@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Pandemi, Boza Keyfinin Tadını da KaçırdıHavaların soğumasını yaşamaya başladığımız şu günlerde aklımıza gelen içeceklerden biri de hiç şüphesiz BOZAdır.
Her zaman olduğu gibi, Boza hayranları geleneksel lezzeti tatmak için kış mevsiminin gelmesini büyük bir sabırsızlıkla beklerler.. Ve bu meraklılardan biri olarak bir yolunu bularak Vefa Bozacısı'nın bulunduğu semte uğradım. Camda asılı duran boza levhasını görünce içeriye girdim.
O da ne.. Benden daha fazla meraklı olanlar içeriyi doldurmuştu.
Bilindiği gibi, Vefa Bozacısı, markası sadece İstanbul’da değil ülke çapında ve hatta meraklıları tarafından dahi yurt dışında bilinen bir içecek haline geldi. Haliyle "boza" adı ile özdeşleşmiş, boza deyince akla gelen ilk isim olan, sadece boza içmek için gelinen tek ‘’bozacı’’ Vefa semtinde,
Fatih ilçesinde bulunan Atatürk Bulvarı üzerinden Şehir Tiyatrosu'nu sağınıza alarak girdiğiniz girdiğiniz Cemal Yener Tosyalı caddesi ile Vefa Caddesinin köşesinde, kurulduğu ilk günden beri aynı dükkanda yer almakta

BOZAYA KORONA DARBESİ
İçeriye girdiğimde yine meraklılarının doldurduğunu görmemle birlikte iç mekanın alıştığımız görüntüsünün olmadığını görünce sormak zorunda kaldım. "Hayırdır, masalar yok" deyince, Çalışanlar "masaları kaldırdıkların"ı söyledi. Sebebi ise ülkemizle birlikte dünyayı saran ve bir türlü önü alınamayan pandemi denilen covid-19 salgını nedeniyle alınan tedbir yüzündenmiş.
Ve hatta dükkanın içinde fazla kalabalığa da izin vermiyorlar. Sosyal mesafe sınırı aşılmadan müşterilerin bozalarını dışarıda içmesi için sık sık uyarı yapılıyor. Artık,"Bozacıda oturdum. Keyifle boza içtim" sözlerini de edemez oluyoruz.


Sadece bu mu. Hayır. Cam bardaklar gitmiş ondan daha küçük tek kullanımlık plastik bardaklar tezgahta yerini almış. Yani alıştığımız cam bardakta boza içme keyfi de kalmamış. Hatta bozaseverlerin çokca yaptığı parmağını içeriye doğru uzatıp yalandıkları o görüntüde artık yoklara karışmış..


BOZANIN BARDAĞI 6 TL 
Fiyatları son bir kaç yıldır aynı yerde sayan bozanın yeni sezon fiyatın da zamlardan nasibini almış. Hem bardaklar küçülmüş hem de her bardak 6 TL'den satılır olmuş. 
Kg fiyatı da 15 TL'den 20 TL ye yükselmiş..
Şişede almak isterseniz işte 2020 fiyatları
1,5 litre Boza 35 TL Depozitosuz
2,5 litre Boza 55 TL Depozitosuz
1,5 litre Boza 35 TL Depozitolu
1,5 litre Boza 60  TL DepozitoluBoza demişken

Boza başak ürün olan darı irmiği, su ve şekerden mamul mayalı ve faydalı gıda bakterilerinin yaşadığı bir içecek olduğundan muhafaza şartları çok önemlidir. Bu nedenle hava alabilen, sağlıklı cam şişede satışa sunulmaktadır. Şişelenmesi sırasında fermantasyonu devam eden bozanın çok hızlı tüketilmesi gerekir.
Bünyesinde: B1-B2-B3-B6-B12 vitaminleri ile Laktikasit bulundurur. Gluten içermez.Çölyak hastaları kullanabilir. Bir bardak Boza 200 cc ve 86 K/cal dır. Protein miktarı %2.4, lif oranı % 6.8, yağ oranı ise % 0.2’dir.
Boza hazmettirici özelliğinin yanı sıra vitamin kaynağı olarak sporculara, sınava giren öğrencilere özellikle süt yapıcı özelliğinden dolayı hamile hanımlara tavsiye edilir. Ayrıca antimikrobiyel özelliğinden dolayı Kolera hastalığı tedavisinde boğaz enfeksiyonlarında ve bağırsak düzenleyici olarak son derece etkilidir.
Yetişkin bir insanın 2 bardak Boza ile günlük B vitamini ihtiyacını karşılayabilir. 2 bardak boza bir miktar leblebi ile bir öğünü geçirebilir obezitenin önüne geçmiş olabilirsiniz.

haber : erolkaranet

Evde Boza Nasıl yapılır
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.