@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Borçlunun miras payına haciz gelir mi ?

Soru : “ Yeğenimin çektiği bir tüketici kredisini ödemekte güçlüğe düşmesi nedeni ile haciz durumu söz konusu.

Ancak eşiyle birlikte kaldığı ev annesine ait ve kendine ait hiçbir şey yok bu evde. Kendisi şu an çalışmıyor da. Annesinin evindeki malların haczedilip edilemeyeceğini sormak istiyorum.

Ayrıca babası vefat ettiği için evde kendisinin de diğer 4 kardeşi ve annesi gibi payı var verasete göre. Bu hissesine de haciz yapılabilir mi.?” Diye sormaktadır.

Cevap : Sayın ziyaretçimiz, İİK’ya göre tebligatın yapıldığı adres borçlunun ilk haciz yapılacak yeri olarak belirlenir. Tebligat adresinde bulunamaz, taşınmış gibi bir durum söz konusu olursa adres tespiti yapılarak bulunduğu yerlere hacze gidilir. Annesiyle birlikte oturduğu eve haciz işlemi uygulanır. Buna engel olunamaz. Eşyalar haczedilir, haciz işlemi anında ve devamında eşyaların borçluya ait olmadığına dair istihkak talebinde bulunulur. Bu zapta geçilir, daha sonra mahkemede dava açılarak ve ispatı mal sahibine ait olmak üzere haczedilen malların borçluya ait olmadığı tespit edilipte haklı olunduğu durumda haczi kaldırılır.

Borçlunun varis olduğu taşınır/taşınmaz mallarına da haciz işlemi hissesi oranında haczedilir. Gerekirse alacaklı haczedilen kısmın satışını icra mahkemesinin kararına göre ortaklığın giderilmesi ya da elbirliği ile mülkiyetin paylı mülkiyete çevrilmesi davasını açarak arkasından satışını isteyebilir.

Eğer yeğeniniz reddi miras yaparsa üzerinde mal varlığı olmayacağı için babadan kalan malın üzerine haciz yapılamaz. Ancak miras reddi için süre, yasal mirasçıların mirasçı olduklarını daha sonra öğrendikleri ispat edilmedikçe miras bırakanın ölümünü öğrendikleri; vasiyetname ile atanmış mirasçılar için miras bırakanın tasarrufunun kendilerine resmen bildirildiği tarihten itibaren 3 aydır. Bunu da dikkate almalısınız.


@erolkaranet - 01.03.2017
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

32 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.
 1. Bu örnekteki yeğen reddi miras yaptı diyelim. Diğer 4 kardeş ve anne açısından mirasın paylaşımı, hisse oranları nasıl düzenlenir? Değişiklik olur mu?

  YanıtlaSil
 2. Babaannem ev almak için kredi çekmişti ve vefat etti miras yoluyla borçları bize kaldı. Orurduğumuz ev annemin üstüne eğer borç ödenmezse annemin evine haciz gelir mi?

  YanıtlaSil
 3. Dedem vefat ettikten sonra babaannem vefat etti. Babaannem yasarken kredi ile ev almisti. O da vefat edince borclar babama ve kardeslerine dustu. Reddi mirasta yapmadik. Annemin üzerine olan ev bizim yaşadığımız ev. Babam arada çalışıyor. Ne yapabilir kredi bankası bu durumda cevap verirseniz sevinirim.

  YanıtlaSil
 4. Merhaba adim fatih fide bi sorum olacakti annemiz zirat bankasindan 25 tl kiredi cekti fakat 2018 agustos ayinda vefat etti ve bu kirediyi cekerken sigorta yapilmis sigorta bu kirediyi odemiyor banka bu parayi bizden talep ediyor ne yapmmamiz gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim

  YanıtlaSil
 5. Banka borçlarından dolayı içralık oldum babamdan kalan mallara içra gelirmi veraset intikali yatırmadık babam öleli 17 sene oldu mallar satılırmı.

  YanıtlaSil
 6. Sgk ya borcum var annemden kalan ev satılıcak benim payimi sgk alırmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hakkınızda icrai işlem var ve mallarınız ya da kalan miras üzerinde SGK haciz işlemi yaptırmışsa alır.

   Sil
 7. Babamdan kalan evimizde annemle beraber oturuyoruz. Banka borcum var. Evdeki hisseme haciz gelir mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Borçlunun varis olduğu taşınır/taşınmaz mallarına da haciz işlemi hissesi oranında haczedilir. Gerekirse alacaklı haczedilen kısmın satışını icra mahkemesinin kararına göre ortaklığın giderilmesi ya da elbirliği ile mülkiyetin paylı mülkiyete çevrilmesi davasını açarak arkasından satışını isteyebilir.

