erolkara

Çocuklara yönelik cinsel istismar suçunun cezasını ağırlaştıran CMK değişikliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.


Yasayla, çocuğa yönelik cinsel istismarda cezalar artırıldı. Nitelikli cinsel istismar suçunun altı sınırı ise, 16 yıldan 18 yıla çıkarıldı. İstismar edilen çocuk 12 yaşını tamamlamamışsa, tacizde bulunanlara en az 10 yıl hapis cezası verilecek. Sarkıntılık yapanlar, en az 5 yıl hapis cezası alacak.

Yasada, FETÖ soruşturmalarını kapsayan yeni düzenlemeler de var. Terör ve darbeye teşebbüs suçlarından yakalanan askerler, adli kolluk görevlilerine teslim edilecek. Bu kişiler askeri cezaevi yerine, sivil cezaevlerine konulacak. Darbe duruşmaları il sınırları içinde başka bir yerde yapılabilecek.

Patlayıcı maddelerin yapımında kullanılan malzemelerin izinsiz olarak bulundurulması suç kapsamına alındı, bu suçun cezası en az 4 yıl olarak düzenlendi. Fuhuş reklamı yapmak da, suç kapsamına alındı. Bu amaçla kartvizit, afiş gibi materyali dağıtanlara 3 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Otobüste tekme olayıyla gündeme gelen tartışmalı madde de düzenlendi. Vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçlarda tutuklama yasağı uygulanmayacak. Uyuşturucu bağımlıları, tedavi amacıyla sağlık kuruluşuna başvurursa, ihbar edilmeyecek. Yasayla, trafik güvenliğini tehlikeye sokma ve kumar oynatma suçlarına yönelik cezalar da artırıldı.

TRTHABER

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski