@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Çanakkale Conkbayırı'nda Atatürk'e Saygısızlık


Çanakkale Conkbayırı Mevkinde savaş esnasında Atatürk'ün saatinden vurulduğu ve saatin parçalanarak hayatta kaldığı yerde bulunan anıtı görenler Atatürk'e saygısızlık yapıldığını iddia ediyor.

Çanakkale Destanını yazan yiğitlerin bulunduğu ve Kurtuluşumuzun sembolü olarak her yıl 15 Mart'ta kutlanan törenlere de sahne olan Çanakkale şehitliği Conkbayırı mevkiinde bulunan Mustafa Kemal'in kırbaçlı olduğu halde görüntüsü bulunan anıtın Yeni Zelandalılara ait anıt önünde gölgede kalacak şekilde bulunması Atatürk severlerin tepkisine neden olmaktadır.

1970 yılında yapılan yarışmayı kazanan mimar Ahmet Gülgören’in tasarımı olan yazıt
Conkbayırı'nda Mustafa Kemal’in saatinin parçalandığı yer olarak belirlenen yerde bulunmaktadır.

Video için tıklayınız

O günün ve muhteşem zaferin anısına Conkbayırı'na yapılan elinde kırbacı ile Atatürk Anıt Heykeli aynı yerde bulunan Wellington Taburu komutanlığını yapan Yarbay Malone’ın adının da bulunduğu, 6-10 1915 muharebelerinde ölen, mezarı belirsiz ya da başka bir anıtta adı geçmeyen askerlerin adına dikilen anıtın gölgesinde kalmaktadır.

Atatürk'ün Gazi Olduğu Yer
Conkbayırı mevkiinde dikili anıt 6-8 Ağustos 1915 çarpışmalarında Conkbayırı’nı ele geçirmek için William Malone komutasında çarpışarak ölen ve mezarı bilinmeyen 850 Yeni Zelandalı askerin anısını yaşatmak amacıyla yapılmış ve anıtın bulunduğu alan da Yenizelandalılara ait olarak 4 küçük sınır taşının hemen kenarında bulunan Atatürk abidesinin hem boy olarak kısa hem de güneşin olduğu saatlerde gölgede kalacak şekilde yapılmış olması bir düşüncesizliğin eseri olarak belirtilmektedir.

Yeni Zelandalıların sadece İngiliz sömürgesindeki bir devlete bağlı oldukları için hiç bilmedikleri, tanımadıkları ve yanyana gelmelerini bile tahmin edilmeyeceği bir ülkeye gelerek savaştıkları ve yenildikleri yerde ölen askerlerinin anısına dikilen 1925 Tarihli anıtın hemen yanına yıllar sonra 1970 li yıllarda yapılan anıtın dikkatsizce konulduğu iddialar arasında .

Video için tıklayınız

Anzak Günü etkinliklerine ev sahipliği yapılan ve Conkbayırı üzerinde bulunan Yeni Zelanda milli anıtı, Zelandalı mimar S. Hurts Seager tarafından tasarlanmış. Mezarlığın tam karşısında Conk Bayırı – Koca Çimen tepe yolunun yamaçlarına inşa edilmiş alçak duvar üzerinde 856 askerin adı geçmektedir. Bunlar 1915 Ağustos – Aralık saldırılarında ölen ve isimleri başka yerde geçmeyen NZEF askerleridir. Ağustos 1915 muharebesinden sonra Türk askerleri Y. Zelandalı, İngiliz ve Gurkha askerlerini toprağa gömmüşlerdir. 1 Hintli ve 1 İngiliz asker olmak üzere 10 mezarlık belirlenmiştir. Kimliği belirsiz 2 Y. Zelanda ve diğer 620 asker de burada gömülüdür.

Conkbayırı‘nda bulunan anıt 20,5 metre yüksekliğinde 1925 yılında Yeni Zelandalılar tarafından yapılmış. Anıtın üzerinde “Yeni Zelanda Seferi Kuvvetleri Anısına -8 Ağustos 1915 – Dünyanın en Uzak Ucundan” yazısı bulunmakta.


8 Ağustos 1915 gününün tan vakti Conkbayırı'na tırmanan Welligton Taburu – Yeni Zelanda Anıtı’nın üzerinde yazıldığı gibi ‘Dünyanın Öbür Ucundan Gelen’ askerler için yapılan ve Yeni Zelanda Milli Anıtı olarak kabul edilen sütunun doğu yüzünde bulunan Atatürk heykeli de daha kısa ve daha küçük olması dolayısıyla gün boyu bu sütunun gölgesinde kalmaktadır.

Adeta biz sizden daha büyüğüz, biz sizin en büyük kahramanınızı dahi gölgede bırakırız tarzı dikilmiş gibi bir tasvir içine giren Atatürk heykelini Yeni Zelandalılardan yıllar sonra dikilmesi dikkat alındığında bu küçümsemenin kendi kendimize yapmış olunması da ayrı bir sızı olarak görenlerin yüreğini dağlamaktadır.


Mustafa Kemal’in, Osmanlı Ordusunun subay üniformasında büyük bronz heykelinin önünde, Yeni Zelandalılara tahsis edilmiş ve onların toprağı hükmünde bulunan yerin sınırında Atatürk'ün ve binlerce şehidimizin kanı ve canıyla dolu yerde, her yıl 25 Nisan’da, Yeni Zelandalılar'ın Conkbayırı’ndaki anıtlarına gelip, milletlerinin Gelibolu’daki kayıplarını ve başarılarını anmaları da ayrı bir dram olarak gönüllere işlemektedir.


Yeni Zelanda törenininde ‘dünyanın öbür ucundan’ gelen bu kadın ve erkekler tarafından yenilgilerine rağmen savaşı kazanmışlar gibi söylenen sözler Conkbayırı’nın üzerine yayılırken, insan Mustafa Kemal’in buna tepkisinin şüphesiz, "Hiç bir Türk düşmanın gölgesinde asla kalamaz." dediğini duyar gibi olunuyor.

Video için tıklayınız

Erol Kara - 05.11.2016
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.