   Sil
 8. 2017 tarihli yazılmış çekim var adıma mal varlığı olmadığı için alacaklı dava açmamıştı 1 ay önce babam vefat etti ve alacaklı kalacak mirasa mahkeme kararıyla haciz koymuş bu hacizi nasıl kaldırabilir kardeşlerime hakkını nasıl vereblirim

  YanıtlaSil
 9. Haczi kaldırmanızın tek yolu borcu ödeyerek dosyayı kapatmanızdır. .Eğer borcu kapatacak imkanınız yoksa yazımızda belirttiğimiz gibi mirastaki payınıza haciz konulur, kardeşlerinizin hakkı saklı kalır. yani onlar hakkını alır. Sizin payınızdan da alacaklı payını alır. Eğer süresi içinde reddi miras yaparsanız alacaklı o mirastan pay alamayacağı gibi siz de pay alamazsınız

  YanıtlaSil
 10. Şuan maaş haczi ve tüm mal varlığımın üzerinde haciz var bu borcu ödeyebilme ihtimalim yok. İlerleyen zamanlarda anne-baba’dan kalma ihtimali olan miras için haciz uygulanır mı? Miras kaldığı zamanda alacaklı mal varlığı sorgusu yapmasa bile mirastan haberi olur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Borçlunun varis olduğu taşınır/taşınmaz malları da haciz işlemi hissesi oranında haczedilir. Hatta icraya verilecek dilekçe ile "ileride doğmuş doğacak, anne babadan kalabilecek miras paylarına haciz konmasını istiyorum" şeklinde talepte bulunursa hak elde etmiş olur. Şüphesiz alacaklı sizin her durumda takibinizi yapacaktır.

   Sil
 11. Editor senin kanunlari bildigini dusunmuyorum.iskembeden salamisim tek ev aile evi serhi dusulunce nasil haczediliyor haline munasip tek ev nasil satiliyor sacma sapan mileti yaniltma avukat falan degilsin sen insanlari yaniltma

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli ziyaretçimiz. "Biz Avukatız" diye sitemizde bir tek cümle gösterir misiniz. Ya da bu konuda bir iddiamız mı var. Sitemizde yazılanlar hukukçular tarafından dile getirilen bilgilerdir. Bununla birlikte yukarıdaki yazıda sizin iddianıza benzer bir olay mı var. Ayrıca benzer yazılarımızda "borçlunun haline münasip ev haczedilmez" diye defaatle dile getirilmiş örnekler var. Ancak borçlunun tek evi olduğu halde buranın satılması için gereken şartlar varsa o ev satılır. Borçlunun yaşaması gereken bir mesken temin edecek parası verilir. Geri kalan borca ödenir. Derdiniz doğruyu araştırmak değil herhalde mide bulandırmak olsa gerek.İfade ettiklerinizden anlıyoruz ki, sizin derdiniz üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olsa gerek ki bu da gösteriyor ki editörümüze, sitemize karşı bir karın ağrısına sahipsiniz. Öyle bir derdiniz var ise açık isim soyad ve iletişim bilgisi vererek, kendinizi gizlemeden delikanlı olmanızı öneririz.

   Sil
 12. Kardeşim ve annem bir yıl önce babamdan kalan evin kendilerine ait olan hisselerini bana sattı şimdi kardeşime icra geldi benim satın aldığım hisseler ne olur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba.. Kardeşinizin size sattığı malı resmi kayıtlara (tapu gibi) tescil ettirdiyseniz mal sizin ve normal şartlarda bu malınıza kardeşinizin borcu nedeniyle kimse haciz işlemi uygulayamaz. Borç kişinin kendisini ve sahip olduğu malları bağlar. Ancaakk.. Mal satışı, hisse devri borç aşamasında olduysa ya da borcun edim tarihine yakın bir tarihte olduysa ve alacaklı bu satışı öğrenir de asıl niyetin danışıklı (muvazaalı ) bir satış olduğunu, mal kaçırma teşebbüsü şeklinde bir satış olduğu yönünde iddiada bulunur da , işlemin iptali için açılacak davada haklı çıkarsa o mal üzerine haciz işlemi uygulanır.

   Sil
 13. Babam vefat etti miras kaldi 6 kardes ve anne kardeslerden biri vefat etti 2 cocuk var cocuklardan birisinin yüksek borc karsiliginda tüm malvarligini arti miras hakkini vermis hic sey bölünmedi haciz gelmis haciz mirasin tümünümü etkilermi yoksa sadece onun hissesinimi arti mirasi verebiliyormu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli ziyaretçimiz. Sorunuza göre verebileceğimiz cevap ...Borçlunun varis olduğu taşınır/taşınmaz mallarına da haciz işlemi hissesi oranında haczedilir. Bunun dışındakiler haczedilemez. Ancak.. Gerekirse alacaklı haczedilen kısmın satışını icra mahkemesinin kararına göre ortaklığın giderilmesi ya da elbirliği ile mülkiyetin paylı mülkiyete çevrilmesi davasını açarak arkasından satışını isteyebilir.Satış sonrası borçlunun payını alır. Tabi mal ucuza gideceğinden herkes mağdur olur.
   Eğer yeğeniniz reddi miras yaparsa üzerinde mal varlığı olmayacağı için babadan kalan malın üzerine haciz yapılamaz. Ancak miras reddi için süre, yasal mirasçıların mirasçı olduklarını daha sonra öğrendikleri ispat edilmedikçe miras bırakanın ölümünü öğrendikleri; vasiyetname ile atanmış mirasçılar için miras bırakanın tasarrufunun kendilerine resmen bildirildiği tarihten itibaren 3 aydır. Bunu da dikkate almalısınız. Allah yardımcınız olsun.

   Sil
 14. Babamdan kalan miras ev Arazi haciz edildi diyer hissedarlar ve bana araziyi satiyoruz diye bilgi vermeden alacakli satabilirmi teşekkürler iyi çalışmalar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorunuz net olarak sormadığınız için sadece anladıklarımızla değerlendiriyoruz. Haciz satış işlemleri öyle pat diye olmaz. Hepsi belli bir işlemden geçer. Alacaklının keyfiyeti söz konusu değildir. Her hisse sahibi satıştan bilgilendirilir. Haciz malın tamamına mı belli bir hisseye mi konuldu, sorunuzda belli değil. İşlemlerin nasıl olduğuna dair bilgi için, Hacizli taşınmaz ile ilgili yazımızı okuyunuz. https://www.erolkara.net/2017/10/icrada-tasnmazlarn-sats-proseduru.html

   Sil
 15. Merhaba. 3 hisseli bir ev var. Herkes sağ. 2 kişi ev satılmasın istiyor, ama biri borcundan dolayı satılsın istiyor. Borçlu kişi, 2 kişi satılmasın demesine rağmen ev satabilir mi? Bu ilk soru. İkincisi borçlu olan mirasçının alacaklıları eve hacız gönderebilir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Denizci, Sorunuzun cevabını detaylı bir şekilde https://www.erolkara.net/2021/05/mirasclardan-biri-evi-satmak-istemezse.html linkinde bulabilirsiniz. Dileğimiz kardeşler arasında birlik ve dirlik bozulmadan sorununuzu çözersiniz.

   Sil
 16. Kardeşim vefat etti bankada bir miktar parası var biz üç kardeşiz benim icralık dosyam var paraya banka el koyarım tşk

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba.. sayın ziyaretçimiz, sorunuza cevap vermeden önce biz size soralım. Kardeşinizin ailesi (eşi ve çocukları, torunları) var mı ? Anne baba yaşıyor mu ? Kardeşinizin mirasçıları kimler.? Kardeşinizin mal varlığında söz sahibi olabilecek yalnız siz 3 kardeş misiniz? Detaylı olarak bize yazmadığınız için sorunuza net cevap veremiyoruz.

   Sil
 17. Merhaba,
  Alacağımıza karşılık senet aldık ve senedin vadesi yaklaşık 9 ay geçti. Borçlunun üzerine hiç birşey yok. Babasının gayrimenkulu var ama babası hayatta. Babasının vefatından sonra mirasçı olarak borçluya düşecek olan miras payına şimdiden işlem yapılabilir mi ? Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın ziyaretçimiz. Sanıyoruz senet icraya verilmemiş. İcraya verilmedikçe hiç kimse hiç kimsenin malını alamaz Senet icraya verilmeden ödediğinizde avukat masrafları, icra masrafları ve faizlerden kurtulursunuz. İcraya düşerse bunların eklenmesi ve her geçen gün yapılan masraf ve faizlerle o miktar çok ama çok fazla tutara mal olur. Eğer icraya verilirse borçlunun mal varlığı, maaşı, üçüncü kişilerdeki hak ve alacakları, anne babayla veya kiminle aynı çatıda yaşıyorsa evdeki eşyalara haciz işlemi konulur. Alacaklı isterse ileride doğacak miras hakkı için talep açar ki, babanız yaşıyorsa bunu kimse pek beklemez. Ama yapılmaz değil. Allah c.c ödeme kolaylığı verip bir an önce borçtan kurtarsın.

