görülmektedir. Köylüler
buradan büyük islenmiş taslar çıkarmışlardır. Taşköprü'nün 15 km güneyinde ve Ali Saraya bir saat uzaklıkta bulunan Kilise Köyü'nün bazı yerlerinde eski eserler bulunmaktadır. Buradan çıkarılan bir boğa heykeli Kastamonu Müzesine getirilmiştir. Kilise köyü kuzey tarafında bulunan islik Kayasından köylüler testi küp ve benzeri eserler çıkarmaktadırlar.

Pompeiopolis antik kentini ortaya çıkartabilmek için çok büyük çapta kazıların düzenlenmesi gerekmektedir. Bu gerçekleştiği takdirde ilçede yeni bir Efes ortaya çıkacak ve ilçe büyük bir turizm potansiyeline kavuşacaktır. Bu konuda Kültür Bakanlığı nezdindeki girişimler sonuç vermeye başlamış, koruma ve kazı çalışmaları programlanmıştır.
 


Yörede gerçekleştirilen sinirli kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan kalıntıların bir kısmı halen Kastamonu müzesinde korunmaktadır.

Gezdikçe doyamayacağınız köy ve beldeler

Samanlıviran Köyü, Samanlıviran Nekropolü, Ömerli Köyü, Harüstü Mevkii, Çetmi Köyü, Kilise Kalıntıları, Süleyman ( Donalar) Köyü, Kaya Mezarı, Yukarıtepedelik Köyü, Salavattepe Tümülüsü, Urgancı Köyü, Zelatintepe Tümülüsü, Eskiatça Mahallesi, Deliklikaya Mevkii, Bademci Köyü, Tuzla Tepesi Nekropol Alanı, Bademci Köyü, Antik Yerleşme Yeri, Bekirli Köyü, Türbetepe Tunç Çağı Yerleşmesi, Bekirli Köyü, Köçekliyayla Mevkii, Saraycık Tepesi, Süleyman ( Donalar) Köyü, Antik Kalekapı
Yerleşme Yeri, Çetmi Köyü, Bükmüş Mahallesi, Üyüktepe Tümülüsü, Urgancı Köyü, Kızıltepe Tümülüsü, Urgancı Köyü, Baltacık Mahallesi, Karaoğlan Höyüğü, Garipşah ( Keller) Köyü, Kocaçtepe Tunç Çağı Yerleşmesi, Eskiatça Mahallesi, Delikkaya Mevkii, Sivritepe Nekropol Alanı, Kızılcaörhen Köyü, Türbetepe Tümülüsü, Garipşah( Keller) Köyü, İslamtepe Tunç Çağı Yerleşmesi, Emerce Köyü,Değirmentepe Nekropolü, Çetmi Köyü, Kızıltepe Tümülüsü, Urgancı Köyü, Hıdırlıktepe Tümülüsü, Olukbaşı( Masıroğlu) Köyü, Kaletepe Kalesi,Emerce Köyü, Haznedar Mahallesi, Kızlar Kalesi, Emerce Köyü, Haznedar Mahallesi, Köprü Ayakları, Bademci Köyü, Kaya Mezarı, Çetmi Köyü, Aşağıçetmi Mahallesi, Hasankahya Tepesi Tümülüsü, Aşağıtepedelik Köyü, Yukarıtepedelik Tümülüsü, Samanlıviran Köyü, Samanlıviran Höyüğü, ZımbıllıtepePompeipolis,
İlçe dışında gezebileceğiniz Kastamonu güzellikleri

Ilgaz Dağı Milli Parkı, Kadı Dağı, Soğuksu, Açıkmaslak, Acısu, Kanlıgöl, Dipsizgöl, Üçoluklar, Yaralıgöz, Yeşilyuva, Karşıyaka, Ginoğlu, Masruf Deposu, Geriştepe ve Limanüstü Orman İçi Dinlenme Yerleri, Timonion ve Pompeipolis İlkçağ Kent Kalıntıları, Kastamonu Kalesi, Pervaneoğlu Ali Şifahanesi (Yılanlı Şifahane), Atabey, İbn Neccar, Halil Bey, Mahmud Bey, Nasrullah, Sinan Bey, Şeyh Şaban-ı Veli, Kötürüm Bayezıd, Hoca Şemseddin, Kasım Bey ve Abdurrahman Paşa Camileri, İsmail Bey ve Yakup Ağa Külliyeleri, Münire Medresesi, Atabay, Aşir Efendi, Deve, İsmail Bey ve Urgan Hanları, Nasrullah Köprüsü ve Taş Köprü, Gökçeağaç'taki Kervansaray, Kastamonu Müzesi.

*****
Taşköprü (formerly known as Pompeiopolis) is a district of Kastamonu Province in the Black Sea region of Turkey. It takes its name from the stonebridge, with seven parts and a length of 68 meters, which was constructed by Çobanoğulları on Gökırmak. Taşköprü is 42 km far away from the center of Kastamonu.
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda