@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Soyadı değişikliğinden sonra değişmesi gereken belgelerYeni soyadınızla yepyeni bir hayata başladınız. Peki hayatınızda resmi olarak nelerin değişmesi gerektiğini biliyor musunuz?

1) Nüfus Cüzdanı

İlçe Nüfus Müdürlüğü’nden (herhangi bir nüfus müdürlüğü olabilir) eski nüfus cüzdanınız ve 2 fotoğrafınız ile gitmeniz gerekiyor. İşlem 10-15 dakika civarında sürüyor ve bedeli 5TL. Evlilik cüzdanı gerekmiyor direkt TC kimlik numaranızdan bulabiliyorlar.

2) Pasaport

Evlendikten hemen sonra balayı için yurt dışına çıkıyorsanız ve nüfus cüzdanını değiştirmedi iseniz, evlilik cüzdanını taşımanız yeterli oluyor. Lakin daha sonra da olsa değiştirmeniz gerek. Yaklaşık pasaportun elinize ulaşması 10-15 günü bulabiliyor.

Pasaport işlemi için gerekli evraklar nelerdir yazısından yanınızda götürmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz.

3) Adres değişikliği beyanı (farklı bir adrese taşınıyorsanız)

4 yıl önce çıkan bir kanuna göre yeni bir eve taşındığında 20 iş günü içerisinde Nüfus Müdürlüğü‘ne giderek adresinizi beyan ettirmeniz gerekiyor. “Kanunun 50 inci maddesinde belirtilen yükümlülüklerini yerine getirmeyen kişilere 250 YTL, gerçeğe aykırı beyanda bulunanlara 500 YTL idari para cezası verilmesi öngörülmüştür.” Bu yüzden aman diyim dikkat fark etmeden cezaya maruz kalmayın. http://www.nvi.gov.tr/Hakkimizda/Projeler,Aks.html

Daha sonra bu belgeyi muhtarlığınıza teslim etmeniz gerekiyor.

4) Banka hesaplarınız

Bankaların müşteri hizmetlerinden veya direkt bankanın kendisine giderek halledebilirsiniz.

5) Ehliyet

Pek sorun çıkmıyor ama yine de değişmesi gereken belgeler arasında. Evlendikten sonra yaklaşık 4 kere kontrole takıldım fakat kimse bir şey sormadı.

Değiştirmek için önce emniyet genel müdürlüğünden randevu alıp, belgeleri tamamlamanız gerekiyor.

6 ) Öğrenci iseniz okuldaki bilgileriniz

@erolkaranet - 04.02.2017

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda