erolkara
Kiracının belirlenen tarihte kiraladığı evi şartsız boşaltacağına dair imzaladığı resmi belgeye tahliye taahhütnamesi adı veriliyor. Peki Tahliye taahhütnamesi dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? diyorsanız işte yanıtı…

Tahliye taahhütnamesi dikkat edilmesi gerekenler!

Tahliye taahhütnamesi; kiracı ile kiralayan arasında kiracının bulunduğu gayrimenkulü tahliye etme şartları ve süresinin kesin olarak belirlendiği bir belge olarak karşımıza çıkıyor.

Kiralayan ile kiracı arasında olan anlaşmazlıklarda kiracının evi sorunsuz boşaltması için tahliye taahhütnamesi yapılıyor. Bazı mal sahipleri bu taahhütnameyi sözleşmeyle birlikte imzalatarak herhangi bir aksilik yaşanması durumunda kullanmak üzere saklıyor. Bu belgede kiracı belirtilen tarihte ve hallerde evi, boşaltacağının garantisini vermiş oluyor. Bu belge noterden onaylatılarak taraflara teslim ediliyor.

Tahliye taahhütnamesi kiracıyı,kiraladığı gayrimenkulden tahliye etmenin en masrafsız,en kolay,en çabuk,hızlı ve etkili yolu olarak karşımıza çıkıyor. Peki Tahliye taahhütnamesi dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ? diyorsanız işte yanıtı…

– Tahliye taahhütnamesi kiracının kendi el yazısıyla yazılıp verilebileceği gibi, noter aracılığıyla da hazırlanabilir. Tahliye taahhütnamesini imzalayın almadan önce bazı hususlara dikkat etmek gerekiyor.

– Tahliye taahhüdünde, evin tahliye edileceği tarihin belirtilmesi zorunluluğu bulunuyor.

– Öncelikle tahliye taahhütnamesi ile kira başlangıç tarihinin aynı olmaması gerekiyor. Kira kontratı üzerinden uygun bir süre geçtikten sonra taahhütname imzalanabiliyor.

– Dikkat edilmesi gerekilen diğer nokta ise boş tarihli tahliye taahhütnamesi imzalanmaması gerekiyor. Zira imzalandığı takdirde o tahhütnemeye sonradan eklenecek olan tarih geçerli sayılıyor. Bu da demek oluyor ki boş taahhütnameye sonradan eklenecek herhangi tarihle kiralayan kiracısını keyfi belirlediği bir tarihte çıkarabiliyor.

– Kiralayan tarafı daha çok ilgilendiren bir diğer husus ise şu; tahliye taahhütnamesinde belirlenen tarihte gayrimenkul tahliye edilmezse 1 ay içince icra takibi başlatmak gerekiyor. Eğer bu süre geçerse tahliye taahhütnamesi geçersiz sayılıyor.

– Tahliye taahhütnamesinin geçerli olması için yazılı bir şekilde hazırlanmış olması gerekiyor. Tahliye taahhütnamesinin geçerli olabilmesi için önemli olan bir diğer nokta ise taahhütnamenin ilk kira yılı içinde imzalanmamış olması gerekiyor. İlk kira yılı içinde imzalanan taahhütnameler özgür irade dışında imzalandığı, imzalayan kişinin baskı altında olduğu anlamına gelir ki bu da taahhütnamenin geçersiz olmasına bir sebep oluyor.

Bu noktalara dikkat edildiği takdirde tahliye taahhütnamesi amacına uygun olarak kullanılmış oluyor. Aksi bir durumda ise kiracı ile kiralayan arasında bazı anlaşmazlıklar çıkabiliyor.

Özge ÖZDEMİR  /Emlaktagundem.com

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski