@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Eyyup Sultan'da Libya Kralının Hatırası 60 Yaşında...Bugüne kadar milyonlarca ziyaretçinin akın akın gittiği ve peygamber efendimiz Hz. Muhammed aleyhisselam'ın bayraktarı Medine'li Eba Eyyup El Ensari hazretlerinin ( Allah Ondan Razı Olsun ) kabrinin bulunduğu Eyyup Sultan Camiinde bir kenarda mütevazi şekilde duran kitabe bir çok ziyaretçinin farkında olmadan 60 yılını tamamlamak üzere duruyor.
Eyyüp Sultan Camii’nde Beşir Ağa’nın kabrinin bulunduğu giriş kısmının sağ tarafında duran ve üzerinde “Libya Kralı Birinci İdris’in armağanıdır” yazan mermer kitabe 60 yıldır aynı yerde..
Peygamber Efendimiz’e (sas) düşkün olan Libya Kralı Birinci İdris, Efendimiz’in (sas) İstanbul’daki yadigârı olan Eyyûb el-Ensârî adına mermer ve varak yaldızlı bu kitabeyi buraya 1957 yılında krallığının 6 yılında hediye etmiş.
I. İdris ya da tam adı ile Sidi Muhammed İdris El Mehdi es-Senusi (d. 12 Mart 1890, Trablusgarp - ö. 25 Mayıs 1983, Mısır), Libya'nın 1951'de bağımsızlığını kazanmasından sonra ilk kral olan şahıs...
Eyüp Sultan'ın hal tercemesi hakkındaki mermer üzerinde kısa Arapça tarihçeyi, Eyüp Sultan Camii'ne hediye ettiği kitabe ta'lik yazı sitiliyle Hattat:Hamid Aytaç tarafından yazıldığı belgelerde yer almaktadır.
1956 -  1957 ları arasında Eyyüp Camii iç avlunun girişinde, hemen sağ tarafta, duran Arapça mermer kitâbede Kral tarafından yazılan Ebû Eyyûb’la alakalı bilgiler yer almaktadır.
Kral İdris Muammer Kaddafi'nin 1969 yılında yaptığı darbe ile iktidardan indirilen Kral İdris
25 Mayıs 1983 tarihinde Mısır'da vefat etmişti.

Araştırma ve Foto : Erol Kara - 21.11.2016

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.