erolkara.net


Soru : “ bir belgeye dayanmayan bir borcumuzdan dolayı hakkımızda icra takibi başlatılabilir mi? Sadece tanıklar var borcumun olduğunu bilen.. Senet veya benzeri evrak imzalamadım.. Tanıklarının ifadesi ile hakkımda icra takibi başlatabilir mi acaba.. en derin saygılarımla “

Cevap: ortada hiçbir belge olmadan da kişiler arasında borç-alacak ilişkisi doğabilir. Belge olmadan icra takibi başlatmak mümkündür. Bu tür borçlarda alacaklı, tahsilât için icra dairesinde 'ilamsız takip' başlatabilir.

Herhangi bir belgeye dayanmasa bile alacaklı olduğunu ileri süren kişi, başka bir kişi ( hatta hiç tanımadığı özel ya da tüzel bir kişi ) hakkında ilamsız icra takibi başlatabilir. Bunun için icra dairesine bir dilekçeyle hatta pek uygulanmasa bile sözle başvurması yeterlidir. İcra dairesine başvurmanın ciddi bir maliyeti de yok. Başvuru için başvuru harcı yatırılması yeterli olmaktadır.

İcrada dosya açıldığında ilk adım olarak icra dairesi borçlu olduğu bildirilen kişiye 'ödeme emri' gönderir. Ödeme emrini alan kişi borç kendisine ait değilse 7 gün içerisinde itiraz etme hakkına sahiptir. İtiraz etmediği takdirde borcu kabul etmiş sayılır. Ve en kısa zamanda hacizlerden kurtulmak, yapılacak olan masraflardan ve gelecek faizlerden zarar etmemek için bu borcu ödeyerek icra takibini kapatmış olur.

Herhangi bir nedenle ödeme emrine itiraz etmeyenlerin, 'menfi tespit davası' açıp borcun olmadığını kanıtlamaları gerekiyor. Sizin konunuzda da, siz de eğer alacaklının göndereceği ödeme emrine 7 gün içerisinde “borcum yoktur” diyerek itiraz etmek isterseniz İcra Tetkik Mahkemesine bir dilekçe ile müracaat ederek itiraz edebilirsiniz. İtirazın iptali davası açılır. Bu dava açıldığında icra takibi kendiliğinden durur.

Ödeme emrine itiraz için mahkemeye başvurmak zorunda olduğunuzu unutmayınız. Çünkü, icra müdürünün itirazın haklı olup olmadığına karar verme yetkisi olmadığından buraya yapacağınız müracaat geçersiz olur. Siz mahkemeye itiraz ettiğinizde bu kez alacaklı olduğunu ileri süren kişinin ‘itirazın iptali davası' açması gerekiyor.

İşte bu aşamada alacaklı şahitlerini getirir, mahkemeye çıkartır ve bu şahitler (hatta yemin dahi ettirilerek) sizin borcunuz olduğunuzu söylerse, alacaklı haklı olursa %40 da inkâr tazminatı ve hatta avukat tutarsa avukat vekâlet ücreti ve masraflarla bu borcu ödemek zorunda kalırsınız.

Tavsiyemiz, borcunuz varsa anlaşma yoluna giderek ödeyiniz. Borcun ödenmemesi insan hayır getirmez.

2 Yorumlar

  1. Herifin biriyle araç satışı için konuştuk krndi İstanbul da ben bursadayım siz ekspere götürün ben burdan ödemesini yapıcam söylediklerinden farklı bişi çıkmazsa alıcam dedi bende farklı bişey çıkarsa eksper ücretini senden isterim dedi bende elimdeki eksper raporuna güvenerek götürdüm tekrar eksper yaptırdım tavancyarıö değil komple boyalı çıktı eleman da almaktan vazgeçti eksper parasını istiyor bende yollamıyorum icraya vericem diye mesaj atmış burdan bişi çıkarmı

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba... İfade ettiklerinize göre eksper alacağını istemekte haklı siz de ödemeyi yapmakta zorunlusunuz. Eksper ödeme yapmadığınız için icraya da verebilir. Makaleyi okuduğunuzda işlemlerin nasıl yapılacağı itiraz etseniz neler olacağı yazılı. Ayrıca avukat ve icra masrafları da size yüklenir. Anlaşma yoluna gidiniz, neticede bir hizmet almışsınız. İyi günler dileriz.

      Sil

Yorum Gönderme

Daha yeni Daha eski