@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Görev Sırasında Dini Görevleri Kötüye Kullanma
Bir görevi sırasında, görevini kötüye kullanan kişiler suç işlemektedir. Bu her çalışan için geçerli olduğu gibi özellikle din alanlarda, insanların manevi değerlerini doğrudan etkileyen alanlarda çok daha fazla önem kazanmaktadır. Türk Ceza Kanunu’nda bu görevlerde bulunan kişilerin, dini kullanarak halk üzerinde etki bırakma, bir takım menfaatleri sağlamak amacıyla yönlendirme yapması durumunda Türk Ceza Kanunu’na göre cezalandırılmaktadır.(TCK. m.219)

Din hizmetlerini kötüye kullanma

Ülkemizde sadece Müslümanlık değil, kabul gören tüm dinlerin dini görevlilerin bu yönde davranması yasaklanmıştır. İster devleti eleştiren isterse de destekleyen herhangi bir söylemde bulunamayacak bu kişilerin bu yöndeki davranışları tespit edildiği anda kişi hakkında işlemler başlatılacaktır.

Dini kötüye kullanılmasının cezaları

Dini bu şekilde kullanan kişiler hakkında bir aydan başlatılan hapis cezası verilmektedir. Hapis cezasında en üst limit ise bir sene olarak belirlenmiştir. Bunun yanında hakim tarafından adli para cezası da verilebilmektedir.

Bu tür durumların ağır bir şekilde cezalandırılması da mümkündür. Bu görevlerde bulunan kişilerin hükümet aleyhinde davranışlarda bulunması, kişileri yanlış yönde teşvik etmesi gibi durumlarda verilecek hapis cezası da arttırılmaktadır. Bu tür durumda hapis cezası üç aydan başlatılmaktadır. Hapis cezasındaki üst limit ise iki seneye kadar çıkartılabilmektedir. Davalardaki kararlar, suçun niteliğine ve niceliğine göre bakılarak verilmektedir ve kişilerin sicili de bu noktada önemlidir.

Detaylı bilgi için tıklayınız

@erolkaranet - 05.10.2019
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.