@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Boşanma Davalarında Delil Olabilecek BelgelerEvlilik, saygı ve sevgi çerçevesinden sürdürülmesi gereken en küçük toplum birimidir. Ancak değişen hayat şartları ve gelişen dünya bakış açıları evliliklerin kısa süre sonlanmasına neden olmaktadır. Özellikle maddi açıdan kendini özgür hisseden kadınlar zorlanmaları halinde boşanarak özgürlüklerini yaşamak istemektedir.

Özellikle son yıllarda ülkemizde de artış gösteren boşanma işlemleri istatistikleri evlenen çiftlerin azaldığını ve buna karşılık boşananların sayısının da arttığını göstermektedir. Belki de önlerindeki olumsuz örneklerden etkilenen gençler evlenmek istemezken dünya görüşlerinin daha modern hale gelmesi de bu alanda etkili olmaktadır. Büyük hayaller kurularak gerçekleştirilen evliliklerin aslında beklendiği kadar parlak olmaması boşanma sebepleri arasında ciddi yer tutmaktadır. Boşanma olayına toplumun bakışında da farklılıklar gözlemlenmektedir. Bu grup bu olaya son derece normal bakarken bir grup insan ise son derece temkinli ve eleştirel yaklaşım sergilemektedir. Ankara anlaşmalı boşanma avukatı ihtiyaçlarınızda ekiplerimiz tüm bilgi birikimlerini sizin olayınızda devreye sokacaktır. Evliliği henüz 1 yılını doldurmamış bireylerin anlaşmalı olarak boşanmaları mümkün olmamaktadır.

Genel itibariyle tek celsede biten anlaşmalı boşanma davaları tarafların onaylarının alınması ile karara bağlanmaktadır. Anlaşmalı veya anlaşmasız bir boşanma davası sürecinde avukat tutulması işlerin doğru gitmesi açısından zorunludur. Kendi mide ameliyatınızı kendiniz gerçekleştiremeyeceğinize göre boşanma davanızı bir uzmanın takip ediyor olması da sayısız avantajı beraberinde getirecektir. Anlaşmalı ve avukatlı bir boşanma davası 2-3 hafta içinde tek celsede bitebilirken avukatın olmadığı bir dava için 5 ay beklemeniz de gerekebilir.

Özellikle çekişmeli boşanma davalarında tarafların sorunlarını belgelemeleri istenebilir. Boşanma için geçerli olan sebeplerin deliller veya kişilerin tanıklıkları ile kanıtlanması sürecinde profesyonel bir çekişmeli boşanma avukatı tarafından temsil ediliyor olmanız avantajlı konuma geçmenizi sağlayacaktır.

Davalarda hâkim bu konuların açıklığa kavuşabilmesi için gerekli olan süreyi tanırken süre bitimine kadar gerekli evrakların mahkemeye sunulması mecburidir. Sürenin geçmesi veya belgelerin usulüne uygun olarak hazırlanmaması halinde yaşanacak sorunlar ciddi kayıplar yaşanmasına neden olabilir.

Günümüzde gelişen internet kullanımı ve sosyal ağlar üzerinden tespit edilen ve delil olabilecek yazışmalar sizin tarafınızdan belgelenmelidir. Mahkeme bunları boşanma davaları için izleme hakkına sahip değildir. Bunun nedeni ise sistemleri yurtdışı kaynaklı olarak yürütülüyor olmasıdır.

Ancak ilgili mesaj, görüntü veya videoların sizin telefonunuz aracılığıyla delil olarak sunulması mümkündür. Bu aşamada ekiplerimiz sizi doğru bir şekilde yönlendirerek elinizdeki belgelerin kullanılır hale gelmesini sağlayacaktır.

Boşanma Davasına Konu Olabilecek Nedenler

Özellikle sadakatsiz davranış sebebiyle açılan davalarda elinizde bir delil olmaması halinde mahkeme bu konuda delil araştırmasına görmeyecektir. Evliliklerde yaşanabilen sorunlardan biri de sadakatsizliktir ve boşanmaya konu olacak bir sebep oluşturmaktadır.

Aldatma,
Kıskançlık,
Aile sırlarının yayılması,
Aşırı baskı,
Cinsel sorunlar ve
Sosyal medya bağımlılığı son dönemlerde en sık görülen boşanma nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Boşanma Davalarında Delil Listesi

a) Boşanma Davalarında Telefon Kayıtları
Boşanma davalarında delil olarak öne sürülebilecek belgelerden birisi de telefon kayıtlarıdır. Gsm operatörlerinin telefon konuşmaları ve SMS içeriklerini saklamaları yasaktır. O yüzden Gsm operatörleri yalnızca telefon ve mesaj görüşmelerine konu olan numaraları kayıt altında tutabilirler. Boşanma davalarında telefon kayıtları Gsm operatörlerinden istenebilir. Örneğin aldatma nedeniyle boşanma davalarında delil olarak telefon kayıtlarının sunulmak istendiği durumlarda Gsm operatörlerinden, aldatan kişinin hangi tarihlerde hangi numaralarla görüşülüp mesajlaşıldığı istenebilir. Fakat konuşma içerikleri ve mesaj içerikleri istenemez.

b) Boşanma Davalarında Sosyal Medya Paylaşımları
Boşanma davalarında delil olarak öne sürülebilecek olan unsurlardan bir diğeri ise Facebook, Twitter, İnstagram gibi sosyal medya paylaşımları ve yazışmalarıdır. Bu paylaşım ve yazışmaların delil olarak sunulabilmesi için hukuka aykırı bir delil toplama işlemi gerçekleşmemiş olmalıdır. Örneğin aldatma nedeniyle boşanma davası içerisinde, taraflardan birisinin diğer eşin facebook üyeliğine giriş yaparak, başkaları ile yaptığı konuşmalara ilişkin kayıtlar delil olarak kabul edilmez. Fakat herkese açık olarak paylaşılmış, herkes tarafından görülebilen paylaşımlar fotoğraf ya da iletiler boşanmada delil olarak sunulabilir.

c)Boşanma Davalarında Whatsapp Konuşmaları
Son yıllarda boşanma davalarında sıklıkla delil olarak sunulan durumalardan birisi de Whatsapp konuşma içerikleri olmaktadır. Whatsapp konuşmalarının boşanma davalarında delil olarak sunulabilmesi için bu konuşmaların hangi numaradan yapıldığının tespit edilmesi gerekir. Bu noktada hakim bilirkişi raporu ile bu konuşmaların gerçekliğini kanıtlayabilir. Her ne kadar boşanma davlarında whatsapp konuşmaları delil olarak kullanılabilse de tek başına yeterli ispat aracı olmadığından farklı unsurlarla birlikte desteklenmesi gerekir.

d) Boşanma Davalarında Mail (e-posta) Yazışmaları
Mail içerikleri de boşanma için gerekli evraklar içerisinde delil olarak sunulabilecek belgeler arasında yer alır. Boşanma davalarında mail ya da Türkçe ifadesi ile e-posta içerikleri delil olarak sunulduğunda, hakim yine bu delilin gerçekliğinin ispatlanması için bilirkişi atayacaktır. Bilirkişi mail adresinin doğruluğu, mailin hangi ip adresinden gönderildiği gibi bilgilere ulaşıp delilin doğruluğunu kanıtlayabilir.

e) Boşanma Davalarında Kredi Kartı Ekstresi
Boşanma davalarında delil olarak sunulabilecek belgelerden birisi de kredi kartı ekstreleri olmaktadır. Özellikle aldatma nedeniyle boşanma davalarında aldatan kişinin kredi kartı ekstresinde yer alan Otel, Restoran, Seyahat … gibi harcamalar boşanma için gerekli evraklar arasında yer alan delil belgesi niteliğinde yer almaktadır.

f) Boşanma Davalarında Günlük Yazıları
Tutulan günlükler ve bu günlüklerde yer alan ifadeler de boşanma için gerekli evraklar içerisindeki delil listesinde kullanılamaz. Günlüğün kişiye özel olması ve özel hayatın gizliliği kapsamında yer alması nedeniyle boşanma davalarında delil olarak sunulamaz. Fakat günlük olmasa da not şeklinde yazılmış bir yazı boşanma davalarında delil olarak kullanılabilir.

g) Boşanma Davalarında Hastane Kayıtları, Doktor Raporları
Boşanma için gerekli evraklar arasında kullanılabilecek belgelerden birisi de hastane kayıtları, doktor raporları, psiokolog raporları, darp raporu gibi resmi kurum ve kuruluşlar tarafından verilen belgelerdir. Örneğin darp nedeniyle açılacak boşanma davalarında hastane raporları boşanma için gerekli evraklar arasında sunulabilir. Ya da bir başka örnek vermek gerekirse boşanmayı getiren olaylara şahitlik eden küçük çocuğun, pedagog eşliğinde gerçekleştirdiği tedaviye ilişkin raporlar, boşanma davalarında delil olarak sunulabilir.

h) Boşanma Davalarında Fotoğraf ve Kamera Kayıtları
Boşanma için gerekli evraklar arasında kullanılabilecek olan delillerden birisi de fotoğraf ve kamera kayıtları olmaktadır. Aldatma nedeniyle boşanmalarda aldatma durumuna ilişkin fotoğraf ve kamera kayıtları mahkemeye sunularak gerekli ispat yapılabilir.

@erolkaranet 
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.