videoerk

Boza hayranları geleneksel lezzeti tatmak için kış mevsiminin gelmesini büyük bir sabırsızlıkla bekliyorlar. Kışın gelmesiyle birlikte bekleyen bir hevesle her yıl olduğu gibi bu yıld boza mevsimini açtım.

Vefa Bozacısı, markası İstanbul’da boza adı ile özdeşleşmiş, boza deyince akla gelen ilk isim olan, sadece boza içmek için gelinen tek ‘’bozacı’’ Vefa semtinde,

Unkapanı Atatürk Bulvarı üzerinden girdiğiniz Cemal Yener Tosyalı caddesi ile Vefa Caddesinin köşesinde, kurulduğu ilk günden beri aynı dükkanda yer almakta.

İçeriye girdiğimde yine meraklılarının doldurduğunu görmem yadırgamadığım bir manzaraydı.

Fiyatları son bir kaç yıldır aynı yerde sayan bozanın yeni sezon tadını doya doya içerek bu yılın ilk siftahını yapmış oldum.

Geçen yıla kadar zam görmeyen boza sezon sonunadoğru 4 TL'ye yükseltildi. Bu yıl bardağı 5 TL'den satışa konuldu. Kg fiyatı da 9 TL'den 13 TL ye yükseltilmiş oldu.

Boza demişken

Boza başak ürün olan darı irmiği, su ve şekerden mamul mayalı ve faydalı gıda bakterilerinin yaşadığı bir içecek olduğundan muhafaza şartları çok önemlidir. Bu nedenle hava alabilen, sağlıklı cam şişede satışa sunulmaktadır. Şişelenmesi sırasında fermantasyonu devam eden bozanın çok hızlı tüketilmesi gerekir.

Bünyesinde: B1-B2-B3-B6-B12 vitaminleri ile Laktikasit bulundurur. Gluten içermez.Çölyak hastaları kullanabilir. Bir bardak Boza 200 cc ve 86 K/cal dır. Protein miktarı %2.4, lif oranı % 6.8, yağ oranı ise % 0.2’dir.

Boza hazmettirici özelliğinin yanı sıra vitamin kaynağı olarak sporculara, sınava giren öğrencilere özellikle süt yapıcı özelliğinden dolayı hamile hanımlara tavsiye edilir. Ayrıca antimikrobiyel özelliğinden dolayı Kolera hastalığı tedavisinde boğaz enfeksiyonlarında ve bağırsak düzenleyici olarak son derece etkilidir.

Yetişkin bir insanın 2 bardak Boza ile günlük B vitamini ihtiyacını karşılayabilir. 2 bardak boza bir miktar leblebi ile bir öğünü geçirebilir obezitenin önüne geçmiş olabilirsiniz.

haber : erolkaranet

Evde Boza Nasıl yapılır

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski