@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Çıkma Yedek Parçaya Danıştay Tokadı
Danıştay, trafik kazalarında orijinal parça yerine çıkma parça ile araç tamirine imkan veren düzenlemenin yürütmesini durdurdu.

Türkiye Barolar Birliği’nden yapılan açıklamaya göre, Danıştay, trafik kazalarında orijinal parça yerine çıkma parça ile araç tamirine imkan veren “Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları” düzenlemesinin yürütmesini durdurdu.

Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanarak, 1 Haziran 2015 tarihinde yürürlüğe giren, "Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları" kamuoyunda tartışmalara yol açmıştı.

Düzenlemeyi yargıya taşıyan Türkiye Barolar Birliği, Anayasa'ya, Karayolları Trafik Kanunu'na, Avukatlık Kanunu'na, Hukuk Muhakemeleri Kanunu'na aykırı olduğu gerekçesiyle düzenlemenin yürütmesinin durdurulmasını ve iptalini istemişti.

Davayı gören Danıştay 15. Dairesi, düzenlemede yer alan ve çıkma ve sökme parçaların sigorta şirketlerince karşılanan hasar onarımlarında sigortalı ya da mağdur onayı haricinde kullanılmasına imkan veren maddenin yürürlüğünü durdurma kararı verdi.

-GÜVENLİK RİSKLERİYLE KARŞILAŞILMASI SÖZ KONUSU-

Kararda, orijinal parça yerine takılacak parçalar nedeniyle aracın başka yerinde oluşabilecek bozukluk veya hasarların karşılanması hususunda araç sahipleri ile üreticilerin karşı karşıya gelebileceklerine dikkat çekilerek, “Orijinal olmayan daha önce kullanılmış ve yıpranmış yedek parçalardan dolayı oluşabilecek güvenlik riskleriyle de karşılaşılması söz konusudur. Çıkma ve sökme parçaların sigorta şirketlerince karşılanan hasar onarımlarında sigortalı ya da mağdur onayı haricinde hiçbir şekilde kullanılmamaları kişi ve kamu yararı gereğidir” denildi.

KARAR İÇİN TIKLAYINIZ
http://d.barobirlik.org.tr/2016/20161117_danistay.pdf

@erolkaranet - 07.08.2018
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.