@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Divriğinde Bulunan Sancak ve Kutsal Emanetler Bakıma Muhtaç

Sivas'ın Divriği İlçesinde, Hırka-i Şerifin parçası olduğu ileri sürülen parça ve Bedir Savaşı'nda kullanıldığı iddia edilen sancak Gökçe Cami ya da diğer adıyla Hasan Ağa Camiinde mübarek gecelerde ziyaretçilere teşhir ediliyor.
Ancak sancağın bakım yapılması gerekecek şekilde lime lime olması ziyaretçileri üzerken , müdahalede bulunulmaması da şaşırtıcı   
Divriğinde 800 yılı aşkın zamandan beri muhafaza edildiği iddia edilen Bedir Sancağı ve Hırka-i Şerif  Gökçe Camisinde çelik kasa içerisindeki demir parmaklıklar arasında her bir anahtarı 8 ailede olan 8 kilitle korunuyor.
Söylentiye göre, Hz. Muhammed'in (sav) kullandığı ilk siyah sancak olduğu ve 7. soy torunu olan tarihteki ilk 'Mandı' ailesinden Seyit Hacı Cafer Mandı soyuna ait emanetler 800 yılı aşkın zamandan beri Divriği Gökçe Camiinde (Hasan  Ağa Camii) saklanmaktadır.
Cami görevlileri, Bedir sancağı ile Hırka-i Şerif olduğunu öne sürülen eşyaların her Ramazan ayında ve kandil gecelerinde ziyarete açıldığını belirtti.
Ote yandan, Divriği Müftülüğü yetkilileri ise belgeye dayalı olmadığı için şu anda konunun bir iddiadan ibaret olduğunu ifade etti.
Eşyaların gerçekten kutsal emanet olup olmadığının belirlenmesi için uzmanlar tarafından incelenmesi ve tescil edilmesi gerektiğini belirten yetkililer, şu anda böyle bir tescilin olmadığını, eşyaların kutsal emanet olarak resmi kayıtlarda bulunmadığını bildirdiler.Divriği Gökçe Camii (1844)
Caminin kıble duvarının sağ köşesinde demir parmaklıklarla çevrili bölümde alt alta sıralanmış asma kilitlerle tutulan kasanın içinde Peygamber Efendimiz'in (s.a.v.) Bedir Savaşında kullanılan sancağı ve Efendimiz'in Hırka-i Şerifinin bir parçası muhafaza . içerisinde elle yazılmış bir listenin bulunduğu listede sancağın sahipleri sırasıyla yer almaktadır. 
Buna göre ilk sahibi Fahr-i Kainat Efendimiz. Sonra Hz. Ali, sonra Hz. Hasan, sonra Hz. Hüseyin (radıyallahu anhüm ecmain) Efendilerimiz, Hz. Hüseyin'den sonra Hz. Zeynel Abidin de sahip olarak geçiyor. Ondan sonrakiler Seyyid Cafer-ül Hac Mandı ailesinden günümüze gelenler.. Merak edenler camiye gidip o listeyi görebilir.
Gelelim Caminin tarihine..
1840 lı yıllarda yapıldığına dair not bulduğumuz cami hakkında detaylı bilgi ne yazık ki yok. Buldukça buraya ekleriz. Cami hakkında bilgisi olanlar varsa katkıda bulunursa mutlu oluruz.
Adresi : Gökçe Cami Sivas / Divriği ilçesindeki Aşağıhamam mahallesinde Kültür Sk. No:1,'dedir.
Haber @erolkaranet - 31.03.2017

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.