@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Pet Şişesi Silah Sayıldıİ
Diyarbakır’da bir babanın oğluna fırlattığı pet şişeyi silah sayan mahkeme dokuz ay hapis cezasına hükmetti.

HA’da yer alan habere göre 18 yaşındaki Umut adlı oğlunun eve gelmemesi üzerine meraklanan İbrahim Kaçan, telefonla arayıp nerede olduğunu sorduğu oğlunun eve gelmesini istedi.

İkili daha sonra yemek yedikleri esnada tartışınca baba içinde az miktarda su bulunan 500 mililitrelik pet şişeyi oğluna fırlattı.

Sinirlenen Umut, önce şikayetçi oldu, daha sonra  vazgeçti. Ancak Diyarbakır 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nin davayı sürdürmesi üzerine, baba İbrahim Kaçan dokuz ay hapis cezasına çarptırıldı. Para cezasına çevrilmeyen hüküm ertelenmedi.

‘Pet şişesinden nefret ediyorum’

Baba, amacının zarar vermek olmadığını belirterek şöyle konuştu: “Zarar verme amacıyla atmadım, kendisine salonu terk etmesini söyledim ve çıktı. Bu şişe kesici, delici alet değildir suç unsuru değildir. Pet şişeden ibarettir. Hangi bir baba evladına kızmaz, tokat atmaz. Ben tokat bile atmadım sadece su şişesi fırlattım kenarına ona isabet bile etmedi.”

Hapis cezasına çarptırılan baba şöyle devam etti: “Bunu üreten fabrika kapansın, biz bu suyu içmeyelim bu şişede. Ben bu şişeye baktığım her an 9 ay aklıma gelecek. Ben bu şişeden nefret ediyorum. Pet şişesinden nefret ediyorum. Bir pet şişesi silah olarak geçiyor hukukta.”

‘Adil yargılamaya açıkça bir müdahale’

Kaçan’ın avukatı ise yaşananları ‘trajikomik’ diye niteleyerek şunları söyledi: “Benzer bir olay bundan yaklaşık bir ay önce yaşadık, annesi oğluna terlik attığı gerekçesi ile hakkında iddianame hazırlanmasına rağmen yerel mahkeme anne ile ilgili beraat kararı verdi. Olay konu ve mahiyet itibari ile birbirinden farksızdır, aynı olmasına rağmen iki farklı mahkemenin iki farklı karar vermiş olması, adil yargılanmaya hukuk güvenliği hakkına açıkça bir müdahale olduğunu düşünüyoruz.”

İlk değil

Geçen aylarda Denizli’de tartıştığı oğluna fırlattığı terlik ‘silah’ sayılarak hakkında dava açılan 62 yaşındaki Şenay Güzel’in iki yıldan beş yıla kadar hapsi istenmiti.

Savcı, anne Güzel’in fırlattığı terliği ‘silah’ sayarak ‘kasten basit yaralamaya teşebbüs’ suçundan iddianame hazırlamıştı. İddianamede, ‘Şenay Güzel’in oğluna terlik fırlattığı, isabet etmediği, eylemin teşebbüs aşamasında kaldığı, alınan savunmasında da suçlamayı samimi olarak ikrar ettiği’ belirtilmişti.

Güzel ilk duruşmada beraat etmişti.

Kaynak : medya - 22.12.2016

BENZER HABER

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.