erolkara

Soru : “ Yeğenimin çektiği bir tüketici kredisini ödemekte güçlüğe düşmesi nedeni ile haciz durumu söz konusu.

Ancak eşiyle birlikte kaldığı ev annesine ait ve kendine ait hiçbir şey yok bu evde. Kendisi şu an çalışmıyor da. Annesinin evindeki malların haczedilip edilemeyeceğini sormak istiyorum.

Ayrıca babası vefat ettiği için evde kendisinin de diğer 4 kardeşi ve annesi gibi payı var verasete göre. Bu hissesine de haciz yapılabilir mi.?” Diye sormaktadır.

Cevap : Sayın ziyaretçimiz, İİK’ya göre tebligatın yapıldığı adres borçlunun ilk haciz yapılacak yeri olarak belirlenir. Tebligat adresinde bulunamaz, taşınmış gibi bir durum söz konusu olursa adres tespiti yapılarak bulunduğu yerlere hacze gidilir. Annesiyle birlikte oturduğu eve haciz işlemi uygulanır. Buna engel olunamaz. Eşyalar haczedilir, haciz işlemi anında ve devamında eşyaların borçluya ait olmadığına dair istihkak talebinde bulunulur. Bu zapta geçilir, daha sonra mahkemede dava açılarak ve ispatı mal sahibine ait olmak üzere haczedilen malların borçluya ait olmadığı tespit edilipte haklı olunduğu durumda haczi kaldırılır.

Borçlunun varis olduğu taşınır/taşınmaz mallarına da haciz işlemi hissesi oranında haczedilir. Gerekirse alacaklı haczedilen kısmın satışını icra mahkemesinin kararına göre ortaklığın giderilmesi ya da elbirliği ile mülkiyetin paylı mülkiyete çevrilmesi davasını açarak arkasından satışını isteyebilir.

Eğer yeğeniniz reddi miras yaparsa üzerinde mal varlığı olmayacağı için babadan kalan malın üzerine haciz yapılamaz. Ancak miras reddi için süre, yasal mirasçıların mirasçı olduklarını daha sonra öğrendikleri ispat edilmedikçe miras bırakanın ölümünü öğrendikleri; vasiyetname ile atanmış mirasçılar için miras bırakanın tasarrufunun kendilerine resmen bildirildiği tarihten itibaren 3 aydır. Bunu da dikkate almalısınız.

12 Yorumlar

 1. Bu örnekteki yeğen reddi miras yaptı diyelim. Diğer 4 kardeş ve anne açısından mirasın paylaşımı, hisse oranları nasıl düzenlenir? Değişiklik olur mu?

  YanıtlayınSil
 2. Babaannem ev almak için kredi çekmişti ve vefat etti miras yoluyla borçları bize kaldı. Orurduğumuz ev annemin üstüne eğer borç ödenmezse annemin evine haciz gelir mi?

  YanıtlayınSil
 3. Dedem vefat ettikten sonra babaannem vefat etti. Babaannem yasarken kredi ile ev almisti. O da vefat edince borclar babama ve kardeslerine dustu. Reddi mirasta yapmadik. Annemin üzerine olan ev bizim yaşadığımız ev. Babam arada çalışıyor. Ne yapabilir kredi bankası bu durumda cevap verirseniz sevinirim.

  YanıtlayınSil
 4. Merhaba adim fatih fide bi sorum olacakti annemiz zirat bankasindan 25 tl kiredi cekti fakat 2018 agustos ayinda vefat etti ve bu kirediyi cekerken sigorta yapilmis sigorta bu kirediyi odemiyor banka bu parayi bizden talep ediyor ne yapmmamiz gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim

  YanıtlayınSil
 5. Banka borçlarından dolayı içralık oldum babamdan kalan mallara içra gelirmi veraset intikali yatırmadık babam öleli 17 sene oldu mallar satılırmı.

  YanıtlayınSil
 6. Sgk ya borcum var annemden kalan ev satılıcak benim payimi sgk alırmı

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hakkınızda icrai işlem var ve mallarınız ya da kalan miras üzerinde SGK haciz işlemi yaptırmışsa alır.

   Sil
 7. Babamdan kalan evimizde annemle beraber oturuyoruz. Banka borcum var. Evdeki hisseme haciz gelir mi

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Borçlunun varis olduğu taşınır/taşınmaz mallarına da haciz işlemi hissesi oranında haczedilir. Gerekirse alacaklı haczedilen kısmın satışını icra mahkemesinin kararına göre ortaklığın giderilmesi ya da elbirliği ile mülkiyetin paylı mülkiyete çevrilmesi davasını açarak arkasından satışını isteyebilir.

   Sil
 8. 2017 tarihli yazılmış çekim var adıma mal varlığı olmadığı için alacaklı dava açmamıştı 1 ay önce babam vefat etti ve alacaklı kalacak mirasa mahkeme kararıyla haciz koymuş bu hacizi nasıl kaldırabilir kardeşlerime hakkını nasıl vereblirim

  YanıtlayınSil
 9. Haczi kaldırmanızın tek yolu borcu ödeyerek dosyayı kapatmanızdır. .Eğer borcu kapatacak imkanınız yoksa yazımızda belirttiğimiz gibi mirastaki payınıza haciz konulur, kardeşlerinizin hakkı saklı kalır. yani onlar hakkını alır. Sizin payınızdan da alacaklı payını alır. Eğer süresi içinde reddi miras yaparsanız alacaklı o mirastan pay alamayacağı gibi siz de pay alamazsınız

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Daha yeni Daha eski