@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Alternatif Yılbaşı Kutlaması Ne Demek
Güncelliğini kaybetmemiş Yazı


Hatırlatmama gerek yok sanırım. Yılbaşına sayılı günler kaldı. 2012 yılı kapımızdan girmek üzere…

İçinizden bazıları bize ne kardeşim diyebilir. Dese bile bu hayatın bir gerçeği.


Hicri Yılbaşı geride kalmasına rağmen Miladi yılbaşının gelmesi kadar kimsenin dikkatini çekmemişti. Bilenlerde bir elin parmakları kadar. Yeni yıl kutlu olsun kısa mesajları attığımda ne yeni yılı diyen sorularla karşılaştım.

Evet, caddeler süsleniyor, vitrinler almış başını gidiyor. Hatta İstanbul’daki Kadıköy belediyesi bile” İyi Noeller” pankartını bile günler öncesinde caddeleri donatmıştı. Ne haber…

Şimdi lafım miladi yılbaşını kutlayacak olanlara değil.

Zaten bu geceyi kutlayacaklar almış başını gidiyor. Benim derdim, 1380/1420 küsur yıldır olmayan bir eğlence türünün ortaya çıkartılması şeklidir.

Yani, alternatif yılbaşı kutlamaları…

Daha önce katılmadım. Katılmasını da tasvip etmedim. Miladi Yılbaşlarıyla da aklım erdiğinde işim olmadı. Yatsımı kıldım mı en erken saatte uyuduğum gecelerden biridir 31 Aralık/1 Ocak gecesi…

31 Aralık gecesi alternatif yılbaşı kutlamalarını yapanlara şunu sormak istiyorum. Siz fetvayı nereden aldınız. Bu ne aşağılık duygusudur ki sizi bu tür uygulamalara, kutlamalara itiyor.

İslam dinine mensup seçilmiş bir ümmet olarak ve Allahu Teâlâ’nın halifesiyken ve en güzel şekilde yaratıldığımız halde sefiller güruhuna uymak, onlar çalgı çengi yapıyor biz de def çalarak ilahi söyleyerek bu geceyi Mekke Fethi gecesi yapalım diyorsunuz.

Sizin tarihten haberiniz var mı?

Mekke en mübarek, korunmuş ve bereketli kılınmış şehir. Mekke’nin fethi üzerinden Hicri yıla göre 1425 yıl, Miladı yıla göre ise 1382 yıl geride kaldı. Kimilerine göre Miladi 1 Ocak kimilerine göre 6 ya da 11 Ocak 630 yılında fethedilen Mekke’nin sırf Miladi yılbaşı kutlamalarına alternatif olarak 31 Aralık gecesi kutlanmasının ne kadar garip olduğunu düşünmediniz mi?

Hicri yıla göre Ramazan ayının 13 ya da 20. günü kimsenin aklına gelmemesi de bir o kadar garip değil mi?

Tarih veya takvim çevirmeleri dersi vereceğimi zannetmeyin. Buna hiç niyetim yok. Bunlarla erbabı ilgilensin.

Yıllardır, İslam’a uymayan bir yılbaşı kutlaması mevcut ve medya buna o kadar geniş yer veriyor ki sanırsınız tüm dünyanın derdi bitmiş, insanların sorunları çözülmüş tek iş eğlenceye kalmış.

Devlet Baba gece eğlencelerinin ardından ayakta duramayan zevat için 1 gün tatil kararı vermiş. Buna resmi bir tatil denmiş. Tepişmekten, alkol komasına girmekten bitap düşmüş bir garip zümrecik için tatil vermiş. Sen alkol batağında kal, barlarda, meyhanelerde evinde ye iç zıkkımlan ben seni ertesi güne işe göndertmem. Keyfine bak.

Zihniyete bakın efendiler. Sarhoşa tatil…

Yılbaşı gecesi için maddi gücü olanın bu şatafatlı, içkili, batakhanelerde yaşayacağı, en orta halli, Bayram ya da Ramazan Müslümanının evinde televizyondaki fuhşiyatı izleyerek birkaç aile dostu ile kızmabirader, tombala, meyve ve kuruyemişlerle geçireceği bu geceye bir kısım dindar (!) kesimde alternatif kutlamalarla karşılık verecek.

Al birini vur ötekine…

Alın size alternatif Yılbaşı gecesi. Bu ne efendim.

Efendim 1 Ocakta Mekke fethedildi ya, biz de o günü bu şekilde kutlayarak geçirmek istiyoruz. Yapma ya, bravo vallahi.. İslam fıkhında buna cevaz var mı? Diye sormaya kalksak şahsımızı münafık addederler, maazallah…

Miladi yılbaşında kutlanan Mekke’nin Fethinin hangi tarih olduğu bilinmemesine, dini gün ve gecelerin miladi yıla göre kutlanamayacağına dair fetvalar olmasına rağmen bir tv kanalının önderliğiyle uydurulan alternatif yılbaşı gecesi demek, ne demek.

Anlatın, öğrenelim.

Ey Müslüman, unutma! Mükemmeller taklit edilir.

İslâm mükemmel bir din midir? Şüphesiz, evet…

Mümin mükemmel bir insan mıdır, evet..

O halde…

Sabahlara kadar tepinerek, içkileri dere suyu gibi tüketerek, o gece şerefine hindileri mideye indirerek, ar edep kalmamış çıplakları seyrederek, ikramiye çıkma hayalleri kurarak Müslümanlık olmaz.

Sonra sefillerden sefil olursun.

Ve soruyorum.

Noel kutlamalarına alternatif olsun diye Mekke’nin fethi kutlamaları 1 Ocak değilken 1 Ocakta kutlamak niye.?

İmanlı tesettürlü kız kardeşlerimizi gece yarıları sokaklara dökmek niye. O kız kardeşlerimiz ki o salonlardan çıkıp sokağa karıştı mı sokakta belaya, musibete duçar olduğunda bunu düzenleyenler vebal altında kalmazlar mı?

Bize, büyüklerimiz yılbaşı gecesinin sıradan bir gece gibi geçirin. Ya da erkenden yatın demişti. Sırf onlara benzememek için.

Siz duymadınız mı?

Bizim için olağan bir gecenin ne surette olursa olsun alternatifi olamaz.

Biz tamamlanmış, en güzel ve en mükemmel bir dinin mensuplarıyız.

Başka dinlerin gün ve gecelerine alternatif arayacağımıza, kendi gün ve gecelerimizin farkına varalım.

"Biz insana yolu gösterdik ister şükreder, ister küfreder." (İnsan 76/3).

"Sözü dinleyip de en güzeline uyanları müjdele. İşte Allah'ın doğru yola eriştirdikleri onlardır ve onlar akıl sahipleridir." (Zümer 39/18).

EROL KARA – 23 Aralık 2012
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda