@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Kart Borcundan Kurtulmanın Yolları
Kredi kartı borçlarını düzenli ödemekte zorlanıyorsanız ya da borç yükünüz fazlaysa, basit bazı önlemler alarak borcunuzu kapatıp ya da azaltabilirsiniz. İşte kredi kartı borcundan kurtulmanın yolları.

HARCAMALARINIZI MİNİMUMA İNDİRİN

 İlk önerimiz çok saçma gözükse de aslında yapılması zorunlu adımlardan biri. Kredi kartı ile harcama yapmayı bırakın. Günlük harcamalarınız için bir bütçe yapın ve bu rakamın dışına çıkmamaya çalışın. Arasıra, zorunlu olmayan harcamalarınız için (dışarda bir akşam yemeği, bir sosyal olay veya hobi harcamaları gibi) kart kullanma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Ancak unutmayın, ödemeniz gereken bir borç var ve kredi kartı kullanma lüksünüz artık yok. Bir an evvel ayaklarınızı yere basmalı ve istisnaları uygulamayacağınız bir durumda olduğunuzu kabul etmelisiniz. İlla kart kullanacaksanız alışverişlerinizde banka kartı kullanın. Banka kartıyla alışverişinizde harcadığınız tutar banka hesabınızdan eksileceğinden, ne kadar harcama yaptığınızı daha iyi takip edebilir, nerde durmanız gerektiğine daha kolay karar verebilirsiniz.

İHTİYAÇ KREDİSİ KULLANIN

Kredi kartı borcu için ilk başvurulan araçlardan biri de ihtiyaç kredisi. Borcunuzu taksite bölüp kapatmak mümkün. Üstelik ihtiyaç kredisi faiz oranları kredi kartı gecikme faizinden çok daha düşük. Kredi kartı gecikme faiz oranı %2,52 ancak %1'in bile altında faizle kredi kullanmak mümkün. Örneğin ortalama %1,15 faiz oranıyla 48 ay vadeli kredi ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.

BANKA TERCİHİNİ İYİ YAPIN

Kredi kampanyaları bankadan bankaya değişiklik gösterebiliyor. Bu yüzden kampanya koşullarını iyi araştırmak lazım. Enuygun.com benzeri karşılaştırma sitelerinden yardım alabilirsiniz. Bir banka %0,99 faiz oranıyla kredi verirken, bir başka bankada faiz oranı %1,38'e kadar çıkabiliyor. Bu yüzden karşılaştırma yapmak çok önemli. Bazı bankalar ise kredi notuna göre faiz oranı sunuyor.

BÜTÇENİZİ İYİ HESAPLAYIN

Aylık ya da haftalık giderlerinizi mutlaka bir yere yazarak kişisel muhasebenizi tutun. Zorunlu giderlerin dışında kısabileceğiniz masraflarınız varsa bunları kaldırın. Hatta fatura ödemelerinde yapacağınız ufak tefek oynamalarla aylık 300 TL ya da 500 TL tasarruf edebilirsiniz. Örneğin aylık 500 TL taksitle 48 ay vadeli 17.000 TL kredi kullanabilirsiniz. Bu parayla kart borcunuzu kapatmak mümkün.

BANKANIZLA GÖRÜŞÜN

Kredi kartı borcunuzun olduğu banka ile görüşerek kredi talebinde bulunabilirsiniz. Bankanızdan borcunuzu taksitlendirmelerini de isteyebilirsiniz. Banka yetkililerinden bu konuda mutlaka destek alın.

KULLANMADIĞINIZ KARTLARI İPTAL ETTİRİN

Yazımızın en başında bellittiğimiz gibi ilk yapmanız gereken, kredi kartı ile daha fazla harcama yapmamaktır. Bunu başarmak da, mümkün olduğunca az kredi kartı taşımaktan geçer. Yanınızda sadece acil durumlar için bir kart bulundurun. Kullanmadığınız kartları kapattırmak hem kredi kartı üyelik ücretinden kurtulmanızı, hem de kart bilgilerinizin kötüye kullanım riskinden korunmanızı sağlar. Borcunu kapattıkça kartlarınızı kullanmak hem kalan borcunuzu takip etmede kolaylık sağlar, hem de psikolojik olarak sizi rahatlatır.

ALINTIDIR
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.