   Sil
 18. Borclunun bankadaki paradan miras olarak 1/4 payı var ama veraset ve kesinleşmiş icra yazısına rağmen banka o payı dosyaya yollamadı banka 121e göre belge istedi, nakit pay belli onun dosyaya odenmesi gerekmez i taşınır diye?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba.. Sorduğunuz sorunun cevabı için "Banka, Murisin Payını İcra Dosyasına Göndermiyorsa" yazımızı okuyunuz. ( https://www.erolkara.net/2022/10/banka-murisin-payn-icra-dosyasna.html ) Adaletli günler dileriz

   Sil
 19. Merhaba, Iki kardes eski borclarimizdan oturu varlik sirketlerinin takibindeyiz ama uzerimizde emekli maaslarimiz disinda bir gelir veya mulk yok. Annemiz vefat etti ve oturdugu evde miras hakkimiz dogdu. reddi miras yapmak icin gecerli 3 aylik sureyi kacirdik (bilmiyorduk) Evde su an babamiz yasiyor. Eger veraset islemi hic yapmaz, mirasi uzerimize almak icin herhangi bir islem yapmazsak ne olur? Haciz yapabilirler mi? Durumu tespit edebilirler mi? Miras payini uzerimize almamiz icin herhangi bir islem baslatabilirler mi?
  Saygilar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın okurumuz, belirttiğiniz gibi reddi miras talep hakkınız geçmiş. Bundan sonra ne olur.
   Mirasçılık Belgesi almadıysanız bu belgeyi almanızı öneririz. En azından payınızı öğrenirsiniz. Alacaklı miras kaldığını araştırdığı zaman veraset belgesini kendisi çıkartabilir. Bu durumda hisseniz oranında kalan malınıza haciz koyabilir. Diyelim ki, veraset belgesi almadınız, malı üstünüze almadınız normalde ilgili Tapu Sicil Müdürlükleri, ölüm halinde miras bırakanın adına kayıtlı taşınmazın iki yıl içerisinde mirasçıları tarafından tapuda intikali yapılıp kendi adlarına kayıt yaptırmamaları durumunda yetkili Sulh Hukuk Mahkemesinden mirasçılık belgesi alıp mirasçılar adına tescil işlemi yapabilmektedir. Ancak uygulamada tapu müdürlükleri, iki yıl geçmesine rağmen yoğunluktan ötürü bu işlemi çoğu zaman gerçekleştirmemektedir. Yapmıyorlar. Bu sefer malın sahibi miras bırakan olarak görünmeye devam ediyor.. Hayatın olağan akışında da genellikle bu.
   Diyelim ki, siz veraset almadınız. Alacaklı inat etti, miras haklarınızı öğrendi. Haczi koydu. Satış ister. Satış ister ancak evinizi yaşamanıza münasip bir ev ise bunu satma hakkı olmaz. Tabi,bu da gelecek bilirkişinin vereceği karara kadar uzar.
   Bu arada, “Veraset ve İntikal Vergisi” için 4 ay içinde beyanname verilmelidir. Bu sureyi geçirdiğiniz zaman bir gün malı üzerinize almak istediğinizde usulsüzlük cezası ve gecikme zammı ile birlikte ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.
   Öte yandan, miras hakkınızı başkasına satmanızı da tavsiye etmem. Zira danışıklı mal satışı, borçludan mal kaçırma gibi davalara da muhatap olursunuz. Her ne kadar varlık şirketleri iş yoğunluğundan bunu hemen yapmasa da borcunuzun büyüklüğüne göre ne yaparlar bilemeyiz.
   Tavsiyemiz, alacaklı ile anlaşın. Borcunuzu taksitlendirerek ödemeye gayret edin. En azından faizler durur. Düzenli bir ödeme ile bir bakmışsınız bundan kurtulmuşsunuz. Emekli maaşları da eskisi gibi süründürmüyor. Borcu ödemeyi kesin inanırsanız ödemenize Allah'ta yardım eder. Zira Allah "gerçekten ödeme niyetiyle borcundan kurtulmak isteyene yardım ederim" diyor. Borçsuz günler dileriz..

   Sil