@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Mahkeme, Araçlara Tuzak Kurarak Ceza Verilmesine İtiraz Etti
İzmir’de bir otomobile kesilen hız cezası yapılan itiraz üzerine iptal edildi. Olayı değerlendiren mahkeme, trafikteki uyarı levhasının görünür olmadığını vurguladı, “Tuzak kurarcasına küçük tabelalarla hız bölgesi sınırının ilanı, çağdaş hukuk devletinin gereklerine aykırı” dedi.

İzmir’in Bornova ilçesinde özel bir firmaya ait otomobile kesilen hız cezası, itiraz sonucu açılan davayla iptal edildi. İzmir 5’inci Sulh Ceza Hakimliği kararında “Tuzak kurarcasına küçük tabelalarla hız bölgesi sınırının ilanı, günümüzdeki teknoloji gözönüne alındığında, çağdaş hukuk devletinin gereklerine aykırı” ifadelerine yer verdi.

Ankara caddesinde özel bir güvenlik firmasına ait otomobile saatte 96 kilometre hızla seyrederken, geçen 25 Ağustos’ta hız sınırını yüzde 10 ile yüzde 30 oranları arasında aştığı gerekçesiyle 199 lira para cezası uygulandı. Bornova’dan Alsancak yönüne gelirken kesilen cezanın ardından firma sahibi, avukatı Efekan Kaptan aracılığıyla cezaya itiraz etti. Avukat Kaptan, cezanın iptali için 5’inci Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurdu. İtirazı değerlendiren hakim, başvuruyu haklı bularak cezanın iptal edilmesine karar verdi.

Kararda, Ankara caddesindeki hız bölgesi uyarı levhasının sağ şeritte olup, bu şeritten kamyon gibi araçların geçmesi halinde otomobil ve benzeri araçların sürücülerinin levhayı göremeyeceğini belirti. Levhaların yol üzerine yapılacak kemerlerin üzerine monte edilerek görünür hale getirilmesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca “Tuzak kurarcasına küçük tabelalarla hız bölgesi sınırının ilanı günümüzdeki teknoloji göz önüne alındığında çağdaş hukuk devletinin gereklerine aykırı olduğundan, itiraz kabul edilmiştir” denildi.

EMSAL TEŞKİL EDİYOR
Kararın benzer şekilde ceza uygulanan herkese emsal teşkil ettiğini belirten avukat Efekan Kaptan, şunları söyledi: “Müvekkilimizin firmasına ait aracın geçişi sırasında Ankara caddesinde hız cezası uygulanmış. Söz konusu cezanın iptali için dava açtık. Mahkeme cadde üzerine konulan tabelaların yeterli olmadığı, bu nedenle cezanın çağdaş hukuk devleti ilkelerine uymadığı, tabelaların boyutları itibariyle kişileri yeterli düzeyde bilgilendirebilecek kabiliyette bulunmadığı gerekçesiyle cezanın iptaline karar verdi.

Tabelaların yol üzerine kurulan kemerle yapılabilmesi ve bunu da vatandaşların açıkça görülebilir olması gerekiyor. Bir devletin vatandaşına tuzak kurması düşünülemez. Bu husus hukuk devleti ilkeleriyle bağdaşmaz. Özellikle İzmir içinde uyarı levhaların çok yetersiz düzeyde bulunduğu, İzmirliler tarafından da bilinen bir gerçek. Bu noktada, kararın bundan sonra uyarı tabelalarının düzenlenmesine katkı sağlayacağını düşünüyorum. İsteyen herkes bu kararı emsal olarak kullanabilir, değerli ve önemli bir karar. Özellikle İzmir’deki hız cezaları açısından, levhaların yetersizliği nedeniyle değer arz ediyor.”

Kaynak : medya organları - 27.11.2016
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.